ARCHIWUM AKTUALNOŚCI




20.12.2023





12.10.2023









03.10.2023



Informacja dla Klientów Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Iławie


W związku z okresem urlopowymnieznaczniezmieni się

PLAN POSIEDZEŃ ZESPOŁU ORZEKAJĄCEGO.


W miesiącu lipcu 2023 r.:

7 lipca 2023 r.

21 lipca 2023 r. (zmiana za 28.07.2023 r.)


W miesiącu sierpniu 2023 r.:

18 sierpnia 2023 r.

25 sierpnia 2023 r.


Za niedogodności przepraszamy



12.06.2023



Konkurs "Czytam i rozumiem"


12.06.03.2023



05.04.2023



Dzień dobry,

Stowarzyszenie Sursum Corda realizuje projekt powierzony przez POWIAT IŁAWSKI, w ramach którego prowadzimy nieodpłatną pomoc prawną, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie oraz nieodpłatne mediacje.
Celem projektu jest zapewnienie równego dostępu do nieodpłatnej pomocy prawnej na etapie przedsądowym oraz wsparcie mieszkańców w poradzeniu sobie z różnymi, trudnymi sytuacjami życiowymi i formalnymi - przy wsparciu prawników, doradców obywatelskich i mediatorów.

Oprócz świadczenia indywidualnej, darmowej pomocy - prowadzimy także
EDUKACJĘ PRAWNĄ, która zmierza do zwiększania świadomości prawnej społeczeństwa.
Dlatego też –
zwracamy się z prośbą o umieszczenie DARMOWYCH MATERIAŁÓW EDUKACYJNYCH (wyprodukowanych w I kwartale 2023 r.) - na Państwa stronie internetowej, serwisach społecznościowych i tym podobnych kanałach komunikacji, tak by trafiły do możliwie największej liczby mieszkańców. Materiały są dostępne do pobrania na dedykowanej dla Powiatu Iławskiego stronie projektowej.

Wśród darmowych materiałów edukacyjnych znajdą Państwo m.in.:
- Kwartalnik młodzieżowy „Z Paragrafem na Ty” („Zakupy i sprzedaż w Internecie”),

- Artykuły prawne (m.in.: „Prawo do renty rodzinnej”, „Pomoc osobom mobbingowanym i dyskryminowanym w pracy”),
- Słuchowiska prawne/podcasty („Zasiedzenie nieruchomości”, „Zaliczka, a zadatek”)


Na stronie znajdą Państwo również
szczegółowe informacje o zakresie i zasadach korzystania z nieodpłatnej pomocy, wraz z ulotką i plakatem promocyjnym.

Ponadto zachęcamy do śledzenia - nas na Facebooku, Instagramie i TikToku, gdzie publikujemy m.in. informacje dotyczące dostępu do systemu nieodpłatnych świadczeń, a także posty o zakresie i zasadach udzielania porad oraz prawne zagadnienia tematyczne, w tym w obszarze praw i obowiązków obywatelskich, działalności krajowych i międzynarodowych organów ochrony prawnej, mediacji oraz sposobów polubownego rozwiązywania sporów, a także możliwości udziału obywateli w konsultacjach publicznych oraz procesie stanowienia prawa.

Z wyrazami szacunku:

Daria Smaga

Koordynator NPP i NPO
tel.
609 366 166



Stowarzyszenie Sursum Corda

ul. Lwowska 11 | 33-300 Nowy Sącz

tel. 18 44 11 994 (pon.-pt. 8.00-16.00)

www.sc.org.pl

pomoc-prawna@sc.org.pl



05.04.2023



Błyskawiczna tabliczka mnożenia

W dniu 14 marca 2023 roku, w czytelni Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Iławie odbył się finał międzyszkolnego konkursu "Błyskawiczna tabliczka mnożenia" dla uczniów klas II szkół podstawowych powiatu iławskiego, zorganizowanego przez Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie z okazji Międzynarodowego Dnia Matematyki. W finale uczestniczyło 8 uczniów. Rozgrywka finałowa oparta była na formule popularnego programu "1 z dziesięciu". Uczniowie doskonale sobie radzili. Rywalizacji towarzyszyły duże emocje.

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce - Daniel Zabłocki ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Iławie

II miejsce - Jan Pawlik ze koły Podstawowej w Tuszewie

III miejsce - Alina Dziugiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Iławie

Laureaci zostali uhonorowani nagrodami rzeczowymi i pamiątkowymi dyplomami. Dyplomy otrzymali również wszyscy uczniowie Mistrzowie etapu międzyszkolnego.

Wszystkim finalistom dziękujemy za udział w konkursie, gratulujemy laureatom. Dziękujemy również wychowawcom i koordynatorom za przygotowanie uczniów i współpracę podczas realizacji konkursu.


19.03.2023





21.12.2022



07.09.2022



Informacja dla Klientów

Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie


Informujemy, że w miesiącu listopadzie 2022 roku

PUNKT INFORMACYJNY

Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Iławie

wyjątkowo w PONIEDZIAŁKI

czynny będzie w godzinach 7:15 - 15:15



26.10.2022



Seminarium "Równowaga psychiczna we współczesnym świecie"

Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Iławie w bieżącym roku szkolnym włączyła się w działania na rzecz rozwijania świadomości zdrowia psychicznego w różnych aspektach życia w ramach Warmińsko - Mazurskiego Tygodnia Kariery. Z inicjatywy Powiatowego Koordynatora Doradztwa Zawodowego - Pani Anny Kowalewskiej, we wtorek 18 października 2022 roku w godzinach 9.45 - 12.00 odbyło się seminarium pt: "Równowaga psychiczna we współczesnym świecie". Organizator, Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Iławie na spotkanie zaprosiła dyrektorów szkół podstawowych i ponadpodstawowych powiatu iławskiego, nauczycieli wszystkich specjalności, specjalistów szkolnych realizujących zadania z zakresu pomocy psychologiczno - pedagogicznej, pracowników socjalnych i asystentów rodziny, kuratorów sądowych oraz zainteresowane osoby, którym bliska jest problematyka zdrowia psychicznego.


Seminarium odbyło się w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Iławie i zgromadziło 57 słuchaczy. Zaproszeni goście wysłuchali wykładów zaprezentowanych przez specjalistów Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Iławie w tematyce szeroko rozumianego zdrowia psychicznego. Pan Mariusz Grossmann, psycholog zreferował temat: "Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży", zagadnienie: "Jak zadbać o równowagę psychiczną dziecka/ ucznia by zdążyć przed chorobą? - wczesna pomoc - doświadczenia z praktyki zawodowej terapeuty" zaprezentowała Pani psycholog Eliza Tasarz. Temat: "Zaburzenia psychiczne u dzieci i młodzieży - depresja u dziecka, a funkcjonowanie jego rodziny" - przybliżyła Edyta Surdykowska - psycholog. Natomiast rolę poradni jako instytucji wspierającej "Poradnia psychologiczno - pedagogiczna, jako miejsce działań na rzecz ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży" przedstawiła Pani Marzena Iwasiów - pedagog, dyrektor Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie. Na zakończenie seminarium psycholog Pani Ewelina Woźniak przedstawiła problematykę zdrowia psychicznego z perspektywy osób, które zawodowo zajmują się pomocą, zaprezentowała temat: Równowaga psychiczna w życiu zawodowym.


26.10.2022



Spotkanie inauguracyjne

W piątek, 23 września 2022 roku w godzinach 9.30 - 11.00, dzięki gościnności Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Iławie Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Iławie zorganizowała spotkanie: Inaugurujące współpracę Poradni z placówkami oświatowymi powiatu iławskiego w roku szkolnym 2022/2023. Na spotkanie zostali zaproszeni nauczyciele - specjaliści zajmujący się szeroko rozumianą pomocą psychologiczno - pedagogiczną dzieciom i uczniom oraz współpracą z Poradnią w swoich placówkach.


Spotkanie zgromadziło 55 zainteresowanych nauczycieli, specjalistów - pedagogów, psychologów, logopedów. Wykład inaugurujący: "Rola nauczyciela specjalisty w pomocy psychologiczno - pedagogicznej dziecku i jego rodzinie" zaprezentowała Pani Ewelina Woźniak - psycholog. Natomiast Ofertę PCRE w Iławie, Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Iławie na rok szkolny 2022/2023 - przedstawiła dyrektor placówki Pani Marzena Iwasiów. Ponadto w ramach Wspomagania przedszkoli, szkół i placówek oświatowych przez specjalistów Poradni zaproszeni nauczyciele, specjaliści mieli również możliwość skorzystania z indywidualnych pytań, porad, konsultacji.


26.10.2022



07.09.2022



07.09.2022



Szanowni Klienci


Dyrektor Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, przewodniczący Zespołu Orzekającego działającego w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Iławie uprzejmie informuje o zmianach terminów posiedzenia zespołu orzekającego:

- zaplanowane na 20 maja 2022 roku posiedzenie zespołu orzekającego zostaje przeniesione na dzień: 27 maja 2022 roku,

zaplanowane na 17 czerwca 2022 roku posiedzenie zespołu orzekającego zostaje przeniesione na dzień: 24 czerwca 2022 roku.


Za utrudnienia przepraszamy


12.05.2022


Znowu przyszedł trudny czas… Rosja zaatakowała Ukrainę burząc nie tylko domy, ale przede wszystkim codzienne zwyczajne życie Obywateli Ukrainy. Do naszego kraju przybywają – dzieci, młodzież, matki, osoby starsze, schorowaneOkazując Im wsparcie i solidarność Kadra Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Iławie jest w stałej gotowości by nieść pomoc psychologiczno – pedagogiczną Osobom pokrzywdzonym przez działania wojenne. Wspomagamy także dzieci i młodzież, nauczycieli, wychowawców, specjalistów z naszych szkół i placówek, którzy już w swoich społecznościach mają dzieci i uczniów z terenów objętych wojną.


Nauczycieli, Specjalistów, Rodziców mających bezpośredni kontakt z Rodzinami z Ukrainy przebywającymi na terenie powiatu iławskiego PROSIMY o przekazanie informacji
o możliwości skorzystania z indywidualnej pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży.

Wszystkim zainteresowanym przypominamy o możliwości skorzystania z bezpłatnych konsultacji z psychologiem/ psychoterapeutą. Zainteresowanych Rodziców, Nauczycieli prosimy o wcześniejsze zgłoszenie telefoniczne pod numerem:

89 649 24 35, 664 473 426


Dla Rodziców i Opiekunów, Nauczycieli, Terapeutów przygotowaliśmy zestawienie materiałów pomocnych w prowadzeniu rozmów i udzielaniu wsparcia wszystkim dzieciom.
Rekomendacje Ministerstwa Edukacji i Nauki pod linkiem:

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/jak-rozmawiac-z-dziecmi-i-uczniami-na-temat-sytuacji-w-ukrainie–rekomendacje-dla-nauczycieli-i-pedagogow-szkolnych



Jak rozmawiać z dziećmi i uczniami na temat sytuacji w Ukrainie

rekomendacje dla nauczycieli i pedagogów szkolnych


  1. WEBINARY, SZKOLENIA ON-LINE: 03.03 godz. 20.30 Interwencja kryzysowa wobec dzieci i młodzieży:


  1. DO OBEJRZENIA:


  1. DO PRZECZYTANIA:

  • Zasady przyjmowania cudzoziemców do polskich szkół w kontekście obecnej sytuacji na Ukrainie:

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/zasady-przyjmowania-cudzoziemcow-do-polskich-szkol-w-kontekscie-obecnej-sytuacji-na-ukrainie

https://drive.google.com/file/d/1MXlAvma47Qj4KW5pgj1xmoMJ-muKzjyc/view? fbclid=IwAR2OviiM4oEtpSmPuYqHTF3kuZEdqHwIp66HN960rp79V5CeyPZO7pHTBEo


  1. ARTYKUŁY:


  1. SCENARIUSZE LEKCJI, MATERIAŁY DO DRUKU:

  • Jak wspierać siebie i dzieci w obliczu wojny w Ukrainie:

https://bliskonauczyciela.pl/wp-content/uploads/2022/02/Jak-wspierac-siebie-i-dzieci-w-obliczu-wojny-w-Ukrainie-1.pdf?fbclid=IwAR0KyCr9CGmtqe9g U3SgB4L8V eKBA5iZWQT2nKKi5AMEAVkvIxIHCO9y4QA

https://www.superbelfrzy.edu.pl/…/Radzenie-sobie-ze…


Zalecenia i wskazówki dotyczące edukacji na temat II wojny światowej i Zagłady wydanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, które zawiera cenne wskazówki i podpowiedzi, w jaki sposób rozmawiać z dziećmi i młodzieżą na temat wojny w ogóle, nie tylko II wojny światowej:


  • Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o wojnie” wskazówki metodyczne:

https://um.warszawa.pl/waw/wcies/-/jak-rozmawiac-z-dziecmi-i-mlodzieza-o-wojnie?fbclid=IwAR0JpN4jRlAYiO72Ry2dj1p5AF3F9aDTWqc-wRHAUqGv07vGX33P6mEdnhA



  • Zestaw książek pomocnych w prowadzeniu rozmów z dziećmi:

https://www.facebook.com/barbara.ochmanska.7/posts/2515926411875693

https://www.youtube.com/playlist?list=PLWxxS6ji7P25ZE52HLXdapvArgr4-rk4s


WAŻNA WIADOMOŚĆ: rusza telefon zaufania w języku ukraińskim i rosyjskim. Od środy 2 marca przy darmowym Dziecięcym Telefonie Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 dyżurować będzie psycholog biegle posługujący się językiem ukraińskim. Będzie też można uzyskać wsparcie w języku rosyjskim. Dyżury psychologa w języku ukraińskim i rosyjskim – w godzinach 15-22:

środa 2 marca, czwartek 3 marca,

poniedziałek 7 marca, czwartek 10 marca,

poniedziałek 14 marca, wtorek 15 marca, środa 16 marca

poniedziałek 21 marca, wtorek 22 marca, środa 23 marca, czwartek 24 marca

środa 30 marca



Wyrażając swoją gotowość do pomocy

WSZYSTKIM ZAINTERESOWANYM

Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Iławie


03.03.2022


Z okazji NOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2021/2022 wszystkim Państwu Dyrektorom, Nauczycielom, Specjalistom i całej kadrze oświatowej życzmy wielu edukacyjnych sukcesów, satysfakcji z wykonywanych obowiązków, a przede wszystkim zdrowia i poczucia bezpieczeństwa.

do życzeń załączamy Ofertę na rok szkolny 2021/2022

Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej

oraz

Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej


W naszej ofercie znajdziecie Państwo zarówno zajęcia (terapie, warsztaty, prelekcje, wykłady, pogadanki, konsultacje, porady, zajęcia biblioteczne) dla dzieci i uczniów, ich rodziców i nauczycieli realizowane w Poradni czy Bibliotece, jak również na terenie przedszkoli/ szkół i placówek. Szczególną uwagę chcielibyśmy zwrócić na formy proponowane nauczycielom - cykliczne warsztaty i grupy wsparcia, działania Powiatowego Koordynatora Doradztwa Zawodowego Powiatu Iławskiego na rzecz młodzieży ze SPE (konsultacje i porady dla uczniów i ich rodziców, badania w kierunku wyboru kierunku kształcenia i zawodu dla uczniów ze SPE), wsparcie uczniów po długotrwałym okresie nauki zdalnej, a także działania, które prowadzimy od wielu lat - profilaktyka uzależnień, wspomaganie wychowawczej funkcji rodziny, czy racjonalne korzystanie z narzędzi i zasobów cyfrowych, w tym dla dzieci w wieku przedszkolnym. Chcemy także wznowić zajęcia i inicjatywy prowadzone wspólnie, jako Centrum: m.in. konkurs Czytam i rozumiem dla uczniów klas III szkoły podstawowej. Ponadto jak każdego roku specjaliści Poradni powadzą wspomaganie bezpośrednie przedszkoli, szkół, placówek oświatowych powiatu iławskiego zgodnie z wykazem załączonym do Oferty Poradni


Jednocześnie zwracamy się z gorącą prośbą o racjonalny, zgodny z faktycznymi potrzebami przedszkola, szkoły czy placówki, wybór zajęć proponowanych w naszych Ofertach. Poradnia i Biblioteka służą pomocą 67 placówkom oświatowym w powiecie iławskim i mimo naszych najszczerszych chęci, ogromnego nakładu pracy i zaangażowania nie zawsze jesteśmy w stanie sprostać Państwa oczekiwaniom, co do ilości zgłoszonych zapotrzebowań.


Jak zwykle postaramy się zrobić WSZYSTKO, co w naszej mocy by sprostać WSZYSTKIM zadaniom. Pamiętamy jednak:

Nie możemy pomóc każdemu, ale każdy może pomóc komuś {R. Reagan}


Z wyrazami szacunku, licząc na owocną współpracę

Dyrektor i Pracownicy Pedagogiczni Centrum


07.09.2021



Konferencja - 17 czerwiec 2021


Współpraca szkoły z pracodawcami jako działanie wzmacniające jakość kształcenia zawodowego, podnoszące kompetencje ucznia i znaczenie rozwoju doradztwa zawodowego
– to tytuł konferencji online, która odbyła się jednocześnie w większości powiatów województwa warmińsko – mazurskiego dnia 17 czerwca 2021 roku, o godzinie 10.00.

Inicjatorami powyższego przedsięwzięcia byli powiatowi doradcy zawodowi, działający w Zespole Powiatowych Doradców Zawodowych przy Warmińsko-Mazurskim Kuratorze Oświaty, wskazani przez Prezydentów Miast lub Starostów. Mając na uwadze podnoszenie efektywności kształcenia zawodowego w województwie warmińsko-mazurskim, Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty Pan Krzysztof Marek Nowacki oraz Starosta Powiatu Iławskiego Pan Bartosz Bielawski zaprosili na konferencję pracodawców zrzeszonych w Cechu Rzemiosł Różnych
w Iławie,
Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Lubawie oraz pracodawców niezrzeszonych w tych organizacjach, a także przedstawicieli organu prowadzącego, dyrektorów szkół podstawowych i ponadpodstawowych powiatu iławskiego, doradców zawodowych oraz nauczycieli realizujących doradztwo zawodowe w szkołach.

Uczestników konferencji powitała Pani Anna Kowalewska – powiatowy koordynator doradztwa zawodowego. Spotkanie rozpoczęło się od przemówienia Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty Pana Krzysztofa Marka Nowackiego, a następnie wystąpienia Wicestarosty Powiatu Iławskiego Pana Marka Polańskiego. Po ciepłych słowach powitania i przybliżeniu tematyki konferencji przez prowadzącą głos zabrali zaproszeniu prelegenci. Zagadnienie współpracy szkoły z pracodawcami na podstawie Ustawy Prawo Oświatowe przedstawiła dyrektor Zespołu Szkół im. Ireny Kosmowskiej w Suszu Pani Beata Szczepaniak-Furman. Następnie, informacje o praktycznej nauce zawodu w technikum i szkole branżowej pierwszego stopnia przybliżyła Pani Izabela Klonowska – dyrektor Zespołu Szkół im. Konstytucji 3 Maja w Iławie. Pani Karolina Lewandowska – Kierownik Centrum Szkoleniowego IKEA Industry – oddział w Lubawie we współpracy z Panią Anną Empel – dyrektor Zespołu Szkół w Lubawie przybliżyły tematykę dotyczącą klas patronackich z perspektywy pracodawcy, dzieląc się swoimi doświadczeniem z kilkuletniej współpracy pomiędzy firmą IKEA Industry, a szkołą ponadpodstawową w Lubawie. Kolejnym tematem poruszanym podczas konferencji było przedstawienie współpracy pracodawców i szkół ponadpodstawowych, które stanowią przykład dobrej praktyki w powiecie, które należy uznać za najbardziej potrzebne i efektywne. Te informacje zebrała i zaprezentowała Pani Renata Motylińska – dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Iławie. O skutkach niewłaściwego wyboru zawodu w ujęciu psychologicznym opowiedziała Pani Ewelina Woźniak – psycholog Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Iławie. W ostatnim punkcie programu Pani Anna Kowalewska – pedagog, doradca zawodowy, Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Iławie, powiatowy koordynator doradztwa zawodowego omówiła ważne aspekty, formy, a także realizowane w powiecie i województwie programy wsparcia uczniów i nauczycieli w zakresie realizacji doradztwa zawodowego i promocji kształcenia zawodowego. Podsumowanie konferencji zostało uzupełnione o dyskusję przedstawicieli pracodawców i doradców zawodowych na temat konieczności poszerzenia współpracy, organizację w przyszłości wspólnych spotkań, inicjatyw różnych środowisk, którym bliskie jest szkolnictwo branżowe oraz realizacja szeroko rozumianego doradztwa zawodowego – jako inwestycji w przyszłość młodzieży i lokalnego środowiska. Ponadto zadań związanych z przygotowaniem organizacyjnym całego przedsięwzięciem podjęła się Pani Marzena Iwasiów – p. o. dyrektor Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, a opiekę informatyczną nad przebiegiem konferencji online w Starostwie Powiatowym w Iławie, Pan Robert Osicki – informatyk pracujący w Starostwie Powiatowym w Iławie.



28.06.2021



Iława, dnia 27.05.2021 r.

Szanowni Państwo

Panie i Panowie Dyrektorzy

Szkół Podstawowych i Ponadpodstawowych

Powiatu Iławskiego


Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Iławie wychodząc naprzeciw potrzebom wynikającym z powrotu dzieci i młodzieży do nauki stacjonarnej proponuje priorytetową realizację pomocy psychologiczno – pedagogicznej dla rodziców uczniów, którzy przeżywają trudności i problemy związane z adaptacją do „nowej” sytuacji.

W ramach podjętych działań proponujemy porady/konsultacje dla rodziców uczniów
w kontakcie bezpośrednim (
nie potrzeba składać zgłoszeń) lub telefonicznie pod numerem
664–473–426 ukierunkowane na wspieranie uczniów przeżywających trudności po doświadczeniach związanych z sytuacją pandemiczną.

Zainteresowani RODZICE mogą zgłaszać się osobiście do naszej placówki w następujących terminach:

31 maja 2021 r., w godzinach 13.00 – 15.00 – dyżur pełni Pani Edyta Surdykowska, gab. 17,

1 czerwca 2021 r., w godzinach 14.00 – 16.00 – dyżur pełni Pani Anna Kowalewska, gab.19,

2 czerwca 2021 r., w godzinach 15.00 – 17.00 – dyżur pełni Pani Ewelina Woźniak, gab. 17,

7 czerwca 2021 r., w godzinach 13.00 – 15.00 – dyżur pełni Pan Mariusz Grossmann, gab. 21,

8 czerwca 2021 r., w godzinach 14.00 – 16.00 – dyżur pełni Pani Małgorzata Nierzwicka, gab. 15,

9 czerwca 2021 r., w godzinach 14.00 – 16.00 – dyżur pełni Pani Eliza Tasarz, gab. 14,

10 czerwca 2021 r., w godzinach 15.00 – 17.00 – dyżur pełni Pani Magdalena Bielawska, gab. 15,

lub porozmawiać ze specjalistami o nurtujących ich problemach telefonicznie.


Ponadto po zebraniu się grupy zainteresowanych rodziców proponujemy 2 godzinne warsztaty na temat Wspieranie dziecka przeżywającego trudności po doświadczeniach związanych z sytuacją pandemiczną – wstępna rejestracja telefoniczna, pod numerem 89 – 649 – 24 – 35.


Ze specjalistami Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Iławie można kontaktować się również mailowo lub pod numerem telefonu tj. 89 – 649 – 24 – 35 zgodnie z harmonogramem pracy pracowników pedagogicznych (harmonogram pracy pracowników pedagogicznych Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Iławie wraz z adresami mailowymi znajduje się na naszej stronie internetowej: www.pcre.ilawa.pl).


Serdecznie zapraszamy

27.05.2021


09.05.2021



Szanowni Klienci

Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Iławie


Uprzejmie przypominamy, że w celu uzyskania opinii, orzeczenia dla dziecka/ ucznia
w okresie epidemii składamy osobiście w siedzibie placówki lub listownie na adres poradni następujące DOKUMENTY:

  1. Zgłoszenie dziecka/ ucznia do poradni. Wzór zgłoszenia dziecka/ ucznia dostępny
    w zakładce
    druki do pobrania (wg wzoru 1).

  2. Niezbędne w danej sprawie załączniki np. zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia dziecka/ ucznia, wielospecjalistyczna ocena poziomu funkcjonowania dziecka/ ucznia niepełnosprawnego, opinia przedszkola/ szkoły/ placówki, inne dokument/ zaświadczenia ważne dla sprawy. Wzory zaświadczeń i innych dokumentów dostępne w zakładce druki do pobrania (wg wzoru 3, 4, 5, 6).


W razie wątpliwości

PRZED ZŁOŻENIEM DOKUMENTÓW

prosimy o kontakt telefoniczny: 89 649 24 35 lub 664 473 426

mailowy: sekretariat@pcre.ilawa.pl


Adres do korespondencji: PCRE w Iławie, PPP w Iławie 14-200 Iława, ul. Kopernika 8A


Dziękujemy za zrozumienie sytuacji


17.03.2021



Szanowni Klienci


Dyrektor Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, przewodniczący Zespołu Orzekającego działającego w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Iławie uprzejmie informuje o zmianie terminu posiedzenia zespołu orzekającego.


Zaplanowane na 19 marca 2021 roku posiedzenie zespołu orzekającego zostaje przeniesione na dzień: 26 marca 2021 roku.


Za utrudnienia przepraszamy


11.03.2021



Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Iławie przypomina wszystkim Zainteresowanym, że jest placówką nieferyjną i zapewnienia dzieciom i młodzieży, ich rodzicom oraz nauczycielom pomoc psychologiczno-pedagogiczną również w okresie ferii zimowych.

W bieżącym roku szkolnym jest to okres nietypowy i trudny dla dzieci i młodzieży, ze względu na liczne ograniczenia, w szczególności dotyczące kontaktów społecznych,
w tym rówieśniczych…

W okresie ferii w Poradni w godzinach 8.00 – 13.00 nadal będą odbywać się:

  • badania psychologiczne, pedagogiczne i logopedyczne,

  • porady dla pełnoletnich uczniów, rodziców oraz nauczycieli,

  • konsultacje psychologiczne,

  • indywidualne zajęcia terapeutyczne (zgodnie z harmonogramem).


Niestety w bieżącym roku szkolnym z powodu pandemii i aktualnych obostrzeń nie możemy zaproponować grupowych form zajęć dla dzieci i młodzieży oraz ich rodziców. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie to się zmieni…


A obecnie z uwagi na TRUDNY CZAS w terminie od 4 stycznia 2021 do 8 stycznia 2021 oraz od 11 stycznia 2021 do 15 stycznia 2021 w sprawach pilnych i niecierpiących zwłoki uruchamiamy Infolinię, która będzie czynna dla ZAINTERESOWANYCH OSÓB –
dzieci i młodzieży z Powiatu Iławskiego, ich rodziców oraz nauczycieli
w godzinach 13.00 – 18.00.


Infolinia: 664-473-426


Ponadto ze specjalistami Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Iławie można kontaktować się mailowo lub pod tradycyjnym numerem telefonu tj. 89 – 649 – 24 – 35,
w godzinach:
8.00 – 13.00. Adresy mailowe do poszczególnych nauczycieli (psychologów, pedagogów, logopedów) znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej: https://www.pcre.ilawa.pl/ w linku Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w zakładce KADRA.



Serdecznie zapraszamy

Pracownicy Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Iławie


01.01.2021



Informacja dla KLIENTÓW Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Iławie

W związku z rozpoczynającym się okresem urlopowym uprzejmie informujemy, że

NIE ODBĘDA SIĘ

posiedzenia Zespołu Orzekającego zaplanowane na dzień:

- 10 lipca 2020

- 7 sierpnia 2020

Pozostałe zaplanowane posiedzenia Zespołu Orzekającego działającego w Powiatowym Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Iławie

BĘDĄ REALZOWANE TERMINOWO, ZGODNIE Z PODANYM HARMONOGRAMEM

Za utrudnienia przepraszamy


01.07.2020



Szanowni Państwo


Informujemy, że od dnia 11 maja 2020 r. wznawiamy w naszej Poradni stacjonarną formułę pracy tj. działalność diagnostyczno - konsultacyjną. Zadania realizowane będą w ściśle określonych warunkach sanitarnych, zgodnie z Wewnętrzną procedurą bezpieczeństwa na terenie Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie w celu zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19.


Procedury pomogą zapewnić Państwu i naszym Pracownikom bezpieczeństwo, co w obecnej sytuacji stanu epidemii jest najważniejsze!


Prosimy o zrozumienie oraz zapoznanie się wytycznymi przygotowanymi dla naszych Klientów na stornie internetowej w zakładce aktualności lub bezpośrednio w placówce.


W trosce o zdrowie Państwa oraz Pracowników placówki prosimy o rozważenie możliwości ograniczenia osobistego załatwiania spraw!


- kontaktujemy się telefonicznie:


89 - 649 - 24 - 35 lub 664 - 473 - 426


- kontaktujemy się mailowo:


sekretariat@pcre.ilawa.pl


Dokumenty niezbędne do uzyskania opinii, orzeczenia: tj. zgłoszenie dziecka/ ucznia do poradni wraz z załącznikami, można także (poza osobistym dostarczeniem) przesyłać listownie na adres placówki:

Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Iławie, 14-200 Iława, ul. Kopernika 8a


Wzór zgłoszenie dziecka/ ucznia do poradni oraz wzory zaświadczeń i innych dokumentów dostępne są w zakładce druki do pobrania

- w razie wątpliwości prosimy przed złożeniem dokumentów o kontakt telefoniczny lub mailowy.



W pierwszej kolejności.


wznawiamy bezpośrednią tj. w indywidualnym kontakcie z Klientem działalność diagnostyczno - konsultacyjną, w celu wydania opinii i orzeczeń niezbędnych do organizacji kształcenia dzieci i młodzieży, odpowiednich do ich potrzeb tj.:

Opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju,

Opinii w sprawie odroczenia rozpoczęcia spełniania obowiązku szkolnego,

Opinii w sprawie przyjęcia ucznia szkoły podstawowej do oddziału przysposabiającego do pracy,

Opinii w sprawie pierwszeństwa w przyjęciu ucznia z problemami zdrowotnymi do szkoły ponadpodstawowej,

Opinii w sprawie zezwolenia na zatrudnienie młodocianego w celu przyuczenia do wykonywania określonej pracy lub nauki zawodu,

Orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego,

Orzeczeń o potrzebie zajęć rewalidacyjno - wychowawczych,


Tak jak dotychczas.

prowadzone będą interwencje kryzysowe, indywidualne porady i konsultacje dla dzieci/ uczniów (i ich rodziców), wymagających natychmiastowej pomocy i wsparcia psychologicznego.


Terapie indywidualne, konsultacje małych dzieci.

terapie psychologiczne oraz indywidualne zajęcia terapeutyczne, konsultacje i diagnoza małych dzieci (do 6 roku życia), z uwagi na konieczność utrzymania zasad sanitarnych w placówce, nadal będą realizowane jedynie zdalnie, z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.


Wstrzymujemy do odwołania.

do odwołania wstrzymujemy wszystkie zajęcia realizowane grupowo dla dzieci i młodzieży, rodziców i nauczycieli.

Niektóre zajęcia grupowe dla dzieci i uczniów/ rodziców będą realizowane zdalnie, w indywidualnym kontakcie ze specjalistą, z wykorzystaniem technik i metod kształcenia na odległość.

Z wyrazami szacunku, licząc na Państwa wyrozumiałość Dyrektor Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie



11.05.2020



Informacja dla KLIENTÓW PCRE w Iławie


w celu umożliwienia przestrzegania wymogów dotyczących dystansu przestrzennego:


w punkcie informacyjnym może znajdować się 1 osoba


w sekretariacie (po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym albo z pracownikiem obsługi lub punktu informacyjnego) może znajdować się 1 osoba


w wypożyczalni biblioteki może znajdować się 1 osoba


Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie

Godziny pracy:

Poniedziałek: 07.15 - 16.00

Wtorek - Piątek: 07.15 - 15.15


Dyrektor przyjmuje interesantów:

Poniedziałek: 13.00 - 15.00

Środa: 08.00 - 12.00


Zapraszamy!


Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Iławie

Godziny pracy:

Poniedziałek - czwartek: 08.00 - 16.00

Piątek: 08.00 - 14.00


Czasowo ograniczamy:

Zajęcia prowadzone grupowo dla dzieci i uczniów, rodziców oraz nauczycieli


Zapraszamy!

Za utrudnienia przepraszamy


Zasady przyjmowania Klientów w celu zapewnienia im bezpieczeństwa - wytyczne ogólnie dostępne dla klientów:

Zabronione jest stawianie się na diagnozę/ terapię/ poradę/ konsultację z dzieckiem z objawami chorobowymi oraz jeżeli dziecko lub jakikolwiek domownik objęty jest kwarantanną lub nadzorem sanitarnym.

Zabronione jest stawianie się do Poradni rodziców/ opiekunów prawnych z objawami chorobowymi. Rodzic/ prawny opiekun/ dziecko z objawami alergii jest zobowiązany przedstawić zaświadczenie lekarskie w tym zakresie.

Przed wykonaniem badania dziecka/ ucznia w Poradni powinien być przeprowadzony wywiad telefoniczny  w celu  ustalenie występowania u danej osoby oraz dziecka objawów choroby lub ryzyka narażenia na chorobę. Rodzic powinien przekazać istotne ze względu na zagrożenie epidemiczne informacje o stanie zdrowia swoim oraz dziecka/ ucznia.

Dziecko/uczeń stawia się do Poradni pod opieką jednego rodzica/ opiekuna prawnego.

Dziecko/ uczeń nie powinien zabierać do placówki niepotrzebnych przedmiotów i zabawek.

Rodzice/opiekunowie prawni wraz z dzieckiem przychodzą na wyznaczony termin spotkania o umówionej godzinie (nie prędzej niż 10 min przed wyznaczoną godziną) i zgłaszają się do obsługi w celu weryfikacji.

Po wejściu na teren PCRE w Iławie Klient sygnalizuje swoje przybycie dzwonkiem i oczekuje na podejście wyznaczonego pracownika.

Rodzic/opiekun prawny musi zaopatrzyć siebie i dziecko w niezbędne środki ochrony osobistej tj. rękawice jednorazowe, osłonę zakrywającą nos i usta, ewentualnie przyłbicę.

Obowiązku zakrywania ust i nosa nie mają osoby z całościowymi zaburzeniami rozwoju, zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawne intelektualnie w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, lub osoby mającej trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.

Obowiązku zakładania lub zdejmowania rękawiczek nie mają osoby, z całościowymi zaburzeniami rozwoju, zaburzeniami psychicznych, niepełnosprawne intelektualnie w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, lub osoby mającej trudności z samodzielnym założeniem lub zdjęciem rękawiczek.

Przy wejściu do placówki, dokonuje się dezynfekcji rąk oraz prowadzony jest pomiar temperatury wszystkim klientom placówki termometrem bezdotykowym przez wyznaczonego pracownika, przeprowadza się również ankietę aktualizacyjną z rodzicem.

Rodzic/ opiekun prawny po przybyciu do PCRE w Iławie podpisuje zgodę na pomiar temperatury dziecka, rodzica/ prawnego opiekuna oraz oświadczenie o wyrażeniu zgody na przeprowadzenie diagnozy/ terapii/ konsultacji/ porady w ustalonych warunkach w danym dniu.

Za zgodą rodzica/opiekuna prawnego pracownik dokonuje pomiaru temperatury ciała dziecka i rodzica. Na teren placówki oraz do wypożyczalni mogą wejść tylko te osoby, których temperatura ciała nie przekracza 38?C.

Rodzic/opiekun prawny poinformowany jest o warunkach pracy w Poradni w związku z Covid-19. Niewyrażenie zgody na przedstawione warunki badania/ terapii/ porady/ konsultacji i zastosowania środków ochronnych jest jednoznaczne z odmówieniem zgody na ww. formę wsparcia.

W poczekalni rodzice/opiekunowie prawni/ dzieci/ uczniowie (poza rodziną) przebywają od siebie w odległości, co najmniej 2 metrów.

Nie zaleca się uczestniczenia w badaniu osób towarzyszących dziecku/ uczniowi, poza uzasadnionymi przypadkami, np. dziecko głęboko zaburzone, które nie może samo pozostać w poczekalni, dziecko płaczące.

Rodzic powinien zapewnić swojemu dziecku (zabrać ze sobą na badanie do poradni) przybory do pisania i/ lub do rysowania oraz zaopatrzyć swoje dziecko, (jeśli ukończyło 4. rok życia) w indywidualną osłonę nosa i ust podczas drogi do i z placówki.

Należy ograniczać poruszanie się klientów zarówno po gabinecie jak i po całej placówce, aby zminimalizować możliwość kontaktów społecznych. Przemieszczanie się po placówce osób z zewnątrz musi być uzasadnione.

Rekomendowane jest, aby w miarę możliwości rodzic/ opiekun prawny nie uczestniczył w diagnozie/ konsultacji.

Każdorazowe ponowne wejście do PCRE wiąże się z koniecznością dezynfekcji rąk.

Klienci mają łatwy dostęp do potrzebnych numerów telefonów do stacji sanitarno -epidemiologicznej, służb medycznych.


Dyrektor PCRE w Iławie


08.05.2020



Informacja dla KLIENTÓW Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Iławie

Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Iławie uprzejmie informuje, że ogranicza na czas do 4 maja 2020 roku funkcjonowanie placówki w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Naszym klientom - dzieciom/ uczniom, rodzicom i nauczycielom udzielamy porad i konsultacji telefonicznie lub mailowo. Dla zainteresowanych klientów prowadzimy również regularną pomoc psychologiczno - pedagogiczną (m. in. zajęcia integracji sensorycznej, logopedyczne, korekcyjno - kompensacyjne, terapie psychologiczne, inne zajęcia terapeutyczne) zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami prawa oświatowego - metodami i technikami kształcenia na odległość.

Natomiast wszystkie działania o charakterze pracy bezpośredniej, szczególnie diagnoza psychologiczna, pedagogiczna, logopedyczna, integracji sensorycznej dla dzieci i uczniów, a także zajęcia grupowe w poradni oraz w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych zostają zawieszone.


Wnioski o wydanie konkretnych dokumentów - orzeczeń, opinii, informacji o diagnozie można składać wyłącznie po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym z dyrektorem placówki lub specjalistami badającymi dziecko/ ucznia.


W sprawie zgłoszenia dziecka/ ucznia proponujemy kontakt w formie listu tradycyjnego- należy wypełnić tylko i wyłącznie ZGŁOSZENIE DZIECKA/UCZNIA do Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Iławie (strona: http://www.pcre.ilawa.pl/wnioski.html punkt 1) i wraz z załącznikami (np. można dołączyć kopię wyników obserwacji i badań psychologicznych, pedagogicznych, logopedycznych, w przypadku problemów zdrowotnych dziecka/pełnoletniego ucznia dołączyć do wniosku kopię wyników badań lekarskich/ zaświadczenie lekarskie), a następnie przesłać na adres naszej placówki.


Prosimy o kontakt indywidualny (bezpośrednio w naszej placówce) tylko w sprawach bardzo pilnych, niecierpiących zwłoki.


W przypadku pytań i wątpliwości prosimy o kontakt z naszą placówką:

Sekretariat - w godzinach 9.00 - 14.00

Wyznaczone dyżury specjalistów: w dniach 27 - 30 kwietnia 2020 r. w godzinach 9.00 - 12.00, w dniach 4 - 24 maja 2020 r. w godzinach 8.30 - 13.30

Harmonogram dyżurów poszczególnych specjalistów umieszczamy poniżej.

Telefon: 89 - 649 - 23 - 29

mail: sekretariat@pcre.ilawa.pl

adres: 14-200 Iława, ul. Kopernika 8a


Dyżury specjalistów na terenie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Iławie 27.04.2020 - 30.04.2020
Grossmann Mariusz 27.04.2020, 28.04.2020 - 9.00 - 12.00
Kowalewska Anna 27.04.2020, 29.04.2020 - 9.00 - 12.00
Liskin Dorota 27.04.2020, 28.04.2020 - 9.00 - 12.00
Nierzwicka Małgorzata 27.04.2020, 30.04.2020 - 9.00 - 12.00
Rynkowska-Gabriel Magdalena 27.04.2020, 29.04.2020 - 9.00 - 12.00
Tasarz Eliza 27.04.2020, 28.04.2020 - 9.00 - 12.00
Walczak Aleksandra 27.04.2020, 30.04.2020 - 9.00 - 12.00
Woźniak Ewelina 27.04.2020, 29.04.2020 - 9.00 - 12.00
Wydra Mariola 27.04.2020, 30.04.2020 - 9.00 - 12.00

28.04.2020



U W A G A informacja dla KLIENTÓW

Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Iławie

Dnia 10 kwietnia 2020 roku (Wielki Piątek) PCRE w Iławie, Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Iławie będzie czynna w godzinach:

8.00 - 12.00


W przypadku pytań i wątpliwości prosimy o kontakt z naszą placówką:

Sekretariat - w godzinach 8.00 - 12.00

Wyznaczone dyżury specjalistów - w godzinach 8.00 - 12.00

Telefon: 89 - 649 - 23 - 29

mail: sekretariat@pcre.ilawa.pl


07.04.2020



Informacja dla KLIENTÓW Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Iławie

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa COVID-19 Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Iławie uprzejmie informuje, że zawiesza zajęcia na czas od 25 marca 2020 roku do 10 kwietnia 2020 roku z powodu zdarzeń, które mogą zagrozić zdrowiu uczniów (COVID-19).


Naszym klientom udzielamy porad i konsultacji telefonicznie lub mailowo. Dla zainteresowanych klientów prowadzimy również regularną pomoc psychologiczno - pedagogiczną, zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami prawa w formie pomocy elektronicznej.


Natomiast wszystkie działania o charakterze pracy bezpośredniej: terapeutyczne, diagnostyczne dla dzieci i uczniów, zajęcia grupowe w poradni oraz w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych zostają zawieszone.

Prosimy o kontakt indywidualny (bezpośrednio w naszej placówce) tylko w sprawach bardzo pilnych, niecierpiących zwłoki.


W przypadku pytań i wątpliwości prosimy o kontakt z naszą placówką:

Sekretariat - w godzinach 9.00 - 14.00

Wyznaczone dyżury specjalistów - w godzinach 9.00 - 12.00

Telefon: 89 - 649 - 23 - 29

mail: sekretariat@pcre.ilawa.pl


25.03.2020



Komunikat

Szanowni Państwo,

Informuję, iż w związku z zaistniałą sytuacją epidemiczną, Polskie Towarzystwo Psychologiczne uruchomiło pomoc psychologiczną , którą można uzyskać pod nr tel.: 730 822 320.


Z poważaniem

Dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego

Krzysztof Lipniewicz

Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego - Warmińsko - Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie


17.03.2020



Informacja dla KLIENTÓW Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Iławie

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa COVID-19 Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Iławie uprzejmie informuje, że zawiesza zajęcia na czas od 16 marca 2020 roku do 25 marca 2020 roku z powodu zdarzeń, które mogą zagrozić zdrowiu uczniów (COVID-19).

Naszym klientom udzielamy porad i konsultacji telefonicznie lub mailowo. Wszystkie działania o charakterze pracy bezpośredniej: terapeutyczne, diagnostyczne dla dzieci i uczniów, zajęcia w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych zostają zawieszone.


Prosimy o kontakt indywidualny (bezpośrednio w naszej placówce) tylko w sprawach bardzo pilnych, niecierpiących zwłoki.


W przypadku pytań i wątpliwości prosimy o kontakt z naszą placówką:

Sekretariat - w godzinach 8.00 - 14.00

Wyznaczone dyżury specjalistów - w godzinach 9.00 - 12.00

Telefon: 89 - 649 - 24 - 35

Mail: sekretariat@pcre.ilawa.pl


17.03.2020



SEMINARIUM BRANŻOWE POŚWIĘCONE
PROMOCJI SZKOLNICTWA BRANŻOWEGO
I UPOWSZECHNIANIA ZMIAN W KSZTAŁCENIU ZAWODOWYM


Powiatowe CenHasło tegorocznej edycji brzmi "Wielokulturowość kapitałem przyszłości".

Organizator: Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty

Współorganizator: Starosta Powiatu Iławskiego

Miejsce: Starostwo Powiatowe w Iławie

Adres: 14-200 Iława, ul. Andersa 2a, - sala konferencyjna

Termin: 12 marca 2020 rok, godzina: 10.00 - 13.00/13.15

Uczestnicy seminarium: dyrektorzy szkół podstawowych i ponadpodstawowych powiatu iławskiego, pedagodzy oraz specjaliści realizujący zadania z zakresu doradztwa edukacyjno - zawodowego, wychowawcy klas VIII, kierownicy praktycznej nauki zawodu, pracodawcy, PUP, Izba Rzemiosła


Tematyka:

* Obowiązki dyrektora szkoły i nauczycieli w zakresie realizacji doradztwa zawodowego - aspekty prawne

* Skutki niewłaściwego wyboru zawodu.

* Instytucje wspierające realizację doradztwa zawodowego w szkołach na terenie powiatu.

* Laboratorium. Mój profil - jako program wspomagający ucznia w wyborze zawodu.

* Nowa Szkoła Branżowa - zmiany w kształceniu zawodowym. Oferta szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021:

......* Przedstawiciel ZS im. I. Kosmowskiej w Suszu,

......* Przedstawiciel ZS w Lubawie,

......* Przedstawiciel ZS im. Bohaterów Września 1939 Roku w Iławie,

......* Przedstawiciel ZS im. Konstytucji 3 Maja w Iławie.

* Uczeń a młodociany pracownik


Udział w seminarium należy potwierdzić telefonicznie lub osobiście:


Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie,

Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Iławie

14-200 Iława, ul. Kopernika 8a telefon: 89 - 649 - 24 - 35



27.02.2020


08.01.2020

Zaproszenie na spotkanie doradców zawodowych

Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Iławie informuje, że w dniach 21-27 października 2019 roku na terenie województwa warmińsko-mazurskiego odbywać się będą wydarzenia w ramach X Tygodnia Kariery na Warmii i Mazurach. Hasło tegorocznej edycji brzmi "Wielokulturowość kapitałem przyszłości".

Mając powyższe na uwadze, Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Iławie serdecznie zaprasza na warsztaty poświęcone doradztwu zawodowemu w ramach cyklicznych spotkań doradców zawodowych i osób koordynujących doradztwo edukacyjno - zawodowe w szkołach powiatu iławskiego, które odbędzie się w dniu 28.10.2019r. (poniedziałek) o godzinie 10.00  w siedzibie placówki przy ul. Kopernika 8a w Iławie.

Temat spotkania: "Doradztwo zawodowe w placówkach oświatowych powiatu iławskiego wobec potrzeb dzieci i młodzieży".

Program spotkania:

Część I

- omówienie inicjatyw podjętych w ramach tegorocznego Tygodnia Kariery na Warmii i Mazurach.

- planowanie inicjatyw na rzecz doradztwa zawodowego w powiecie iławskim w roku szkolnym 2019/2020 (projekty, targi, warsztaty, wycieczki zawodoznawcze, konkursy, różne formy wsparcia rodziców).

- analiza wszelkich zagadnień dotyczących organizacji pomocy psychologiczno - pedagogicznej, doradztwa zawodowego oraz  roli szkoły i Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Iławie w zakresie wspierania uczniów w budowaniu i realizacji kariery edukacyjnej i zawodowej.

Część II

Warsztaty - "Redagowanie dokumentów związanych z planowaniem i realizacją zadań w zakresie doradztwa zawodowego", które poprowadzi Małgorzata Wendorff - Karólewska - nauczyciel, doradca metodyczny Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Bartoszycach.

Organizator spotkania: Anna Kowalewska - powiatowy koordynator doradztwa zawodowego

Bardzo prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu do 24.10.2019 r.  Tel./fax. 089-649-24-35


21.10.2019




10.10.2019



Oferta zajęć

Dostępna jest oferta zajęć na rok szkolny 2019-2020. Zapraszamy.


12.09.2019



Wszystkim Uczniom Nauczycielom i Pracownikom placówek oświatowych Powiatu Iławskiego życzymy, by okres wakacyjny był czasem odpoczynku i radości.

Designed by Freepik

25.06.2019



Zaproszenie na spotkanie sieci współpracy pedagogów szkolnych.

W ramach spotkań powiatowej sieci doradców zawodowych zapraszamy na seminarium informacyjne realizowane przez Instytut Badań Edukacyjnych.: "Zintegrowany System Kwalifikacji - szansa dla edukacji i rynku pracy", które odbędzie się 22 marca 2019 r. w Iławie w HOTELU PORT 110, ul. Konstytucji 3 Maja 7.


Wydarzenie skierowane jest do przedstawicieli organów prowadzących szkoły, dyrektorów i zastępców dyrektorów placówek oświatowych, kierowników szkolenia praktycznego, nauczycieli zawodu, doradców zawodowych, nauczycieli-wychowawców, konsultantów i doradców metodycznych, pracowników zajmujących się pomocą psychologiczno-pedagogiczną w placówkach oświatowych, pracowników PUP oraz do wszystkich, którym bliska jest idea uczenia się przez całe życie.


Podczas seminarium dowiemy się:

. Czym jest ZSK, dlaczego jest potrzebny, jak z niego korzystać?

. Kto i jak na nim zyska?

. Jak wykorzystać ZSK w swojej pracy?

- analiza systemu wsparcia dla uczniów w szkole, placówce po zmianach prawa oświatowego, wymiana dobrych praktyk.


LINK DO REJESTRACJI


Kwestie organizacyjne:

. udział w seminariach jest bezpłatny;

. liczba uczestników jest ograniczona - do 25 osób (decyduje kolejność zgłoszeń);

. osoby zarejestrowane otrzymają e-maila z potwierdzeniem rejestracji i miejscem szkolenia;

. zwrot kosztów dojazdu na seminarium odbywa się zgodnie z zasadami; określonymi w załączniku "Informacje na temat zwrotu kosztów przejazdu".


Anna Kowalewska - powiatowy koordynator doradztwa zawodowego


29.01.2019



Zaproszenie na spotkanie sieci współpracy pedagogów szkolnych.

Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Iławie, serdecznie zaprasza pedagogów, specjalistów zatrudnionych w szkołach ponadpodstawowych i placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest powiat iławski na spotkanie sieci współpracy i samokształcenia.


Tematem spotkania będzie "Ochrona zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży":

- konsultacje z lekarzem specjalistą psychiatrii - typowe problemy psychiczne dzieci i młodzieży - objawy, interwencje, profilaktyka,

- analiza systemu wsparcia dla uczniów w szkole, placówce po zmianach prawa oświatowego,

- wymiana dobrych praktyk.


Spotkanie odbędzie się 07.02.2019 (czwartek) o godz. 09.00 w siedzibie placówki, przy ul. Kopernika 8 a w Iławie.


Ze względów organizacyjnych proszę o potwierdzenie udziału do 05.02.2019 r. telefonicznie: 89 649 24 35 lub drogą elektroniczną: sekretariat@pcre.ilawa.pl


Renata Motylińska - koordynator sieci współpracy


29.01.2019





Zapraszamy na spotkanie

Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Iławie serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie w ramach działającej w placówce sieci współpracy nauczycieli wspomagających i współorganizujących kształcenie specjalne.

Spotkanie odbędzie się w dn. 15.01.2019r. o godz. 12.00 w siedzibie placówki przy ul. Kopernika 8 a w Iławie.

Temat spotkania: "Zachowania trudne u dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych".


Prowadząca spotkanie : Małgorzata Nierzwicka - psycholog.


09.01.2019



Treningi dla dzieci klas IV-VI i ich rodziców

Trening Pewności Siebie to sprawdzona i rzetelnie opracowana metoda pomocy dzieciom, które doświadczyły przemocy ze strony rówieśników. Badania pokazują, że po tego typu zajęciach prawie 50% dzieci przestało być ofiarami przemocy a te, którym dalej dokuczano, potrafiły sobie z tym samodzielnie radzić.

Trening Pewności Siebie to zajęcia dla dzieci, które:

  • uczą pewności siebie w kontaktach z rówieśnikami

  • pomagają obronić się przed agresją i przemocą ze strony szkolnych kolegów

  • dają poczucie siły i wiarę we własne możliwości

  • pomagają przezwyciężyć smutek i stres związany z dokuczaniem ze strony innych

  • ośmielają i wzmacniają poczucie własnej wartości

  • rozwijają umiejętności potrzebne do życia w grupie rówieśników.

Trening Pewności Siebie to zajęcia dla rodziców, które:

  • pomagają zrozumieć potrzeby dziecka poszkodowanego przez rówieśników

  • uczą prostych sposobów pomocy dziecku w sytuacji bycia prześladowanym

  • radzą, jak interweniować w sprawie przemocy w szkole

  • wskazują, na co zwrócić uwagę w wychowywaniu dziecka

Miejsce i czas treningów:

  • Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Iławie, ul. Kopernika 8A

  • Zajęcia odbywają się w kameralnych grupach w atmosferze, która sprzyja rozmowie
    o trudnościach i uczeniu się nowych umiejętności.

Zajęcia dla dzieci trwają 9h (3 spotkania w godzinach: 8:30-11:30 w dniach: 22-23.01.2019r., oraz 25.01.2019r.)

Warsztaty dla chętnych rodziców trwają 3h (1 spotkanie 24.01.2019r. w godzinach 14-17).

Zapisy:

Zgłoszenie dziecka na warsztaty może odbyć się w szkole lub w poradni (należy wypełnić formularz zgłoszenia).

Osoby prowadzące zajęcia: Eliza Tasarz, Aleksandra Walczak

Treningi przeznaczone są dla dzieci z klas IV – VI, które doświadczyły fizycznej lub psychicznej przemocy ze strony rówieśników.

Rodzice dzieci, uczestniczących w treningach, mogą również brać udział
w warsztatach dla rodziców.

Zgłoszenia dokonuje rodzic.


07.01.2019



Dużo szczęścia, pomyślności, pogody ducha i wiary w lepsze jutro, życzą pracownicy Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie

12.12.2018



UWAGA

Dnia 24.12.2018 (poniedziałek) Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie będzie nieczynne (odpracowano 08.12.2018 - sobota).

Za utrudnienia przepraszamy.


12.12.2018



Zaproszenie


Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Iławie

zaprasza do udziału w bezpłatnym szkoleniu:


Problematyka uszkodzenia słuchu u dzieci i młodzieży.

Pomoc psychologiczno - pedagogiczna.


Szkolenie odbędzie się dnia 13 grudnia 2018 roku (czwartek), w godzinach 11.00 - 14.00, w czytelni Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Iławie.

Do udziału w szkoleniu zapraszamy wszystkich nauczycieli zainteresowanych pogłębieniem wiedzy dotyczącej uszkodzeń słuchu u dzieci i młodzieży, a także logopedów, pedagogów, nauczycieli pracujących z dzieckiem lub uczniem niedosłyszącym/ słabosłyszącym/ niesłyszącym.


W programie szkolenia poruszone będą następujące zagadnienia:


mgr Mariola Gwizdała - protetyk słuchu:

1. Jak słyszymy?

2. Przyczyny niedosłuchów u dzieci i młodzieży.

3. Kiedy należy wykonać badanie słuchu u dziecka? Metody badania słuchu.

4. Zasady protezowania słuchu u dzieci. Zasady dofinansowania aparatów słuchowych i innych urządzeń wspomagających rozumienie mowy.

5. Zalety i wady nowoczesnych systemów ułatwiających edukację.


mgr Marlena Michalak - logopeda, protetyk słuchu:

6. Rodzaje i stopnie niedosłuchów.

7. Wpływ niedosłuchu na rozwój i edukację dziecka.


mgr Marzena Iwasiów - surdopedagog:

8. Opinie/ orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego dla dzieci i uczniów z uszkodzonym słuchem.

9. Elementarne zasady pracy z dzieckiem/ uczniem z uszkodzonym słuchem.


Udział w szkoleniu należy zgłosić telefonicznie lub osobiście do Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie:

Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Iławie

14-200 Iława, ul. Kopernika 8a telefon: 89 - 649 - 24 - 35

Dodatkowych informacji udziela Marzena Iwasiów - PCRE w Iławie.

Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń


19.11.2018



Spotkanie sieci współpracy pedagogów


Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Iławie, serdecznie zaprasza pedagogów, specjalistów zatrudnionych w szkołach ponadpodstawowych i placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest powiat iławski na spotkanie sieci współpracy i samokształcenia.


Podczas spotkania przeprowadzone zostanie kolejne szkolenie z zakresu "Pozytywnej dyscypliny": "Kształtowanie kompetencji społeczno-emocjonalnych uczniów w myśl pozytywnej dyscypliny" - kontynuacja.


Harmonogram szkolenia:
1. Wpływ błędnych przekonań na zachowanie uczniów.
2. Interwencje w sytuacji trudnej w klasie.
3. Relacja uczeń - nauczyciel, jako podstawa efektywności.


Szkolenie przeprowadzi: mgr Iwona Michniewicz - Certyfikowana Edukatorka Pozytywnej Dyscypliny w klasie.


Spotkanie odbędzie się 03.12.2018 (poniedziałek) w godz. 10.00-13.00 w siedzibie placówki, przy ul. Kopernika 8a w Iławie.


Ze względów organizacyjnych proszę o potwierdzenie udziału do 31.11.2018 r. telefonicznie: 89 649 24 35 lub drogą elektroniczną:sekretariat@pcre.ilawa.pl


Renata Motylińska - koordynator sieci współpracy


14.11.2018



100-lecie niepodległości Polski



09.11.2018



Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Iławie serdecznie zaprasza na warsztaty doskonalące kompetencje doradcy zawodowego w pracy z młodzieżą. Spotkanie zorganizowane ramach działań sieci współpracy i doskonalenia koordynatorów doradztwa  w szkołach powiatu iławskiego.

Spotkanie odbędzie się w dniu 30.11.2018 roku (piątek) o godzinie 09.00  w siedzibie placówki przy ul. Kopernika 8 a w Iławie

Temat: Metody pracy z uczniem nad określaniem własnych zasobów

Celem naszego trzygodzinnego spotkania będzie wypracowanie scenariusza zajęć
z młodzieżą oraz wyposażenie uczestników warsztatu w narzędzia inspirujące do tworzenia scenariuszy lekcji opartych o metody interaktywne. 


Uczestnicy warsztatu otrzymają inspiracyjny zeszyt zadań i ćwiczeń do wykorzystania podczas zajęć z uczniami.


Program:

1. Jak uczeń może rozpoznać swoje zasoby?

    - wartości w moim życiu,

    - marzenia a cele i plany,

    - mocne strony i talenty,

2. Narzędzia tworzenia z uczniami planów działań.


Organizatorzy i prowadzący spotkanie:

Anna Kowalewska - powiatowy koordynator doradztwa zawodowego

Prelegent /Trener: Małgorzata Kamińska - trener i konsultant HR, zawodowo projektuje procesy HR, moderuje warsztaty, prowadzi szkolenia, proponuje klientom nowoczesne rozwiązania rozwojowe.


Liczba miejsc jest ograniczona.

Bardzo prosimy o ostateczne potwierdzenie udziału w spotkaniu do 23.11.2018r (piątek).   




09.11.2018



Spotkanie poświęcone doradztwu zawodowemu


Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Iławie serdecznie zaprasza na spotkanie poświęcone doradztwu zawodowemu w ramach działań sieci współpracy koordynatorów doradztwa  w szkołach powiatu iławskiego.


W dniach 15-19 października 2018 na terenie województwa warmińsko-mazurskiego odbywać się będą wydarzenia w ramach X Tygodnia Kariery na Warmii i Mazurach. Hasło tegorocznej edycji OTK (nawiązując do hasła ogólnopolskiego) brzmi "Nowe pokolenie na rynku pracy".


Spotkanie odbędzie się w dniu 22.10.2018 roku (poniedziałek) o godzinie 10.00  w siedzibie placówki przy ul. Kopernika 8 a w Iławie


Temat: "Nowe pokolenie na rynku pracy. Doradztwo zawodowego w placówkach oświatowych powiatu iławskiego wobec potrzeb młodego pokolenia"


Zapraszamy szkolnych doradców zawodowych / koordynatorów doradztwa  w szkole.


Celami spotkania są:

- Omówienie planowanych inicjatyw na rzecz doradztwa zawodowego w powiecie  w roku szkolnym 2018/2019 (projekty, targi, wycieczki zawodoznawcze, konkursy).

- Analiza wszelkich zagadnień z zakresu organizacji pomocy psychologiczno - pedagogicznej, doradztwa zawodowego oraz  funkcji szkoły i PCRE w zakresie wspierania uczniów w budowaniu i realizacji kariery edukacyjnej i zawodowej.

w budowaniu i realizacji kariery edukacyjnej i zawodowej.

- Omówienie podjętych inicjatyw w ramach Tygodnia Kariery.

- Przybliżenie współpracy szkół z pracodawcami zrzeszonymi w Iławskim Cechu Rzemiosł Różnych.


Organizatorzy i prowadzący spotkanie:

Anna Kowalewska - powiatowy koordynator doradztwa zawodowego

Renata Motylińska - dyrektor


Bardzo prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu do 19.10.2018r.


09.10.2018



Spotkanie sieci współpracy pedagogów szkolnych


Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Iławie, serdecznie zaprasza pedagogów, specjalistów zatrudnionych w szkołach ponadpodstawowych i placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest powiat iławski na spotkanie sieci współpracy i samokształcenia.

Harmonogram szkolenia:

1. Dlaczego uczniowie źle się zachowują?

2. Interwencje w klasie w zależności od błędnych przekonań uczniów.

3. Zachęta, a pochwała.

4. Fundamentalne kompetencje niezbędne do efektywnego spotkania klasowego.


Szkolenie przeprowadzi: mgr Iwona Michniewicz - Certyfikowana Edukatorka Pozytywnej Dyscypliny w klasie.


Spotkanie odbędzie się 23.10.2018 (wtorek) w godz. 11.00-15.00 w siedzibie placówki, przy ul. Kopernika 8 a w Iławie.


Ze względów organizacyjnych proszę o potwierdzenie udziału do 19.10.2018 r. telefonicznie: 89 649 24 35 lub drogą elektroniczną: sekretariat@pcre.ilawa.pl

Renata Motylińska - koordynator sieci współpracy


08.10.2018



ZAPRASZAMY NA ZAJĘCIA GRUPOWE

TRENING INTERPERSONALNY Z ELEMENTAMI SOCJOTERAPII DLA MŁODZIEŻY


Zajęcia adresowane są dla uczniów klas VII- VIII Szkoły Podstawowej oraz klasy III Gimnazjum.
Mają na celu:

* poznanie samego siebie;

* poznania swoich mocnych i słabych stron;

* budowania poczucia własnej wartości;

* doskonalenia umiejętności zachowań asertywnych;

* kształtowania inteligencji emocjonalnej /rozpoznawanie, nazywanie emocji i uczuć ;

* uczenia stawiania granic oraz odmawiania;

* przełamywanie nieśmiałości;

* uczenia radzenia sobie w sytuacjach stresowych;

* uczenia nawiązywania kontaktów;

* uczenia tolerancji i akceptacji drugiego człowieka;

* uczenia współpracy i współdziałania.


Osoby chętne zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 89-649-24-35

Zgłoszenia i kontakt: M. Rynkowska- Gabriel, E. Woźniak


05.10.2018



Warsztaty dla nauczycieli współorganizujących kształcenie integracyjne, kształcenie specjalne w oddziałach integracyjnych lub ogólnodostępnych


Dyrekcja Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Iławie informuje, że w roku szkolnym 2018/2019 organizujmy cykliczne warsztaty dla nauczycieli współorganizujących kształcenie integracyjne, kształcenie specjalne w oddziałach integracyjnych lub ogólnodostępnych (w których nauczyciele, specjaliści zostali zatrudnieni z uwagi na kształcenie dzieci z autyzmem/Zespołem Aspergera lub z niepełnosprawnością sprzężoną).


Pierwsze spotkanie odbędzie się w dn. 02.10.18r (wtorek) o godz. 16.00 w siedzibie PCRE w Iławie, ul. Kopernika 8 A, w czytelni biblioteki (I piętro).


Spotkanie poprowadzi psycholog Małgorzata Nierzwicka. Czas spotkania ogólnego ok. 45 min. z możliwością konsultacji indywidualnych - w ramach potrzeb wskazanych przez nauczycieli.


Bardzo prosimy o przekazanie informacji o spotkaniu w/w nauczycielom z Państwa szkół, przedszkoli.

W celu usprawnienia organizacji spotkania, prosimy o telefoniczne zgłoszenie osób zainteresowanych udziałem do dn. 02.10.2018r do godz. 10.00 do sekretariatu poradni, tel. 89 649 24 35


25.09.2018




20.09.2018



Serdecznie witamy w nowym roku szkolnym.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do korzystania z naszej oferty oraz zapraszamy do współpracy.

Zespół pracowników PCRE w Iławie


12.09.2018



Spotkanie sieci współpracy pedagogów, psychologów szkolnych

Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Iławie, serdecznie zaprasza pedagogów, psychologów, specjalistów zatrudnionych w szkołach ponadpodstawowych i placówkach oświatowych powiatu iławskiego na spotkanie sieci współpracy i samokształcenia.


Podczas spotkania przeprowadzony zostanie warsztat: "Dogadaj się z dzieckiem czyli Pozytywna Dyscyplina w Edukacji".


Uczestnicy warsztatu będą mieli możliwość:


- poznania podstaw psychologicznych i głównych założeń metody wychowawczej jaką jest Pozytywna Dyscyplina,

- zrozumienia zależności celów wychowawczych i stosowanych w szkole metod,

- zrozumienia, jakie błędne przekonania mają uczniowie, jak to wpływa na ich zachowanie i jak pracować z dziećmi by pozbyły się szkodliwych przekonań,

- poznania kilku konkretnych narzędzi i technik do wykorzystania w pracy z uczniami.


Warsztat przeprowadzi: mgr Iwona Michniewicz, trener, coach, Certyfikowana Edukatorka Pozytywnej Dyscypliny dla rodziców i nauczycieli, twórczyni projektu Pozytywni Rodzice.


Spotkanie odbędzie się 19.06.2018 (wtorek) o godzinie 10.00 w siedzibie placówki przy ul. Kopernika 8 a w Iławie.

Ze względów organizacyjnych proszę o potwierdzenie udziału do 15.06.2018 r. telefonicznie: 89 649 24 35 lub drogą elektroniczną: sekretariat@pcre.ilawa.pl


Renata Motylińska - koordynator sieci współpracy


14.06.2018



Powiatowy Konkurs "Talenty rozwijamy w rodzinie" - 06.06.2018 r.


W dniu 06.06.2018 r. w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Iławie odbyła się uroczysta gala Powiatowego Konkursu "Talenty rozwijamy w rodzinie", która po raz pierwszy zorganizowana została przez Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie. Instytucją partnerską było Starostwo Powiatowe.


Na uroczystości obecny był Starosta Powiatu Iławskiego Pan Marek Polański, który wspólnie z Dyrektor Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie Panią Renatą Motylińską serdecznie powitał wszystkich zgromadzonych i dokonał oficjalnego otwarcia gali. Obecna była również Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego Pani Jadwiga Kolman. W gali uczestniczyli także nauczyciele, pedagodzy szkolni i doradcy zawodowi oraz rodzice uczniów biorących udział w konkursie.


Inicjatorką konkursu była Anna Kowalewska - pedagog i doradca zawodowy Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji. Do uczestnictwa w konkursie zaproszono uczniów gimnazjów i ich rodziny. Zadaniem drużyny, którą stanowili uczeń i jego rodzina, było zaprezentowanie talentu zawodnika oraz wyeksponowanie udziału rodziny w jego kształtowaniu. Prezentacja miała wykorzystywać środki przekazu wizualnego (np. pokaz, film, prezentacja multimedialna, plakat, fotografia, bilbord), poparte słowem (np. opowiadanie o tym kiedy, kto i w jaki sposób odkrył pasję dziecka, udział rodziny w rozwijaniu talentu, wpływ najbliższych na sukcesy dziecka, sposoby i formy rozwijania talentu). Czworo uczniów zachwyciło jurorów oraz wszystkich zgromadzonych, przedstawiając z pasją i zaangażowaniem swoje osiągnięcia.


Występy uczniów nagradzało wysokimi notami jury w składzie: Pani Magdalena Machnio - Wydział Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego, Pani Beata Chmarzyńska - doradca zawodowy w Młodzieżowym Centrum Kariery OHP w Iławie, Pan Arkadiusz Karpiński - Prezes Zarządu Stowarzyszenia "Przystań".


Organizatorzy serdecznie dziękują za gościnność i poczęstunek Starostwu Powiatowemu w Iławie. Spotkanie mogło dostarczyć wielu miłych wrażeń również dzięki pomocy darczyńców i sponsorów: Firmie GROMAL - Roman Brzozowski, Schneider Electric, Jacques Battini Cosmetic, Szynaka Meble. Do nich organizatorzy ślą szczególne wyrazy wdzięczności za okazane dzieciom i młodzieży serce. Mamy nadzieję, że ta inicjatywa, propagująca uzdolnienia młodzieży, wpisze się na stałe do kalendarza imprez z zakresu doradztwa zawodowego. Być może zachęci do udziału uczniów z wielu szkół, a do współpracy jeszcze szersze grono instytucji, którym nie jest obojętny los utalentowanych młodych mieszkańców naszego powiatu.


Tekst: Anna Kowalewska

Foto: Monika Przybyła

Organizator: Anna Kowalewska


12.06.2018



Konkurs plastyczny "Mogę zostać, kim tylko zechcę"


W ramach współpracy Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie z Iławskim Stowarzyszeniem na Rzecz Pomocy Dzieciom z Wadami Słuchu przeprowadzony został konkurs plastyczny, nawiązujący do szerzenia idei doradztwa zawodowego wśród naszych podopiecznych i ich rodziców. Instytucją partnerską w organizacji tego przedsięwzięcia było Starostwo Powiatowe w Iławie.


Zgromadzone wcześniej prace plastyczne zostały ocenione 4 czerwca 2018 r. przez jury, w skład którego weszli doradcy zawodowi: Pani Beata Chmarzyńska (Młodzieżowe Centrum Kariery OHP w Iławie), Pani Anna Kowalewska (Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie) oraz Pani Beata Niksa (doradca i pedagog, nauczyciel przedmiotów artystycznych w Szkole Podstawowej nr 1 w Iławie). W dniu 6 czerwca 2018 r. w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Iławie odbył się finał konkursu plastycznego "Mogę zostać, kim tylko zechcę". Fundatorem przepięknych nagród dla uczestników tego konkursu było Iławskie Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Dzieciom z Wadami Słuchu.


Dzieci w towarzystwie swoich rodzin odebrały dyplomy, upominki i gratulacje z rąk Starosty Powiatu Iławskiego Pana Marka Polańskiego, Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego Pani Jadwigi Kolman oraz Dyrektor Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie Pani Renaty Motylińskiej.


Inicjatorem i organizatorem konkursu pt. "Mogę zostać, kim tylko zechcę" było Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie reprezentowane przez Dyrektor Renatę Motylińską, surdologopedę Jolantę Lewowską oraz przez powiatowego koordynatora doradztwa zawodowego, pedagoga i doradcę zawodowego - Annę Kowalewską, przy nieocenionej pomocy Pani Katarzyny Cywińskiej - Prezes Iławskiego Stowarzyszenia na Rzecz Pomocy Dzieciom z Wadami Słuchu. Wystawę nagrodzonych prac plastycznych przygotowała Pani Danuta Klukowska, nauczyciel bibliotekarz z Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Iławie


Tekst: Anna Kowalewska

Foto: Monika Przybyła


12.06.2018



Spotkanie sieci współpracy pedagogów, psychologów szkolnych.

Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Iławie, serdecznie zaprasza pedagogów, psychologów, specjalistów zatrudnionych w szkołach podstawowych powiatu iławskiego na spotkanie sieci współpracy i samokształcenia.

Tematem spotkania będzie "Praca z dzieckiem o specjalnych potrzebach edukacyjnych - współpraca z instytucjami wspomagającymi pracę szkoły, działającymi na rzecz dziecka, rodziny" (w tym specjalistyczne usługi opiekuńcze, orzecznictwo o niepełnosprawności, wsparcie rodzin zastępczych, adopcyjnych).

Spotkanie odbędzie się 13.06.2018 (środa) o godzinie 10.00 w siedzibie placówki przy ul. Kopernika 8 a w Iławie.

Ze względów organizacyjnych proszę o potwierdzenie udziału do 11.06.2018 r. telefonicznie: 89 649 24 35 lub drogą elektroniczną: sekretariat@pcre.ilawa.pl


Renata Motylińska - koordynator sieci współpracy


07.06.2018



TALENTY ROZWIJAMY W RODZINIE

6 czerwca (środa) o godz. 10.00 w sali nr 20 Starostwa Powiatowego w Iławie odbędzie się uroczysta gala podczas, której nastąpi prezentacja uczestników konkursu "Talenty rozwijamy w rodzinie". Do udziału w konkursie zostali zaproszeni uczniowie oddziałów gimnazjalnych wraz ze swoją rodziną/rodzicem. Zadaniem drużyny (uczeń i członkowie jego rodziny) będzie zaprezentowanie odkrywania talentu/pasji oraz udziału rodziny w ich kształtowaniu.

Organizator: Anna Kowalewska


03.06.2018




Seminarium "Edukacja włączająca po zmianach w prawie oświatowym - Ku skuteczności"


W dniu 17 kwietnia 2018 r. w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Iławie odbyło się seminarium "Edukacja włączająca po zmianach w prawie oświatowym - Ku skuteczności" (dobre praktyki).

Seminarium zorganizowane zostało przez PCRE Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Iławie, PCRE Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Nowym Mieście Lubawskim, Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Działdowie oraz Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Nidzicy.

W seminarium wzięli udział dyrektorzy szkół, nauczyciele, nauczyciele współorganizujący kształcenie integracyjne lub kształcenie uczniów niepełnosprawnych i specjaliści szkół powiatu iławskiego oraz powiatu nowomiejskiego. Po raz pierwszy do organizacji takiej inicjatywy włączyły się aż 4 Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne z ościennych powiatów. Wcześniej w dniu 22 marca br. taka sama inicjatywa odbyła się w Działdowie dla dyrektorów, nauczycieli i specjalistów z powiatu nidzickiego i działdowskiego.

Celem seminarium było wskazanie przykładów efektywnych działań w zakresie włączania uczniów niepełnosprawnych, zagrożonych niedostosowaniem społecznym, z ograniczeniami komunikacyjnymi do systemu szkół i przedszkoli ogólnodostępnych, ukazanie skutecznej współpracy między podmiotami wspierającymi proces edukacji dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, zagrożonej niedostosowaniem społecznym i z ograniczeniami komunikacyjnymi.

Na początku gości przywitała dyrektor PCRE w Iławie Pani Renata Motylińska. Następnie głos zabrał Starosta Iławski Pan Marek Polański.


W części seminaryjnej przedstawiono następujące zagadnienia:

- Ideę edukacji włączającej przybliżył Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Działdowie Wojciech Lipka.

- "Zachowania nadmiarowe, zakłócające proces edukacyjno-wychowawczy (dzieci z autyzmem i Zespołem Aspergera, zaburzeniami zachowania)" - przedstawiły Joanna Cieszewska - psycholog Poradni w Iławie oraz Teresa Podolak - psycholog Poradni w Nowym Mieście Lubawskim;

- "Funkcjonowanie dziecka z autyzmem w oddziale przedszkolnym" w ramach dobrych praktyk omówiła Magdalena Grabowska - nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowym Mieście Lubawskim. Zagadnienie to zostało także przedstawione z perspektywy matki dziecka z autyzmem - Pani Marzeny Ziółkowskiej;

- "Wielopłaszczyznowa współpraca środowiska w zakresie pomocy uczniowi z Zespołem Aspergera" omówiła Pani Magdalena Żukowska - psycholog, Poradni w Nidzicy;

- "Jak pomóc uczniowi z mutyzmem selektywnym?" omówiły Panie: Natalia Szramka - psycholog Poradni w Działdowie i Joanna Cieszewska - psycholog Poradni w Iławie.

- "Organizowanie kształcenia specjalnego w placówkach ogólnodostępnych - prawidłowe przygotowanie przyjęcia do szkoły ucznia niepełnosprawnego jako warunek podejmowania skutecznych oddziaływań dydaktyczno-wychowawczych" przybliżyły Panie: Beata Piątkowska - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Lidzbarku i Beata Kozłowska - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Słupie.


Uczestnicy, w ankietach ewaluacyjnych, stwierdzili, że tematyka seminarium była interesująca i przydatna w ich pracy zawodowej, większość z respondentów w pełni wykorzysta w praktyce wiedzę nabytą podczas spotkania. Dyrektorzy, nauczyciele, specjaliści określili również tematykę, która byłaby dla nich interesująca podczas kolejnych seminariów, konferencji, warsztatów.

Seminarium wpisało się także, w cykl wydarzeń organizowanych w ramach popularyzacji wiedzy na temat autyzmu, gdyż kwiecień jest miesiącem świadomości autyzmu.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział. Prelegentom dziękujemy za przybliżenie tematyki edukacji włączającej, która jest niezwykle istotna w zmieniającej się rzeczywistości oświatowej.


Organizatorzy:

Renata Motylińska - dyrektor PCRE w Iławie

Iwona Krajewska - dyrektor PCRE w Nowym Mieście

Małgorzata Wilińska - dyrektor PP-P w Nidzicy

Wojciech Lipka - dyrektor PP-P w Działdowie



24.04.2018




Spotkanie sieci doradców



12.04.2018



Zaproszenie na seminarium

Szanowni Dyrektorzy, nauczyciele, nauczyciele współorganizujący kształcenie integracyjne lub kształcenie uczniów niepełnosprawnych, specjaliści szkół powiatu iławskiego oraz nowomiejskiego

Zapraszamy na seminarium "Edukacja włączająca po zmianach w prawie oświatowym - Ku skuteczności" (dobre praktyki), które odbędzie się w dniu 17.04.2018r. - w godz. 10.00-12.45 w sali sesyjnej (nr 20) Starostwa Powiatowego w Iławie, ul. Gen. Wł. Andersa 2a, 14-200 Iława.


Organizatorzy seminarium:

PCRE Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Iławie, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Działdowie, PCRE Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Nowym Mieście Lubawskim, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Nidzicy.


Seminarium ma na celu:

- Wskazanie przykładów efektywnych działań w zakresie włączania uczniów niepełnosprawnych, zagrożonych niedostosowaniem społecznym, z ograniczeniami komunikacyjnymi do systemu szkół i przedszkoli ogólnodostępnych.

- Ukazanie skutecznej współpracy między podmiotami wspierającymi proces edukacji dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, zagrożonej niedostosowaniem społecznym i z ograniczeniami komunikacyjnymi.

- Wsparcie osób pracujących na rzecz dzieci niepełnosprawnych, zagrożonych niedostosowaniem społecznym i z ograniczeniami komunikacyjnymi.


W ramach realizacji seminarium przewidziane są wystąpienia psychologów i pedagogów pracujących z dziećmi oraz nauczycieli, dyrektorów, a także rodziców.


Bardzo prosimy o telefoniczne potwierdzenie udziału w seminarium najpóźniej do dnia 13.04.2018 do godziny 12.00.


Telefon dla zainteresowanych z powiatu iławskiego: 89 649 24 35

Telefon dla zainteresowanych z powiatu nowomiejskiego: 56 4726038



05.04.2018



Spotkanie sieci współpracy pedagogów, psychologów szkolnych.

Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Iławie, serdecznie zaprasza pedagogów, psychologów zatrudnionych w szkołach podstawowych powiatu iławskiego na spotkanie sieci współpracy i samokształcenia. Tematem spotkania będzie diagnoza funkcjonalna w obszarze emocjonalno-społecznym uczniów (9-13 lat), działania postdiagnostyczne, monitorowanie efektów wsparcia. Spotkanie odbędzie się 17.01.2018 (środa) o godzinie 10.00 w siedzibie placówki przy ul. Kopernika 8 a w Iławie.

Ze względów organizacyjnych prosimy o potwierdzenie udziału do 12.01.2018 r. telefonicznie: 89 649 24 35 lub drogą elektroniczną: sekretariat@pcre.ilawa.pl

Renata Motylińska - koordynator sieci współpracy


04.01.2018



Treningi dla dzieci klas IV-VI i ich rodziców

Trening Pewności Siebie to sprawdzona i rzetelnie opracowana metoda pomocy dzieciom, które doświadczyły przemocy ze strony rówieśników. Badania pokazują, że po tego typu zajęciach prawie 50% dzieci przestało być ofiarami przemocy a te, którym dalej dokuczano, potrafiły sobie z tym samodzielnie radzić.

Trening Pewności Siebie to zajęcia dla dzieci, które:

  • uczą pewności siebie w kontaktach z rówieśnikami

  • pomagają obronić się przed agresją i przemocą ze strony szkolnych kolegów

  • dają poczucie siły i wiarę we własne możliwości

  • pomagają przezwyciężyć smutek i stres związany z dokuczaniem ze strony innych

  • ośmielają i wzmacniają poczucie własnej wartości

  • rozwijają umiejętności potrzebne do życia w grupie rówieśników.

Trening Pewności Siebie to zajęcia dla rodziców, które:

  • pomagają zrozumieć potrzeby dziecka poszkodowanego przez rówieśników

  • uczą prostych sposobów pomocy dziecku w sytuacji bycia prześladowanym

  • radzą, jak interweniować w sprawie przemocy w szkole

  • wskazują, na co zwrócić uwagę w wychowywaniu dziecka

Miejsce i czas treningów:

  • Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Iławie, ul. Kopernika 8A

  • Zajęcia odbywają się w kameralnych grupach w atmosferze, która sprzyja rozmowie o trudnościach i uczeniu się nowych umiejętności.

Zajęcia dla dzieci trwają 9h (3 spotkania w godzinach: 8:30-11:30 w dniach: 22-23.01.2018r., oraz 25.01.2018r.)

Warsztaty dla chętnych rodziców trwają 3h (1 spotkanie 24.01.2018r. w godzinach 14-17).

Zapisy:

Zgłoszenie dziecka na warsztaty może odbyć się w szkole lub w poradni w Iławie telefonicznie (649 24 35 ) bądź osobiście.

Treningi przeznaczone są dla dzieci z klas IV – VI, które doświadczyły fizycznej lub psychicznej przemocy ze strony rówieśników.

Rodzice dzieci, uczestniczących w treningach, mogą również brać udział w warsztatach dla rodziców.

Zgłoszenia dokonuje rodzic.


04.01.2018



Szkolenie

Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Iławie serdecznie zaprasza na szkolenie organizowane w ramach sieci współpracy i samokształcenia doradców zawodowych:

"PRAKTYCZNE ROZWIĄZANIA WSPIERAJĄCE MŁODZIEŻ W WYBORZE ŚCIEŻKI EDUKACYJNO-ZAWODOWEJ".

Odbędzie się ono w dniu 20 grudnia 2017 roku (środa), w godzinach 10.00 -13.15 ( 4 godz. lekcyjne) z jedną przerwą 15 min. o godz. 11.30-11.45.) w siedzibie PCRE w Iławie, ul. Kopernika 8a (czytelnia). Zapraszamy szkolnych doradców zawodowych, koordynatorów doradztwa w szkole, pedagogów, wychowawców, osoby odpowiedzialne za realizację zadań z zakresu doradztwa zawodowego. Osoba prowadząca szkolenie Pani Zofia Fota przedstawi wachlarz narzędzi przydatnych w pracy w zakresie doradztwa zawodowego dla młodzieży, wzbogacając tym samym Państwa zasoby.

Z przyczyn organizacyjnych prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu do 15.12.2017r. na adres e-mail: aniakowalewska@tlen.pl (liczba miejsc ograniczona).


Anna Kowalewska - powiatowy koordynator doradztwa zawodowego, doradca zawodowy w PCRE


12.12.2017



16-20 października 2017 - Ogólnopolski Tydzień Kariery.


Tegoroczny Ogólnopolski Tydzień Kariery przebiegał pod hasłem „Ja na rynku pracy: moje kompetencje i moje talenty”. Obfitował w wiele wydarzeń oraz przedsięwzięć w całym kraju. Swoje propozycje przygotowało również Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie.

18 października 2017 roku PCRE wspólnie z Młodzieżowym Centrum Kariery OHP zorganizowało debatę, której uczestnikami byli doradcy zawodowi, pedagodzy oraz nauczyciele ze szkół powiatu iławskiego, zrzeszeni w sieci współpracy i samokształcenia doradców zawodowych placówek oświatowych naszego powiatu. Celem spotkania była wymiana doświadczeń związanych z realizacją doradztwa zawodowego w szkołach oraz omówienie i zaplanowanie wspólnych działań na rzecz realizacji i propagowania doradztwa zawodowego w bieżącym roku szkolnym. Tego dnia zaprezentowały się również nowe osoby w sieci doradców, od tego roku szkolnego odpowiedzialne za realizację zadań z zakresu doradztwa zawodowego w klasach VII szkół podstawowych. Pani Katarzyna Kozłowska, pośrednik pracy z Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Iławie, przeprowadziła prelekcję pt.: „Młodociany pracownik - poszukiwane kompetencje i umiejętności przez pracodawców”. Celem spotkania było uświadomienie doradcom - opiekunom młodzieży, jakie umiejętności są poszukiwane przez lokalnych pracodawców wśród młodych osób poszukujących pracy sezonowej lub dorywczej. Pośrednik pracy zwrócił uwagę także na rozwijanie umiejętności i kompetencji, aby w przyszłości młode osoby mogły być konkurencyjne na rynku pracy.


Autor zdjęcia: Beata Chmarzyńska – doradca zawodowy MCK,OHP


13.11.2017



Spotkanie sieci współpracy pedagogów, psychologów szkolnych.

Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Iławie, serdecznie zaprasza pedagogów, psychologów zatrudnionych w szkołach podstawowych powiatu iławskiego na spotkanie sieci współpracy i samokształcenia. Tematem spotkania będzie współpraca poradni psychologiczno-pedagogiczej oraz szkół w zakresie wspierania uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, edukacja włączająca. Spotkanie odbędzie się 13.11.2017 (poniedziałek) o godzinie 10.00 w siedzibie placówki przy ul. Kopernika 8 a w Iławie.

Ze względów organizacyjnych prosimy o potwierdzenie udziału do 07.11.2017 r. telefonicznie: 89 649 24 35 lub drogą elektroniczną: sekretariat@pcre.ilawa.pl

Renata Motylińska - koordynator sieci współpracy


03.11.2017



Spotkanie sieci współpracy doradców zawodowych.

Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Iławie, w związku z Ogólnopolskim Tygodniem Kariery na Warmii i Mazurach, serdecznie zaprasza na spotkanie poświęcone doradztwu zawodowemu w ramach działań sieci współpracy i samokształcenia doradców zawodowych powiatu iławskiego. Spotkanie odbędzie się 18.10.2017 (środa) o godzinie 10.00 w siedzibie placówki przy ul. Kopernika 8 a w Iławie Temat spotkania: "Ja na rynku pracy: moje kompetencje i moje talenty!" Zapraszamy szkolnych doradców zawodowych / koordynatorów doradztwa w szkole, pedagogów, wychowawców, osoby odpowiedzialne za realizację doradztwa zawodowego.

Anna Kowalewska - powiatowy koordynator doradztwa zawodowego


17.10.2017






Minął kolejny rok szkolny wypełniony wieloma wspólnymi działaniami.

Wszystkim Nauczycielom i Pracownikom placówek oświatowych Powiatu Iławskiego składamy najserdeczniejsze podziękowania za całoroczną współpracę i życzymy, by okres wakacyjny był czasem odpoczynku i radości.


03.07.2017




20.06.2017



Zaproszenie na spotkanie sieci doradców


Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Iławie serdecznie zaprasza na spotkanie poświęcone doradztwu zawodowemu w ramach działań sieci współpracy doradców zawodowych i osób odpowiedzialnych za realizację doradztwa  w szkołach powiatu iławskiego.


Spotkanie odbędzie się w dniu 14.06. 2017 roku (środa) o godzinie 10.00  w siedzibie placówki przy ul. Kopernika 8 a w Iławie


Zapraszamy szkolnych doradców zawodowych / koordynatorów doradztwa  w szkole, pedagogów.


Celami spotkania są:

- Omówienie zrealizowanych inicjatyw na rzecz doradztwa zawodowego w powiecie   w roku szkolnym 2016/2017.

- Analiza wszelkich zagadnień z zakresu organizacji pomocy psychologiczno - pedagogicznej, doradztwa zawodowego oraz  funkcji szkoły i PCRE w zakresie wspierania uczniów w budowaniu i realizacji kariery edukacyjnej i zawodowej.

- Zaplanowanie wspólnych inicjatyw i wszelkich działań na rzecz rozwoju i realizacji doradztwa zawodowego w nadchodzącym roku szkolnym.


Organizatorzy i prowadzący spotkanie:

Anna Kowalewska-powiatowy koordynator doradztwa zawodowego

Renata Motylińska-dyrektor


Prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu do 13.06.2017r.


29.05.2017



"Warsztaty pracy terapeutycznej z dziećmi z autyzmem, zespołem Aspergera - doświadczenia holenderskie"


ZAPROSZENIE


Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, Iławskie Stowarzyszenie do Współpracy z Gminą Tholen w Holandii zaprasza


specjalistów, terapeutów wspierających dzieci, uczniów z całościowymi zaburzeniami rozwoju w przedszkolach, szkołach, placówkach integracyjnych, specjalnych na


"Warsztaty pracy terapeutycznej z dziećmi z autyzmem, zespołem Aspergera - doświadczenia holenderskie"


Celem warsztatów jest prezentacja pracy terapeutycznej psycholog Ilse van Vliet z placówki specjalistycznej w Tholen (Holandia), wymiana doświadczeń, dobrych praktyk nauczycieli, terapeutów pracujących z dziećmi, uczniami z całościowymi zaburzeniami rozwoju.


Termin warsztatów: 19.05.2017 r. (piątek), w godz. 12.00

Miejsce: PCRE w Iławie, ul. Kopernika 8, 14-200 Iława


Z przyczyn organizacyjnych prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do 17.05.2017r. (środa) telefonicznie: 89 649 24 35 lub na adres e-mail: sekretariat@pcre.ilawa.pl


10.05.2017



Wesołych Świąt



Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół życzą pracownicy PCRE w Iławie





14.04.2017



Wycieczka zawodoznawcza


W dniu 10.04.2017 roku w na terenie Firmy Animex Foods Sp. Z o. o w Iławie odbyła się wycieczka zawodoznawcza z warsztatami metodycznymi przeprowadzonymi przez Panią dr Danutę Oleksiak - konsultanta Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu. Spotkanie było elementem zadań sieci doradców edukacyjno - zawodowych w powiecie iławskim, szczególnie ważnym zadaniem, gdyż wpisuje się ono w przyjęty do realizacji przez doradców priorytet „Zawodowo o zawodach”.

Oprócz działalności, struktury zakładu, poszczególnych działów produkcji można było przyjrzeć się organizacji praktyk zawodowych młodocianych pracowników. Szczególne wrażenie robi troska opiekunów
o wszechstronnych rozwój uczniów. Starają się oni zapewnić młodzieży bezpieczeństwo, motywują do nauki
i pracy, ściśle współpracują z ich rodzicami i nauczycielami w szkole zawodowej.

Gospodarze przedstawili pracowników, którzy w swojej karierze zawodowej osiągnęli wiele, a przy wsparciu pracodawcy, pnąc się od najniższego stanowiska, dziś piastują znaczące funkcje w firmie. Wyjątkowo zależy temu pracodawcy na pozyskaniu uczniów i pracowników w zawodzie: operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego.

Branża spożywcza ma ten przywilej, że może za pomocą zmysłu smaku przekonać do swoich wyrobów.
I taką też atrakcję, wyśmienitą ucztę przygotowano dla grupy doradców zawodowych.

Animex Foods jest największą na polskim rynku firmą mięsną, specjalizującą się
w produkcji mięsa wieprzowego i drobiowego oraz przetworów mięsnych. Firma od lat przoduje w eksporcie mięsa na rynki zagraniczne, pozostając niekwestionowanym liderem w swojej branży. Animex Foods to także największy pracodawca w branży mięsnej.
Polityka firmy Animex Foods, oparta na ciągłym rozwoju, koncentruje się też na bezpieczeństwie pracowników, pomocy lokalnym społecznościom  środowisku naturalnym, jakości i bezpieczeństwie produkowanej żywności oraz tworzeniu wartości dodanej firmy i jej otoczenia.

Za pomoc w organizacji kolejnego przedsięwzięcia dziękuję Dyrekcji i Kadrze Firmy Animex Foods Sp. Z o. o w Iławie oraz Pani dr Danucie Oleksiak za komentarz metodyczny.

Anna Kowalewska – powiatowy koordynator doradztwa edukacyjno-zawodowego.


13.04.2017


III Powiatowy Turniej Zawodoznawczy "Zdolni i kreatywni”

z IV „Giełdą praktyk i zawodów”



W dniu 15.03.2017 w Gimnazjum Samorządowym Nr 1 im. Mikołaj Kopernika w Iławie odbył się III Powiatowy Turniej "Zdolni i kreatywni” nawiązujący do wiedzy i umiejętności przydatnych w planowaniu kariery edukacyjno-zawodowej młodzieży.

Głównymi organizatorami turnieju byli: powiatowy koordynator ds. doradztwa zawodowego
w szkołach Anna Kowalewska we współpracy  z Powiatowym Centrum Rozwoju Edukacji
w Iławie, Młodzieżowym Centrum Kariery OHP w Iławie reprezentowanym przez Panią Beatę Chmarzyńską i Gimnazjum Samorządowym Nr 1 w Iławie.

Za organizację IV giełdy zawodów odpowiedzialna była Pani Beata Niksa – doradca, zawodowy, pedagog, nauczyciel Gimnazjum Samorządowego Nr 1.

Swoją obecnością zaszczycili nas, m.in. Starosta Iławski Pan Marek Polański, Wiceburmistrz Iławy Pani Ewa Junkier. Organizatorki, jak i drużyny uczniowskie wspierane były podczas przygotowań i przebiegu turnieju przez Dyrektor Gimnazjum Samorządowym Nr 1 w Iławie Panią Aleksandrę Skubij oraz Dyrektor Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji – Panią Renatę Motylińską.

Główne cele turnieju to upowszechnianie idei doradztwa edukacyjno-zawodowego, rozwijanie zainteresowań uczniów, nauka poprzez zabawę i doświadczenie, rozwijanie kreatywności uczniów w niespodziewanych sytuacjach zadaniowych, propagowanie różnych form aktywności jako alternatywy wobec uzależnień oraz zacieśnienie współpracy szkół  z rodzicami.



ZdjęciaTUTAJ.


20.03.2017



ŁAMIGŁÓWKI MĄDREJ GŁÓWKI - zajęcia dla dzieci


Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie zaprasza chętne dzieci z klas II szkoły podstawowej, które bardzo lubią matematykę na zajęcia warsztatowe
pt. „ŁAMIGŁÓWKI MĄDREJ GŁÓWKI”


Łamigłówki Mądrej Główki:

  • to cykl 4 spotkań w formie zajęć warsztatowych dla dzieci z klas II szkoły podstawowej przejawiających zdolności i zainteresowania matematyczne,

  • celem zajęć jest m. in. rozbudzanie ciekawości i zainteresowań działalnością matematyczną u dziecka. Stymulowanie ogólnego rozwoju poznawczego dziecka, a także rozwijanie jego umiejętności i wiadomości matematycznych,

  • zajęcia warsztatowe będą odbywać się 1 raz w tygodniu, w każdy wtorek o godzinie 16.00. Planowany termin rozpoczęcia zajęć to:

4 kwietnia 2017 roku,

  • zapisy dzieci przyjmowane będą do dnia:

27 marca 2017 roku,

w formie: „Zgłoszenia dziecka do Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Iławie” – druk do pobrania w sekretariacie placówki lub drogą elektroniczną: www.poradnia.ilawa.pl link: wnioski do pobrania.

Konieczne jest by do każdego zgłoszenia rodzice załączyli opinię o dziecku od wychowawcy/ nauczyciela prowadzącego,

  • spotkanie organizacyjne planowane jest w dniu:

28 marca 2017 roku, o godzinie 15.30 .

Wszelkich szczegółowych informacji dotyczących warsztatów „Łamigłówki Mądrej Główki” udziela: Marzena Iwasiów – pedagog PCRE – PPP Iława, telefon: 89 – 649 – 24 – 35 lub bezpośrednio w każdy poniedziałek w godzinach 13.00 – 14.00 i piątek w godzinach 8.00 – 12.00.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY ZAINTERESOWANE DZIECI I ICH RODZICÓW


08.03.2017



Nowe zdjęcia w galerii


Do obejrzenia zdjęcia:


"Zmiany w szkolnictwie zawodowym, oferta edukacyjna szkół ponadgimnazjalnych powiatu iławskiego na rok szkolny 2017/2018" - spotkanie w Starostwie Powiatowym w IławieTUTAJ.


SPOTKANIE SIECI WSPÓŁPRACY PEDAGOGÓW, PSYCHOLOGÓW SZKOLNYCH 22.02.2017TUTAJ.


01.03.2017


SPOTKANIE SIECI WSPÓŁPRACY PEDAGOGÓW, PSYCHOLOGÓW SZKOLNYCH


Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Iławie serdecznie zaprasza pedagogów, psychologów, wychowawców szkół powiatu iławskiego na spotkanie realizowane w ramach sieci współpracy i samokształcenia.


Termin: 22.02.2017 roku (środa), godz. 11.00


Miejsce: PCRE w Iławie, ul. Kopernika 8 a, czytelnia


w ramach spotkania odbędzie się szkolenie: Agresja i przemoc w szkole - działania terapeutyczne z trudnym uczniem - prowadzący R. Fleitcher


Celem szkolenia jest poznanie przyczyn różnych zachowań uczniów i zapoznanie się z procedurami interwencyjnymi wobec nich. Zajęcia uwzględniają również trening umiejętności społecznych, będących podstawą socjoterapii.

- zajęcia są realizowane we współpracy z doradcą metodycznym z siedzibą w Zespole Szkół im. Konstytucji 3 Maja w Iławie;

- szkolenie jest sfinansowane ze środków powierzonych doradcy metodycznemu na doskonalenie nauczycieli ze szkół i placówek, dla których organem prowadzącym jest Powiat Iławski.


16.02.17 - Prowadzący R.Fleitcher prosi uczestników spotkania o zabranie ze sobą programów wychowawczych szkół oraz mapy klasy bez danych osobowych (charakterystyki klasy)


Renata Motylińska - koordynator sieci


Ze względów organizacyjnych proszę o potwierdzenie udziału w spotkaniu do 20.02.2017r. telefonicznie - 89 649 24 35 lub na adres e-mail: sekretariat@pcre.ilawa.pl


07.02.2017


ZAPROSZENIE


Dyrektor Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, powiatowy koordynator doradztwa zawodowego, doradca metodyczny z siedzibą w ZS im. Konstytucji 3 Maja w Iławie zapraszają


dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych, dyrektorów gimnazjów oraz doradców zawodowych lub osoby odpowiedzialne za koordynowanie doradztwa zawodowego w gimnazjach


na spotkanie:


"Zmiany w szkolnictwie zawodowym, oferta edukacyjna szkół ponadgimnazjalnych powiatu iławskiego na rok szkolny 2017/2018"


Spotkanie odbędzie się 20 lutego 2017 r. (poniedziałek) o godz. 10.00 w sali nr 20


w Starostwie Powiatowym w Iławie (ul. Gen. Wł. Andersa 2a, 14-200 Iława)


Ze względów organizacyjnych proszę o potwierdzenie udziału w spotkaniu do 16.02.2017r. telefonicznie - 89 649 24 35 lub na adres e-mail: sekretariat@pcre.ilawa.pl


07.02.2017



"Trening pewności siebie" - zapraszamy


Treningi dla dzieci klas IV-VI i ich rodziców


Trening Pewności Siebie to sprawdzona i rzetelnie opracowana metoda pomocy dzieciom, które doświadczyły przemocy ze strony rówieśników. Badania pokazują, że po tego typu zajęciach prawie 50% dzieci przestało być ofiarami przemocy a te, którym dalej dokuczano, potrafiły sobie z tym samodzielnie radzić.


Trening Pewności Siebie to zajęcia dla dzieci, które:

  • uczą pewności siebie w kontaktach z rówieśnikami

  • pomagają obronić się przed agresją i przemocą ze strony szkolnych kolegów

  • dają poczucie siły i wiarę we własne możliwości

  • pomagają przezwyciężyć smutek i stres związany z dokuczaniem ze strony innych

  • ośmielają i wzmacniają poczucie własnej wartości

  • rozwijają umiejętności potrzebne do życia w grupie rówieśników.


Trening Pewności Siebie to zajęcia dla rodziców, które:


  • pomagają zrozumieć potrzeby dziecka poszkodowanego przez rówieśników

  • uczą prostych sposobów pomocy dziecku w sytuacji bycia prześladowanym

  • radzą, jak interweniować w sprawie przemocy w szkole

  • wskazują, na co zwrócić uwagę w wychowywaniu dziecka


Miejsce i czas treningów:


  • Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna – Punkt Konsultacyjny w Suszu, ul. Iławska 40 Zajęcia odbywają się w kameralnych grupach w atmosferze, która sprzyja rozmowie o trudnościach i uczeniu się nowych umiejętności.

Zajęcia dla dzieci trwają 9h (3 spotkania w godzinach: 8:30-11:30 w dniach: 23-24.01.2017r., oraz 26.01.2017r.)

Warsztaty dla chętnych rodziców trwają 3h (1 spotkanie 25.01.2017r. w godzinach 14-17).


Zapisy:


Zgłoszenie dziecka na warsztaty może odbyć się w szkole lub w poradni w Suszu telefonicznie (055 278 84 04 ) bądź osobiście.

Treningi przeznaczone są dla dzieci z klas IV – VI, które doświadczyły fizycznej lub psychicznej przemocy ze strony rówieśników.

Rodzice dzieci, uczestniczących w treningach, mogą również brać udział w warsztatach dla rodziców.

Zgłoszenia dokonuje rodzic.


23.01.2017



Spotkanie poświęcone doradztwu zawodowemu - zapraszamy


Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji,  Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Iławie serdecznie zaprasza na spotkanie poświęcone doradztwu zawodowemu w ramach działań sieci współpracy doradców zawodowych i osób odpowiedzialnych za realizację doradztwa  w szkołach powiatu iławskiego.  

Spotkanie odbędzie się 18.01. 2017 roku (środa) o godzinie 10.00  w siedzibie placówki przy ul. Kopernika 8 a w Iławie.

Zapraszamy szkolnych doradców zawodowych / koordynatorów doradztwa  w szkole, pedagogów.

Celami spotkania są:

  • Omówienie planowanych inicjatyw na rzecz doradztwa zawodowego w powiecie w II semestrze  roku szkolnego 2016/2017 (targi edukacyjne, turniej zawodoznawczy, giełda praktyk i zawodów, konkursy, wycieczka zawodoznawcza).

  • Analiza wszelkich zagadnień z zakresu organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej, doradztwa zawodowego oraz  funkcji szkoły i PCRE w zakresie wspierania uczniów w budowaniu i realizacji kariery edukacyjnej i zawodowej.

  • Zajęcia warsztatowe „Motywacja i pokonywanie stresu poprzez cele" - Jan Witkowski - inspiratormotywatormówcapodróżnik.

 

Zajęcia warsztatowe są realizowane wspólnie z doradcą metodycznym z siedzibą w Zespole Szkół im. Konstytucji 3 Maja w Iławie;

Zajęcia są sfinansowane ze środków powierzonych doradcy metodycznemu na doskonalenie nauczycieli ze szkół i placówek, dla których organem prowadzącym jest Powiat Iławski.


Organizatorzy i prowadzący spotkanie:

Anna Kowalewska-powiatowy koordynator doradztwa zawodowego

Renata Motylińska-dyrektor

 

Prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu  do 17.01.2017r.   



10.01.2017



SPOTKANIE SIECI WSPÓŁPRACY PEDAGOGÓW, PSYCHOLOGÓW SZKOLNYCH

Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Iławie serdecznie zaprasza na spotkanie uczestników sieci współpracy i samokształcenia pedagogów, psychologów szkół powiatu iławskiego.

Termin: 04.01.2017 roku (środa),

godz. 12.00


UWAGA - zmiana terminu spotkania - na godzinę 14.00


Miejsce: siedziba PCRE w Iławie, ul. Kopernika 8 a, czytelnia

W ramach spotkania odbędzie się szkolenie "Elementy Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach w pracy nauczyciela" - prowadząca p. Agata Niemier, konsultant Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie

- zajęcia są realizowane wspólnie z doradcą metodycznym z siedzibą w Zespole Szkół im. Konstytucji 3 Maja w Iławie;

- zajęcia są sfinansowane ze środków powierzonych doradcy metodycznemu na doskonalenie nauczycieli ze szkół i placówek, dla których organem prowadzącym jest Powiat Iławski.

Renata Motylińska - koordynator sieci

Ze względów organizacyjnych proszę o potwierdzenie udziału w spotkaniu do 02.01.2017r. telefonicznie - 89 649 24 35 lub na adres e-mail: sekretariat@pcre.ilawa.pl


30.12.2016



Pracownicy Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie składają najserdeczniejsze życzenia Bożonarodzeniowe i Noworoczne wszystkim osobom współpracującym oraz korzystającym z naszego wsparcia.


13.12.2016



VIII Ogólnopolski Tydzień Kariery "Bądź autorem swojej kariery"

Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej zainicjowało już 8 Ogólnopolski Tydzień Kariery w dniach 17-23.10.2016. Jego hasło przewodnie to: "Bądź autorem swojej kariery". Ogólnopolski Tydzień Kariery, czyli OTK, to coroczne działanie mające na celu inspirowanie ogólnopolskich i lokalnych inicjatyw na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego - wspierania edukacji, zawodu, pracy i kariery. Adresatami i docelowymi odbiorcami OTK są wszyscy potrzebujący profesjonalnego wsparcia w planowaniu dalszej edukacji, zawodu, pracy, kariery. Inicjatywa ta skierowana jest zarówno do zainteresowanych uczniów (dzieci i młodzieży), studentów, jak i osób dorosłych. Spełnia tym samym założenia całożyciowego poradnictwa zawodowego.

W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery również w powiecie iławskim miały miejsce różne działania na rzecz promocji i rozwoju poradnictwa zawodowego. Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie wraz z powiatowym koordynatorem doradztwa edukacyjno-zawodowego i doradcami zawodowymi zorganizowało - warsztaty pt.: "Bądź autorem swojej kariery", dla uczniów kl. III Gimnazjum w Grabowie - Wałdykach i ucznióe klas maturalnych w Z.S im. Bohaterów Września 1939 Roku w Iławie oraz prelekcję "Aktywizowanie do wyboru dalszego kierunku kształcenia" dla uczniów kl. III Gimnazjum Samorządowego nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Iławie. Zrealizowano również warsztaty pt.: "Szkolny system doradztwa edukacyjno - zawodowego wobec nowych wyzwań na rynku pracy" dla pedagogów/doradców zawodowych w ramach działalności sieci współpracy doradców zawodowych powiatu iławskiego.

Anna Kowalewska


02.11.2016



"Nowe kompetencje na rynku pracy. Rozwój doradztwa zawodowego w placówkach oświatowych powiatu iławskiego"

Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Iławie serdecznie zaprasza na spotkanie poświęcone doradztwu zawodowemu w ramach działań sieci współpracy doradców zawodowych i koordynatorów doradztwa  w szkołach powiatu iławskiego.

W dniach 17-23 października 2016 na terenie województwa warmińsko-mazurskiego odbywać się będą wydarzenia w ramach VIII edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery na Warmii i Mazurach. Hasło tegorocznej edycji OTK (nawiązując do hasła ogólnopolskiego) brzmi "Bądź autorem swojej kariery" - poznaj "Nowe wyzwania rynku pracy".

Spotkanie odbędzie się w dniu 21.10.2016 roku (piątek) o godzinie 10.00  w siedzibie placówki przy ul. Kopernika 8 a w Iławie

Temat: "Nowe kompetencje na rynku pracy. Rozwój doradztwa zawodowego w placówkach oświatowych powiatu iławskiego"

Zapraszamy szkolnych doradców zawodowych / koordynatorów doradztwa  w szkole, pedagogów.

Celami spotkania są:
- Udzielenie informacji o kierunkach prac MEN i Warmińsko - Mazurskiego Kuratorium Oświaty w tym zakresie.
- Omówienie planowanych inicjatyw na rzecz doradztwa zawodowego w powiecie   w roku szkolnym 2016/2017 (projekty, targi, konferencje, konkursy).
- Analiza wszelkich zagadnień z zakresu organizacji pomocy psychologiczno - pedagogicznej, doradztwa zawodowego oraz  funkcji szkoły i PCRE w zakresie wspierania uczniów w budowaniu i realizacji kariery edukacyjnej i zawodowej.
- Zajęcia warsztatowe "Nowe kompetencje na rynku pracy. Nowoczesne CV" - prowadzaca: Beata Chmarzyńska - doradca zawodowy MCK, OHP w Iławie

Organizatorzy i prowadzący spotkanie:
Anna Kowalewska-powiatowy koordynator doradztwa zawodowego
Renata Motylińska-dyrektor

Prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu do 19.10.2016r. 


18.10.2016



"Wspomagamy szkoły - kierunki realizacji polityki oświatowej państwa" - zdjęcia

Do obejrzenia zdjęcia z konferencji "Wspomagamy szkoły - kierunki realizacji polityki oświatowej państwa" - z dnia. 27.09.16

ZdjęciaTUTAJ.


11.10.2016




ZAPROSZENIE

Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, doradca metodyczny z siedzibą w Zespole Szkół im. Konstytucji 3 Maja w Iławie oraz Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku zapraszają na konferencję powiatową:

"Wspomagamy szkoły - kierunki realizacji polityki oświatowej państwa"


Celem konferencji jest przekazanie dyrektorom szkół, przedszkoli, placówek oświatowych, pedagogom, psychologom, nauczycielom bibliotekarzom, nauczycielom informatyki wiedzy dotyczącej praktycznej realizacji kierunków polityki oświatowej państwa oraz określenie obszarów współpracy z placówkami wspomagającymi (ODN, poradnie psychologiczno-pedagogiczne, biblioteki pedagogiczne).


Termin konferencji: 27.09.2016 r. (wtorek), w godz. 11.00-13.00


Miejsce: Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku - Filia w Iławie, ul. Kościuszki 18, 14-200  Iława


Z przyczyn organizacyjnych prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do 26.09.2016r. telefonicznie: 89 649 24 35 lub na adres e-mail: sekretariat@pcre.ilawa.pl


19.09.2016



Oferta PCRE - Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Iławie na rok szkolny 2016 - 2017

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą PCRE - Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Iławie na rok szkolny 2016 - 2017 dotyczącą zajęć prowadzonych na terenie placówek oświatowych powiatu oraz na terenie Poradni, dla uczniów, rodziców oraz nauczycieli.

SzczegółyTUTAJ.

17.09.2016



06.09.2016


"Jak zmotywować niezmotywowanych" -zdjęcia z konferencji

W dniu 24.06.2016 odbyła sie konferencja powiatowa zorganizowana przez Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, doradcę metodycznego z siedzibą w Zespole Szkół im. Konstytucji 3 Maja w Iławie oraz Szkołę Wyższą im. Pawła Włodkowica w Płocku.

ZdjęciaTUTAJ.


21.06.2016


02.06.2016


17.05.2016


ZAPROSZENIE

Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, doradca metodyczny z siedzibą w Zespole Szkół im. Konstytucji 3 Maja w Iławie oraz Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku zapraszają na konferencję powiatową:

"Jak zmotywować niezmotywowanych".


Celem konferencji jest poszerzenie wiedzy nauczycieli na temat  czynników wpływających na motywację, poznanie sposobów wzbudzania motywacji u nauczycieli i uczniów, planowanie działań wspierających, przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu.

Termin konferencji: 24.05.2016 r. (wtorek), w godz. 10.00-13.00


Z przyczyn organizacyjnych prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do 20.05.2016r. telefonicznie: 89 649 24 35 lub na adres e-mail: poradnia1@wp.pl


29.04.2016



PCRE w Iławie w oczach naszych podopiecznych.

Uczniowie klas I-III - Łucja, Antoni, Wojtek i Joanna, uczęszczający na zajęcia do Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, przygotowali pracę plastyczną symbolizującą działalność naszej placówki: Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej.

Symbolem PCRE, zdaniem dzieci, jest wspólny edukacyjny rejs.

.

06.04.2016



Sieć współpracy i samokształcenia pedagogów, psychologów.


06.04.2016



Powiatowe Targi Edukacyjne

Powiatowe Targi Edukacyjne na stałe wpisały się już do kalendarza lokalnych wydarzeń organizowanych z myślą o uczniach. 21.03.2016 r w Iławie odbyła się już piąta edycja imprezy, która jest świetną okazją dla gimnazjalistów do zapoznania się z ofertą szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu iławskiego oraz innych placówek oświatowych. Od kilku lat Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie aktywnie uczestniczy w tej inicjatywie.

Zdjęcia do obejrzeniaTUTAJ.


06.04.2016



"Bawimy się i uczymy" - zajęcia z dziećmi

Zdjęcia z zajęć do obejrzeniaTUTAJ. Prowadząca: D. Liskin


15.03.2016



II Powiatowy Turniej "Zdolni i kreatywni"

W dniu 25 lutego 2016 r. w Zespole Szkół im. Bohaterów Września 1939 Roku w Iławie odbył się już po raz drugi - Powiatowy Turniej "Zdolni i kreatywni", nawiązujący do idei doradztwa edukacyjno-zawodowego w szkołach. Turniej dotyczył wiedzy i umiejętności przydatnych w planowaniu kariery edukacyjno-zawodowej młodzieży, jest jednym z wspólnych działań Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie oraz Młodzieżowego Centrum Kariery OHP, które wykonywane są  zgodnie z priorytetami Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty, przyjętymi do realizacji w naszym województwie. W tym roku w zmaganiach turniejowych wystartowało 6 czteroosobowych drużyn-reprezentantów szkół gimnazjalnych. Natomiast przedstawiciele szkół ponadgimnazjalnych, pomiędzy konkurencjami, przedstawiali przygotowane prezentacje multimedialne. Ukazywały one realizację zadań doradczych, ofertę edukacyjną placówki oraz możliwości wszechstronnego rozwoju w murach szkoły.

ZdjęciaTUTAJ.


29.02.2016



II Powiatowy Turniej Zawodoznawczy „Zdolni i kreatywni”


W dniu 25 lutego 2016 r., w sali gimnastycznej Zespołu Szkół im. Bohaterów Września 1939 roku w Iławie („Budowlanka”) odbędzie się II Turniej Zawodoznawczy „Zdolni i kreatywni”. Rozpoczęcie imprezy zaplanowano na godzinę 10.00, przewidywany czas zakończenia rozgrywek - ok. godziny 12.30.

Przedsięwzięcie zostało objęte honorowym patronatem Starosty Iławskiego Marka Polańskiego w ramach działań na rzecz rozwoju doradztwa edukacyjno-zawodowego
w naszym powiecie.

Organizatorem Turnieju jest Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, Powiatowy koordynator ds. doradztwa edukacyjno-zawodowego w szkołach - Anna Kowalewska, Młodzieżowe Centrum Kariery OHP w Iławie reprezentowane przez doradcę zawodowego Beatę Chmarzyńską.

CELE TURNIEJU:

  • Szerzenie idei doradztwa edukacyjno-zawodowego;

  • Doskonalenie kreatywności uczniów w nietypowych sytuacjach zadaniowych;

  • Zapoznanie uczniów z ofertą szkół ponadgimnazjalnych powiaty iławskiego;

  • Rozwijanie zainteresowań uczniów;

  • Promocja talentów uczniów;

  • Nauka poprzez zabawę i doświadczenie;

Każda szkoła ponadgimnazjalna naszego powiatu przygotuje prezentację multimedialną pt.:„Moja szkoła dobrą drogą do kariery zawodowej” zawierają ofertę edukacyjną, kierunki kształcenia oraz formy wspierania wszechstronnego rozwoju umiejętności i predyspozycji uczniów na terenie szkoły. Prezentacja multimedialna ma przyczynić się do promocji szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Iławskiego, nie będzie podlegała ocenie Jury. Przedstawiciele szkoły będą mieli okazję, przez komentarz do prezentacji multimedialnej, zachęcić uczniów gimnazjów do podjęcia nauki w ich placówce. Do udziału w punktowanych konkurencjach zostały zaproszone drużyny reprezentujące gimnazja naszego powiatu. Każde zadanie będzie wymagać od zawodników kreatywności, aktywności, poczucia humoru, zorganizowania czyli tych umiejętności, które przydadzą się młodzieży w przyszłej pracy. Zmagania drużyn
w poszczególnych konkurencjach będą oceniane przez pięcioosobowe Jury, składające się
z niezależnych reprezentantów różnych instytucji z naszego województwa.

Zwycięska drużyna otrzyma nagrodę główną, natomiast wszyscy pozostali uczestnicy zostaną wyróżnienie dyplomami oraz upominkami.

W celach promocyjnych relacja z Turnieju zostanie umieszczona na stronie internetowej PCRE www.pcre.ilawa.pl lub innych stronach instytucji oświatowych w naszym województwie oraz w mediach.


Powiatowy koordynator doradztwa edukacyjno-zawodowego- Anna Kowalewska


11.02.2016



25.01.2016




FERIE W PORADNI

KONIEC Z NUDĄ!

W dniach 27- 28.01.16 w godzinach 8.00-12.00

zapraszamy uczniów klas IV-VI na bezpłatne

zajęcia w Punkcie Konsultacyjnym Poradni

w Suszu (ul. Iławska 40 budynek

Zespołu Szkół).

Zapewniamy opiekę doświadczonej kadry

pedagogicznej oraz atmosferę twórczego

wypoczynku.


W programie, m. in.:

-gry i zabawy edukacyjne, doskonalące

zdolności percepcyjno-motoryczne,

rozwijające sprawność manualną,

koordynację wzrokowo-ruchową,

umiejętności współdziałania w grupie;

- zajęcia plastyczne;


Chętnych rodziców prosimy o zgłaszanie udziału

dzieci pod numer telefonu:

55 278 84 04



25.01.2016




Pracownicy Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie składają najserdeczniejsze życzenia Bożonarodzeniowe i Noworoczne wszystkim osobom współpracującym oraz korzystającym z naszego wsparcia.


17.12.2015


Małe dziecko. Profilaktyka wad wymowy

W dniach 18.11.2015 r. oraz 11.12.2015 r. w Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Iławie odbyły się dwa pierwsze spotkania rodziców wraz z ich dziećmi w ramach zajęć "Małe dziecko. Profilaktyka wad wymowy".

Zajęcia mają charakter warsztatów w czasie których rodzice mają możliwość zdobycia wiedzy w jaki sposób uchronić ich dzieci przed pojawieniem się wadliwej wymowy, wspólną wymianę doświadczeń a przed wszystkim możliwość integracji i wspólnej zabawy jako formy ćwiczeń usprawniającej mowę dziecka.

Dziękujemy bardzo za duże zainteresowanie ze strony rodziców, ich otwartość oraz chęć współpracy i wspaniałą wspólną zabawę z dziećmi.

Zapraszamy jednocześnie na kolejne spotkanie które odbędzie się dnia 08.01.2016 roku o godzinie 8.30.

ZdjęciaTUTAJ.


16.12.2015


Jesienne czwartki przedszkolaków w PCRE w Iławie

W okresie od września do listopada w czwartki PCRE w Iławie (Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna) gościło dzieci z Przedszkoli Miejskich w Iławie. Spotkania były okazją do poznania walorów jesieni. Dzieci rozwiązywały jesienne zagadki, układały puzzle, rozpoznawały drzewa po liściach, wykazały się znajomością jesiennych owoców i warzyw. Wizyta w bibliotece pogłębiła zainteresowanie dzieci książkami. Przedszkolaki wysłuchały kilku wierszy o tematyce jesiennej. Poprzez samodzielne wypożyczanie książek mogły przez chwilę stać się prawdziwymi bibliotekarzami. Zajęcia kończyły się rozdaniem zakładek do książek z wypisanym imieniem dziecka. Dodatkowe gry i zabawy ruchowe w sali terapii integracji sensorycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej zapewniły dużo atrakcji i dobrego humoru.

ZdjęciaTUTAJ.


10.12.2015


Konferencja z zakresu doradztwa zawodowego

"Poznaj swojego doradcę kariery - wybierz świadomie przyszłość" pod takim tytułem odbyła się 19 października br. powiatowa konferencja z zakresu doradztwa zawodowego. Została zorganizowana przez powiatowego koordynatora doradztwa edukacyjno-zawodowego, Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie we współpracy z Młodzieżowym Centrum Kariery w OHP w Iławie w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. Przedsięwzięcie zostało objęte honorowym patronatem Pana Starosty Marka Polańskiego. Szczególny klimat spotkania zapewniła piękna sala iławskiego Kinoteatru "Pasja".

ZdjęciaTUTAJ.


16.11.2015



"KONFERENCJA W RAMACH OTK W IŁAWIE"

19 października b.r. w Kinoteatrze "Pasja" w Iławie przy ul. Niepodległości 13 a, w godz. 11.00-14.00 odbędzie się konferencja powiatowa pt. "Poznaj swojego doradcę kariery - wybierz świadomie przyszłość" pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Iławskiego. Organizatorami przedsięwzięcia są Młodzieżowe Centrum Kariery OHP oraz Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie

Inicjatywa skierowana jest do młodzieży uczącej się w szkołach gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, absolwentów, rodziców, pedagogów, nauczycieli, doradców zawodowych. Podstawowym celem inicjatywy jest zachęcenie uczestników do świadomego planowania kariery zawodowej oraz podkreślenie roli doradcy zawodowego i rodzica w tym procesie. Podczas konferencji wystąpią m.in. Danuta Oleksiak, Wojewódzki Koordynator Doradztwa Edukacyjno-Zawodowego i konsultant ds. kształcenia zawodowego ODN w Elblągu, Marek Obrębski, Dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Elblągu, Magdalena Jaszak, psycholog, pedagog, doradca zawodowy z Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Bartoszycach oraz Jan Witkowski, Inspirator, Motywator, Mówca.

Przedsięwzięcie organizowane jest w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery.


Autor tekstu: Beata Chmarzyńska Doradca zawodowy


05.10.2015


Spotkanie w Poradni

Spotkanie w sprawie omówienia zasad współpracy z dyrektorami, pedagogami i nauczycielami przedszkoli odbędzie się 18.09.2015 roku o godzinie 9.00 w czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Iławie (przewidywany czas spotkania około 1,5 godziny).


Spotkanie w sprawie omówienia zasad współpracy z dyrektorami, pedagogami i nauczycielami szkół podstawowych odbędzie się 21.09.2015 roku o godzinie 9.00 w czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Iławie (przewidywany czas spotkania około 1,5 godziny).


Spotkanie w sprawie omówienia zasad współpracy z dyrektorami, pedagogami i nauczycielami szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych odbędzie się 21.09.2015 roku o godzinie 10.30 w czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Iławie (przewidywany czas spotkania około 1,5 godziny).


Jeżeli przedstawiciel placówki nie będzie mógł uczestniczyć w spotkaniu informujemy, że wyboru zajęć należy dokonać najpóźniej do dnia 30.09.2015 roku i dostarczyć do naszej placówki.


14.09.2015


Minął kolejny rok szkolny wypełniony wieloma wspólnymi działaniami.

Wszystkim Dzieciom i ich Rodzicom, Nauczycielom i Pracownikom placówek oświatowych Powiatu Iławskiego

składamy najserdeczniejsze podziękowania za całoroczną współpracę i życzymy, by okres wakacyjny był czasem odpoczynku i radości.


Pracownicy PCRE w Iławie

05.07.2015




czytaj dalej

Celami spotkania są:

  • Podsumowanie wydarzeń wspierających uczniów w planowaniu kariery zawodowej zorganizowanych w roku szkolnym 2014/2015.

  • Omówienie zagadnień związanych z funkcją szkoły i PPP w zakresie wspierania uczniów w budowaniu i realizacji kariery edukacyjnej i zawodowej.

  • Przybliżenie propozycji inicjatyw na rzecz doradztwa zawodowego w powiecie (targi, konferencje, projekty, konkursy w przyszłym roku szkolnym

  • Omówienie istotnych spraw związanych m.in. z: rekrutacją do szkół, współpracą szkół z instytucjami (PPCRE, MCK OHP, PUP, CECH RZEMIOSŁ RÓŻNYCH).

  • Udzielenie informacji o kierunkach prac MEN i Warmińsko – Mazurskiego Kuratorium Oświaty w tym zakresie.

  • Analiza wszelkich wątpliwości w interpretacji aktualnie obowiązującego prawa oświatowego dotyczącego organizacji pomocy psychologiczno – pedagogicznej, doradztwa zawodowego
    i szkolnictwa zawodowego).

  • Prezentacja narzędzia do diagnozowania kompetencji uczniów - doradca zawodowy OHP Pani Beata Chmarzyńska.



Organizatorki i prowadzące spotkanie:

Renata Motylińska dyrektor PCRE PPP,

Anna Kowalewska- PCRE-PPP , powiatowy koordynator doradztwa zawodowego



24.05.2015



Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu


.


01.04.2015




Drodzy Rodzice/Prawni Opiekunowie

Zwracamy się z prośbą, aby do zgłoszenia dziecka do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Iławie w celu diagnozy, uzyskania informacji o funkcjonowaniu dziecka i pomocy psychologiczno-pedagogicznej (druk do pobrania z naszej strony internetowej) załączyć w miarę możliwości opinię nauczyciela/specjalisty o funkcjonownaniu dziecka w przedszkolu/szkole/placówce. Szczegółowe informacje i przykładowe wzory opinii w zakładce "Wnioski do pobrania".


Wnioski do pobraniaTutaj


17.03.2015




26.01.2015

Pracownicy Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie


składają najserdeczniejsze życzenia Bożonarodzeniowe


i Noworoczne wszystkim osobom współpracującym oraz korzystającym z naszego wsparcia.


12.12.2014



Powiatowy Turniej "Zdolni i kreatywni"


W dniu 12.12.2014 r. w Zespole Szkół im. Konstytucji 3-go Maja w Iławie   odbył się Powiatowy Turniej „Zdolni i kreatywni”, nawiązujący do idei doradztwa edukacyjno-zawodowego w szkołach. Turniej "Zdolni i kreatywni” dotyczy wiedzy>i umiejętności przydatnych w planowaniu kariery edukacyjno-zawodowej młodzieży,jest jednym z działań Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, które wykonujemy  zgodnie z priorytetami Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty – Pani Grażyny Przasnyskiej, przyjętymi do realizacji w naszym województwie.


Głównym celem  działań Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji (w którym działa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna) w tym zakresie -  jest promowanie idei doradztwa  
w środowisku szkolnym i pozaszkolnym, które ma  zmierzać do poprawy świadomości  zawodowej uczniów i odnalezienia się  na rynku pracy. Skupiamy szkolnych  doradców zawodowych  oraz liderów wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego –  w Grupie Wsparcia, przez co możliwe staje się wdrażanie „dobrych praktyk” – takich jak Turniej. W inicjatywach tych bierze udział młodzież ze szkół gimnazjalnych
i ponadgimnazjalnych naszego Powiatu – stająca u progu podejmowania decyzji dotyczących dalszej kariery zawodowej.


W zmaganiach turniejowych wystartowało 10 czteroosobowych drużyn. Każda drużyna przed przystąpieniem do turnieju – musiała przygotować krótki film promujący swoją szkołę
i pokazujący realizację zadań doradczych. Z relacji uczestników i opiekunów wynika, że była to już na tym etapie świetna zabawa, a pomysłów na zaprezentowanie się w sposób niebanalny – było całe mnóstwo. Wiele drużyn testowało też dużo wcześniej przepisy na sałatki i pieczywo – by na prezentację – przywieźć jak najbardziej doskonały produkt. Przebrania
za przedstawicieli wybranych przez siebie zawodów – również były obmyślane wcześniej. Drużyny rywalizowały w 8 zróżnicowanych konkurencjach. Każda konkurencja wymagała kreatywności, aktywności, odwagi i zorganizowania czyli tych umiejętności, które potrzebne będą młodzieży w przyszłej pracy.  Uczestnicy Turnieju musieli wykazać się
m.in. zdolnościami plastyczno-technicznymi by zaprojektować i wykonać stroik świąteczny. Dzięki temu powstały naprawdę niepowtarzalne prace. Przedstawiciele drużyny zaciekle walczyli o najlepszy czas w „Slalomie kelnerów” - uczestnik musiał przebiec slalom z tacą
z rekwizytami imitującymi zastawę stołową. W konkurencji pt.: „Absolwent na rynku pracy” zadaniem drużyny było zaprezentowanie scenki przedstawiającej rozmowę kwalifikacyjną
z pracodawcą w humorystyczny sposób, bo w rzeczywistej rozmowie już na śmiech nie będzie miejsca. Uczniowie mieli też świetną okazję, aby poszczycić się wyobraźnią i bogactwem językowym w konkurencji „Kawiarnia”. Polegała ona na zredagowaniu nazwy oraz hasła reklamowego dla kawiarni o określonym charakterze. Typ kawiarni (
dla rodzin z dziećmi,
dla seniorów, internetowa, studencka, czytelnicza, muzyczna, ekologiczna, filmowa, artystyczna, żeglarska
) losowo wybierali przedstawiciele drużyn. Każda drużyna przywiozła ze sobą kilkuosobową widownię, która dopingowała jej zmagania.







Sponsorami nagród dla uczestników byli:

  • Iławskie wodociągi

  • Meblopol

  • Hager Polo

  • Iławskie Centrum Kultury

  • Młodzieżowe Centrum Kariery OHP w Iławie

  • Fundacja Bezpieczeństwa Żeglugi i Ochrony Środowiska

  • Animex

  • Starostwo Powiatowe w Iławie

Jury w składzie:

  • Doradca zawodowy z PCRE w Nowym Mieście Lubawskim – pani Hanna Karczyńska

  • Doradca zawodowy z PCRE w Nowym Mieście Lubawskim – pani Iwona Krajewska

  • Dyrektor, doradca zawodowy z PCRE w Iławie -pani  Renata Motylińska

  • Przedstawiciel Wydziału Edukacji i Sportu w Starostwie Powiatowym - pani Magdalena Machnio

  • Pośrednik pracy z Młodzieżowego Centrum Kariery OHP - pani Marta Kalinowska – Szczudło

Do udziału w Turnieju zgłosiły się następujące placówki:

  • Samorządowe Gimnazjum we Franciszkowie – opiekun Pani Aleksandra Walasek-Zawadzka, Pani Aneta Dreszler

  • Gimnazjum Samorządowe Nr 1 w Iławie – opiekun Pani Iwona Makowska, Pani Beata Niksa

  • Gimnazjum Publiczne w Kisielicach – opiekun Pani Anna Niedziałkowska

  • Zespół Szkół w Grabowie – Wałdykach – opiekun Pani Ewa Renkel-Bucha

  • Zespół Szkół w Lubawie – opiekun Pani Monika Chylińska

  • Zespół Szkół Rolniczych im. H. i S. Sierakowskich w Kisielicach-opiekun Pani Wioletta Szpakowska

  • Zespół Szkół im. I. Kosmowskiej Suszu – opiekun Pani Anna Dziczek, Pani Justyna Grabkowska

  • Zespół Szkół im. Konstytucji 3-go Maja w Iławie – opiekun Pani Anna Marszałek, Pani Małgorzata Lewandowska

  • Zespół Szkół im. Bohaterów Września1939 roku w Iławie – opiekun Pani Anna Szczawińska, Pani Elżbieta Michalewska

  • Zespół Szkół im. S. Żeromskiego w Iławie – opiekun Pani Walentyna Dernoga


Po dwugodzinnych rozgrywkach klasyfikacje drużyn przedstawiają się następująco:

I   Miejsce – Samorządowe Gimnazjum we Franciszkowie

II MiejsceZespół Szkół w Lubawie

III Miejsce Zespół Szkół im. Konstytucji 3-go Maja w Iławie

III Miejsce Zespół Szkół im. S. Żeromskiego w Iławie


Inicjatorem Turnieju była powiatowa koordynatorka ds. doradztwa w szkołach Anna Kowalewska.  W przygotowaniu i przeprowadzeniu Turnieju pomogły Dorota Liskin, Marzena Iwasiów, Danuta Klukowska, Renata Motylińska, Monika Przybyła, Edyta Surdykowska, Magdalena Rynkowska Gabriel – z Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie.

Z reakcji widowni, uczestników i gości można wysnuć wniosek,  iż zabawa na Powiatowym Turnieju „Zdolni i kreatywni” była znakomita. Dziękujemy bardzo serdecznie wszystkim uczestnikom, sponsorom, członkom Jury i lokalnym władzom za pomoc w organizacji naszej inicjatywy.

Szczególne podziękowania kierujemy do Dyrekcji Zespół Szkół im. Konstytucji 3-go Maja w Iławie za znaczącą pomoc w obsłudze technicznej przedsięwzięcia i doskonałe pełnienie roli gospodarza oraz wszystkim opiekunom drużyn za profesjonalne i niebanalne przygotowanie zawodników.

Anna Kowalewska - powiatowa koordynatorka ds. doradztwa  w szkołach

Zdjęcia TUTAJ.


15.12.2014



UWAGA

Dnia 24.12.2013 Poradnia będzie nieczynna. W zamian za to zapraszamy 06.12.2013 (sobota). Za utrudnienia przepraszamy.


04.12.2014



Nowe zdjęcia w galerii


Nowe zdjęcia w galerii TUTAJ.

Zajęcia w PPP dla 5 i 6 latków "Będę uczniem"

13.11.2014




Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie,  Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Iławie serdecznie zaprasza na spotkanie informacyjne szkolnych liderów doradztwa zawodowego powiatu iławskiego w ramach "Dni Informacyjnych na Warmii i Mazurach" oraz jednocześnie odbywającego się Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery pod hasłem "Jak zaprzyjaźnić się z rynkiem pracy?".

Odbędzie się ono w dniu 24.10.2014 roku (piątek) o godzinie 10.00  w siedzibie placówki przy ul. Kopernika 8 a w Iławie


Zapraszamy szkolnych doradców zawodowych /osoby odpowiedzialne ze realizację  doradztwa  w szkole.


21.10.2014





14.10.2014




Dyrektorzy, Pedagodzy i Nauczyciele





Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji, Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Iławie serdecznie zaprasza na spotkanie dotyczące oferty programowej oraz współpracy w roku szkolnym 2014/2015.

Spotkanie odbędzie się w dniu 26.09.2014r. o godz. 10.00 w świetlicy internatu Zespołu Szkół im. Bohaterów Września 1939r.




Dyrektor PCRE

Renata Motylińska


18.09.2014






Witamy w nowym roku szkolnym 2014 - 2015 i życzymy pomyślnej realizacji planów


12.09.2014




Minął kolejny rok szkolny wypełniony wieloma wspólnymi działaniami.

Wszystkim Nauczycielom i Pracownikom placówek oświatowych Powiatu Iławskiego składamy najserdeczniejsze podziękowania za całoroczną współpracę i życzymy, by okres wakacyjny był czasem odpoczynku i radości.


06.07.2014




Zachowania trudne u dzieci i młodzieży - konferencja

Dnia 09.05.2014 r. odbyła się konferencja "Zachowania trudne u dzieci i młodzieży" z udziałem specjalistów p. Ilse Vroegop - van Vliet - psychologa klinicznego oraz p. Beaty Blok oraz Zofii Brzeskiej diagnostyk i terapeutek ze Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego Dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Gdańsku. W konferencji zorganizowanej przez Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, Ośrodek Psychoedukacji, Profilaktyki Uzależnień i Pomocy Rodzinie w Iławie, Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczych w Iławie oraz doradcę metodycznego przy Zespole Szkół. im. Konstytucji 3 Maja w Iławie uczestniczyło 137 osób.


Zdjęcia do obejrzenia TUTAJ.


01.07.2014




Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji,

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Iławie

serdecznie zaprasza na spotkanie poświęcone doradztwu zawodowemu w ramach działań sieci współpracy doradców zawodowych powiatu iławskiego

Odbędzie się ono w dniu 06.06.2014 roku (piątek) o godzinie 11.00 w siedzibie placówki

przy ul. Kopernika 8 a w Iławie

Temat : „Rozwój doradztwa zawodowego w placówkach oświatowych

powiatu iławskiego”

Zapraszamy szkolnych doradców zawodowych/koordynatorów doradztwa w szkole, pedagogów,  wychowawców.

Celami spotkania są:

  • Udzielenie informacji o kierunkach prac MEN i Warmińsko – Mazurskiego Kuratorium Oświaty w tym zakresie.

  • Przybliżenie planowanych inicjatyw na rzecz doradztwa zawodowego w powiecie w drugim półroczu roku 2014 (projekty, targi, konferencje, konkursy).

  • Omówienie istotnych spraw związanych m.in. z: rekrutacją do szkół, współpracą szkół z instytucjami (PP – P, MCK OHP, PUP).

  • Analiza wszelkich zagadnień z zakresu organizacji pomocy psychologiczno – pedagogicznej, doradztwa zawodowego oraz funkcji szkoły i PCRE w zakresie wspierania uczniów w budowaniu i realizacji kariery edukacyjnej i zawodowej.


Organizatorzy i prowadzący spotkanie:

Anna Kowalewska- PCRE-PPP, powiatowy koordynator doradztwa zawodowego

oraz doradcy zawodowi:

Renata Motylińska - dyrektor PCRE PPP,

Magdalena Rynkowska – Gabriel PCRE-PPP


Zapraszam serdecznie Anna Kowalewska - powiatowy koordynator doradztwa zawodowego



29.04.2014



Konferencja Powiatowa

"Zachowania trudne u dzieci i młodzieży"


Iława, ul. Niepodległości 13 a

Kinoteatr „Pasja”

09.05.2014 r., godz. 10.00

Zapraszamy nauczycieli, pedagogów, psychologów, specjalistów udzielających pomocy psychologiczno-pedagogicznej, rodziców i inne osoby zainteresowane w/w tematyką.

Program konferencji:

09.15-10.00- rejestracja uczestników

10.00 - 10.35 - „Pif - paf, jesteś trup”- przedstawienie teatralne w wykonaniu młodzieży
z iławskich szkół pod kierunkiem Milosza Kuligowskiego- psychologa

10.35 - 10.45- komentarz do przedstawienia, nawiązanie do tematyki konferencji.

Krzysztof Panfil, kierownik Ośrodka Psychoedukacji Profilaktyki Uzależnień i Pomocy Rodzinie w Iławie

10.45 - 10.55- rozpoczęcie konferencji, powitanie prelegentów, gości i uczestników.

Renata Motylińska, Dyrektor Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie

10.55 - 11.40 - „Trening umiejętności społecznych - dobre praktyki w pracy z dziećmi
i młodzieżą z zaburzonym zachowaniem wynikającym z całościowych zaburzeń rozwojowych”.

Beata Blok, certyfikowany superwizor behawioralny, diagnosta i terapeuta Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno- Wychowawczego Dla Dzieci i Młodzieży
z Autyzmem w Gdańsku, odbyła staż terapeutyczny w USA, wykładowca
i szkoleniowiec z zakresu terapii behawioralnej osób z całościowymi zaburzeniami rozwoju

Zofia Brzeska, certyfikowany superwizor behawioralny, diagnosta i terapeuta Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno- Wychowawczego Dla Dzieci i Młodzieży
z Autyzmem w Gdańsku, odbyła staż terapeutyczny w Norwegii, wykładowca
i szkoleniowiec z zakresu terapii behawioralnej osób z całościowymi zaburzeniami rozwoju


11.40- 12.00- przerwa kawowa


12.00 - 12.45- „Wsparcie terapeutyczne i system udzielania pomocy dzieciom i młodzieży z autyzmem i ich rodzinom - doświadczenia holenderskie”

Ilse van Vliet - specjalista ds. autyzmu, Holandia

12.45 - 13.30 - „Interwencje wychowawcze oraz terapia dzieci i młodzieży
z zaburzeniami zachowania z uwzględnieniem zachowań ryzykownych”

Krzysztof Szwajca - specjalista psychiatra, certyfikowany psychoterapeuta
i superwizor SNP Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, kieruje Krakowskim Instytutem Psychoterapii, nauczyciel akademicki, autor wielu publikacji naukowych

13.30- 13.40 - zakończenie konferencji.


Ze względów organizacyjnych, osoby zainteresowane, prosimy o imienne potwierdzenie swojego udziału do dnia 07.05.2014 r. na adres elektroniczny Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Iławie: poradnia1@wp.pl lub tel. 89 649 24 35


Organizatorzy:

  1. Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie

  2. Ośrodek Psychoedukacji, Profilaktyki Uzależnień i Pomocy Rodzinie w Iławie

  3. Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczych w Iławie

  4. Doradca metodyczny przy Zespole Szkół. im. Konstytucji 3 Maja w Iławie


    17.04.2014




    Wesołych Świąt!



    Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół życzą pracownicy PCRE w Iławie


    17.04.2014



    Zdjęcia

    Zapraszamy do obejrzenia nowych zdjęć w galerii. TUTAJ.


    04.04.2014



    Małe Dziecko. Profilaktyka wad wymowy

    W pierwszych dniach ferii zimowych odbywały się zajęcia dla rodziców i dzieci pt: Małe Dziecko. Profilaktyka wad wymowy. Celem zajęć było włączenie rodziców do świadomej współpracy nad rozwojem mowy dzieci i kształtowaniem ich prawidłowej wymowy. Zajęcia obejmowały warsztaty profilaktyczne w zakresie profilaktyki wad wymowy oraz zabawy ruchowe i ćwiczenia logopedyczne z najmłodszymi. Każdy z rodziców odbył również indywidualne konsultacje w ramach wspomagania rozwoju dziecka. Zajęcia prowadziła Aleksandra Walczak Zdjecia TUTAJ.


    29.01.2014



    Spotkanie sieci współpracy szkolnych doradców zawodowych powiatu iławskiego

    Zdjęcia ze spotkania, które odbyło sie w PCRE w Iławie 24.01.2014 do obejrzenia TUTAJ.


    26.01.2014



    Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
    w Iławie


    serdecznie zaprasza na spotkanie poświęcone doradztwu zawodowemu w ramach działań sieci współpracy doradców zawodowych powiatu iławskiego


    Odbędzie się ono w dniu 24.01.2014 roku o godzinie 10.30 w siedzibie placówki

    przy ul. Kopernika 8 a w Iławie


    Temat : Organizacja i rozwój doradztwa zawodowego w placówkach oświatowych powiatu iławskiego”


    Zapraszamy szkolnych doradców zawodowych / koordynatorów doradztwa w szkole, pedagogów, wychowawców oraz doradców zawodowych z instytucji współpracujących.



    Celami spotkania są:

    • Omówienie zagadnień związanych z funkcją szkoły i PPP w zakresie wspierania uczniów w budowaniu i realizacji kariery edukacyjnej i zawodowej.

    • Udzielenie informacji o kierunkach prac MEN i Warmińsko – Mazurskiego Kuratorium Oświaty w tym zakresie.

    • Przybliżenie planowanych inicjatyw na rzecz doradztwa zawodowego w powiecie (targi, konferencje, projekty, konkursy).

    • Omówienie istotnych spraw związanych m.in. z: rekrutacją do szkół, współpracą szkół z instytucjami (PP – P, MCK OHP, PUP).

    • Analiza wszelkich wątpliwości w interpretacji aktualnie obowiązującego prawa oświatowego dotyczącego organizacji pomocy psychologiczno – pedagogicznej, doradztwa zawodowego
      i szkolnictwa zawodowego).


    Organizatorzy i prowadzący spotkanie:

    Anna Kowalewska- PCRE-PPP , powiatowy koordynator doradztwa zawodowego

    Renata Motylińska dyrektor PCRE PPP,

    oraz doradcy zawodowi:

    Magdalena Rynkowska –Gabriel PCRE-PPP

    Dorota Liskin PCRE-PPP


    16.01.2014



    Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie zaprasza chętne dzieci w wieku 6,7 – lat, które
    bardzo lubią matematykę na zajęcia warsztatowe pt. „ŁAMIGŁÓWKI MĄDREJ GŁÓWKI”

    Zajęcia Łamigłówki Mądrej Główki:

    • to cykl 6 – 8 spotkań w formie zajęć warsztatowych dla dzieci 6 – letnich i dzieci
      7 – letnich przejawiaj
      ących zdolności i zainteresowania matematyczne,

    • celem zajęć jest m. in. rozbudzanie ciekawości i zainteresowań działalnością matematyczną u dziecka. Stymulowanie ogólnego rozwoju poznawczego dziecka, a także rozwijanie jego umiejętności i wiadomości matematycznych,

    • zajęcia warsztatowe będą odbywać się 1 raz w tygodniu, w każdy wtorek o godzinie 16.00. Planowany termin rozpoczęcia zajęć to:

    4 marca 2014 rok,

    • zapisy dzieci przyjmowane będą do dnia:

    14 lutego 2014 roku,

    w formie: „Zgłoszenia dziecka do Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Iławie” – druk do pobrania w sekretariacie placówki lub drogą elektroniczną: www.poradnia.ilawa.pl link: wnioski do pobrania.

    Konieczne jest by do każdego zgłoszenia rodzice załączyli opinię o dziecku od wychowawcy/ nauczyciela prowadzącego,

    • spotkanie organizacyjne planowane jest w dniu:

    25 lutego 2014 roku, o godzinie 16.00 .

    Wszelkich szczegółowych informacji dotyczących warsztatów „Łamigłówki Mądrej Główki” udziela: Marzena Iwasiów – pedagog PCRE – PPP Iława, telefon: 89 – 649 – 24 – 35 lub bezpośrednio w każdy poniedziałek w godzinach 13.00 – 14.00 i piątek w godzinach 8.00 – 12.00.

    SERDECZNIE ZAPRASZAMY ZAINTERESOWANE DZIECI I ICH RODZICÓW


    14.01.2014



    Nowe zdjęcia w galerii. ZapraszamyTUTAJ.


    20.12.2013



    Dużo szczęścia, pomyślności, pogody ducha i wiary w lepsze jutro, życzą pracownicy Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie

    10.12.2013




    UWAGA

    Dnia 24.12.2013 Poradnia będzie nieczynna. W zamian za to zapraszamy 07.12.2013 (sobota). Za utrudnienia przepraszamy.


    02.12.2013




    Nowe zdjęcia w galerii TUTAJ.

    Zapraszamy do obejrzenia.

    14.11.2013




    Jesienne czwartki w PCRE w Iławie!

    W listopadowe czwartki PCRE w Iławie (Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna oraz Biblioteka Pedagogiczna) będzie gościła dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 6 w Iławie. Wizyta w wypożyczalni oraz czytelni Biblioteki Pedagogicznej pogłębi zainteresowanie dzieci książkami. Dodatkowe gry i zabawy ruchowe w sali Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej zapewnią dużo atrakcji i dobrego humoru.

    04.11.2013




    Terminy spotkań/zajęć dla: uczestników terapii W.Sherborne, Grupy Wsparcia dla Rodzin Zastępczych i Adopcyjnych oraz Grupy Wsparcia dla Rodzin z Dziećmi z Całościowymi Zaburzeniami Rozwoju TUTAJ.

    31.10.2013




    ZAPRASZAMY RODZICÓW WRAZ Z DZIEĆMI NA ZAJĘCIA

    W programie:

    • Omówienie rozwoju mowy dziecka i jego wpływu na poznawanie świata, kontakty z rówieśnikami, naukę pisania i czytania,

    • Przedstawienie najczęściej występujących wad wymowy,

    • Jak uchronić dziecko przed pojawieniem się wadliwej wymowy,

    • Zabawa jako forma ćwiczeń usprawniająca mowę i rozwój słownictwa,


    Na zajęcia przychodzi rodzic wraz z dzieckiem. Zajęcia mają charakter warsztatowy. Wspólnie dzielimy się własnymi doświadczeniami i przemyśleniami. Ponadto jest to świetny sposób na integrację i wspólną zabawę z dziećmi.



    Zajęcia odbywać się będą w siedzibie poradni w FERIE ZIMOWE, w dniach:


    I grupa: od 27 stycznia do 30 stycznia 2014


    II grupa: od 03 lutego do 6 lutego 2014


    Dokładne godziny spotkań zostaną podane w połowie stycznia


    Zgłoszenia przyjmujemy w sekretariacie poradni lub telefonicznie (089-649-24-35) do osób:

    Magdalena Rynkowska – Gabriel – pedagog - logopeda

    Aleksandra Walczak – pedagog – logopeda



    23.10.2013




    Zapraszamy do przeczytania nowych materiałów w zakładce - doradztwo zawodowe. TUTAJ.


    07.10.2013


    DYSLEKSJA - BADANIA PRZESIEWOWE W SZKOŁACH

    Szanowni Państwo,

    W roku szkolnym 2013/2014 podejmujemy różnorodne działania skierowane na pomoc dzieciom rozpoczynającym edukację szkolną. Jednym z nich jest ocena ryzyka dysleksji badana Skalą Ryzyka Dysleksji – narzędziem diagnostycznym opracowanym przez profesor Martę Bogdanowicz. Naszym celem jest wczesne wykrywanie symptomów wskazujących na możliwość wystąpienia dysleksji rozwojowej czyli specyficznych trudności w czytaniu i pisaniu. Skala przeznaczona jest przede wszystkim dla dzieci 6- i 7-letnich. Można ją zastosować w celu zbadania uczniów klasy I, którzy mają nasilone trudności z opanowaniem podstawowych technik szkolnych, bądź wszystkich dzieci w klasie, aby w porę podjąć właściwe oddziaływania pedagogiczne.

    Podstawą diagnozy jest rozmowa z rodzicami i/lub nauczycielem, w szczególnych przypadkach także z dzieckiem oraz analiza jego wytworów szkolnych. Badanie może odbywać się w poradni lub w szkole. Dla każdego dziecka sporządzony zostanie profil wyników ogólnych i szczegółowych oraz opisowa interpretacja wyników diagnozy. Do każdego profilu załączymy zestaw ćwiczeń adekwatnych do uzyskanych wyników.


    Zainteresowanych rodziców, dyrektorów szkół, nauczycieli, pedagogów prosimy o kontakt: Dorota Liskin tel. 896492435.


    30.09.2013



    WARSZTATY ORTOGRAFICZNE


    Kryteria rekrutacji uczniów na zajęcia ortograficzne „Trudna ortografia – szybko nam do głowy trafia” realizowane w Punkcie Konsultacyjnym PPP w Suszu


    Do udziału w rekrutacji na ortograficzne zajęcia pozalekcyjne uprawnieni są uczniowie klas V, którzy spełniają łącznie następujące kryteria:

    1. uczęszczają do klasy V Szkoły Podstawowej w mieście i gminie Susz

    2. wykazują istotne trudności z opanowaniem techniki poprawnego pisania pod względem ortograficznym


    Zgłoszenia dzieci przyjmowane są do dnia 27.09.2013 r.


    Osoby, które będą spełniać kryteria naboru, a nie zostaną zakwalifikowane z powodu trudności z dopasowaniem godziny zajęć lekcyjnych lub braku miejsc – zostaną umieszczeni na liście rezerwowej.

    O zakwalifikowaniu się na zajęcia decydować będzie kolejność zgłoszeń oraz możliwość dopasowania dnia i godziny zajęć do planu lekcyjnego większości uczestników.


    Rodzice dzieci zainteresowanych udziałem w warsztatach proszeni są o kontakt telefoniczny lub osobisty z pedagogiem Katarzyną Białek (Punkt Konsultacyjny w Suszu, ul. Iławska 40, Tel. 55 2788404).


    Założenia programowe:

    • warsztaty przeznaczone dla uczniów klas V z problemami w poprawnym pisaniu

    • zajęcia odbywać się będą raz w tygodniu w Punkcie Konsultacyjnym PPP w Suszu

    • Czas trwania warsztatów (październik 2013 – czerwiec 2014)

    • Jednostka terapeutyczna będzie wynosiła 60 minut

    • Forma pracy – grupowa

    • Liczba uczestników grupy – max.do 6 osób

    • Planowane utworzenie 2 grup zajęciowych

    • Termin i godzina zajęć do uzgodnienia po utworzeniu grup





    20.09.2013




    Zapraszamy do przeczytania nowych materiałów w zakładce - doradztwo zawodowe. TUTAJ.

    19.09.2013



    Kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2013/2014. TUTAJ.

    12.09.2013



    Zapraszamy do przeczytania nowego artykułu poświęconego ucieczkom dzieci z domu rodzinnego. TUTAJ.

    05.09.2013



    Witamy po wakacjach i życzymy uczniom, nauczycielom i rodzicom efektywnego roku szkolnego 2013 - 2014.
    Zapraszamy do współpracy.

    02.09.2013


    "Życzymy słonecznych i bezpiecznych wakacji"

    27.06.2013



    "Mini poradnik, czyli... w pigułce wszystko co powinniśmy wiedzieć o przygotowaniu dziecka do nauki matematyki"

    Zapraszamy do przeczytania nowego artykułu w naszej czytelni:TUTAJ.


    20.06.2013



    MEN zachęca rodziców do odwiedzania strony internetowej poświęconej obniżeniu wieku szkolnego.

    Zapraszamy na stronę:"Mam 6 lat"

    14.06.2013



    BĘDĘ UCZNIEM – DZIEŃ OTWARTY


    Serdecznie zapraszamy rodziców przyszłych uczniów kl. I wraz z dziećmi na zajęcia edukacyjno-zabawowe oraz konsultacje psychologiczne, logopedyczne, pedagogiczne.

    Odbędą się one 03.06.2013 r. w godzinach 15.00 - 17.00 w siedzibie naszej placówki przy ulicy Kopernika 8 a. (Budynek internatu „Budowlanki”)

    Zgłoszenia telefoniczne pod numerem (0-89) 649-24-35.



    22.05.2013



    Będę uczniem” – zabawy, porady, konsultacje


    W piątek, 17 maja 2013 r. w PCRE, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Iławie zorganizowano dzień otwarty pod hasłem „Będę uczniem”. Przygotowany został z myślą o dzieciach, które niebawem wejdą w rolę ucznia kl. I oraz ich rodzicach i nauczycielach. Chcąc ułatwić start szkolny dzieciom pedagodzy, logopedzi i psycholodzy przygotowali specjalny program zabaw edukacyjnych, porad oraz konsultacji. Dzieci, w małych grupkach, bawiąc się doskonaliły gotowość do nauki pisania, czytania liczenia, usprawniały mowę.

    Specjaliści udzielili rodzicom i nauczycielom wsparcia, zademonstrowali praktyczne sposoby wspomagania rozwoju dzieci, przygotowali zestawy ćwiczeń do realizacji w domu, wskazali najistotniejsze aspekty gotowości szkolnej.

    Zdjęcia można obejrzećTUTAJ.


    22.05.2013



    Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, Poradnia Psychologiczno– Pedagogiczna w dn. 30.04.2013 r. zainicjowała działalność sieci współpracy szkolnych doradców zawodowych, osób odpowiedzialnych za realizowanie doradztwa w szkołach powiatu iławskiego.


    Zdjęcia można obejrzećTUTAJ.


    14.05.2013




    03.05.2013



    Nauczyciele kończący staż

    na wszystkie stopnie awansu zawodowego


    Dnia 15 maja 2013 r. w godz. 1500-1700 Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, Powiatowa Biblioteka Pedago­giczna w Iławie organizuje spotkanie z nauczycielami powiatu iławskiego zainteresowanymi problematyką awansu zawodowego.

    W programie spotkania przewidziane są warsztaty „Awans zawodowy nauczyciela w świetle obowiązujących przepisów – zakończenie stażu”, które poprowadzi Grzegorz Grabski, ekspert ds. awansu zawodowego nauczycieli, koordynator działań Zespołu Doradców Metodycznych.

    Spotkanie odbędzie się w Bibliotece Pedagogicznej w Iławie przy ul. Kościuszki 33 A.


    Ze względów organizacyjnych prosimy nauczycieli chętnych do udziału w szkoleniu o zgłoszenie uczestnictwa tel. 89 648-23-29 (w godzinach pracy Biblioteki) lub e-mail: biblioteka.pedagogiczna@o2.pl do dnia 13 maja br.


    Serdecznie zapraszamy.


    30.04.2013



    Nowe zdjęcia w galerii

    Zdjęcia z Konferencji Powiatowej - "Wspomaganie rozwoju dzieci z zaburzeniami słuchu i mowy" - 11.04.2013. Zdjęcia można obejrzećTUTAJ.

    19.04.2013



    Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Iławie

    serdecznie zaprasza w dniu 30.04.2013 roku
    o
    godzinie 10.00 na spotkanie:

    „Organizacja i rozwój doradztwa zawodowego w powiecie iławskim”


    Zapraszamy na nie: szkolnych doradców zawodowych/osoby odpowiedzialne za realizowanie doradztwa zawodowego w szkołach

    Celami spotkania są:

    1. Omówienie roli szkoły i PP–P w zakresie wspierania uczniów w budowaniu
      i realizacji kariery edukacyjnej i zawodowej.

    2. Omówienie istotnych spraw związanych m.in. z: rekrutacją do szkół, współpracą szkół z instytucjami (PP – P, OHP, PUP).

    3. Wymiana doświadczeń osób odpowiedzialnych za realizowanie doradztwa zawodowego w szkołach powiatu iławskiego. Podzielenie się ciekawymi inicjatywami w zakresie doradztwa zawodowego w bieżącym roku szkolnym.

    4. Analiza zagadnień problemowych związanych z aktualnie obowiązującym prawem oświatowym (także zmian w organizacji pomocy psychologiczno – pedagogicznej i szkolnictwa zawodowego).


    Organizatorzy i prowadzący spotkanie:

    Renata Motylińska dyrektor PCRE PP-P,

    Anna Kowalewska doradca zawodowy PP–P, powiatowy koordynator doradztwa zawodowego

    Joanna Szmycińska - doradca zawodowy PUP,

    Magdalena RynkowskaGabriel - doradca zawodowy PP-P,

    Beata ChmarzyńskaPunkt Pośrednictwa Pracy OHP w Iławie

    Spotkanie odbędzie się w dniu 30.04.2013 r. w Świetlicy Zespołu Szkół
    im. Bohaterów września 1939 r
    , Iława, ul. Kopernika 8a

    (możliwe wejście przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną)


    Początek spotkania godzina g: 10:00, przewidywany czas spotkania 1,5 godz.


    17.04.2013



    WIELKANOC 2013

    Wszystkim osobom korzystającym z naszego wsparcia życzymy radosnych, rodzinnych i pełnych wiosennego słońca Świąt Wielkanocnych. Pracownicy Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie


    28.03.2013




    Nowe zdjęcia w galerii

    Zdjęcia z indywidualnej terapii logopedycznej, z gabinetu logopedycznego użyczonego przez Specjalistyczny Ośrodek Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu z siedzibą w Olsztynie. Zdjęcia można obejrzećTUTAJ.

    20.03.2013




    Konferencja Powiatowa

    "Wspomaganie rozwoju dzieci z zaburzeniami słuchu i mowy"


    Iława, Kinoteatr „Pasja”

    11.04.2013 r., godz. 10.00

    Zapraszamy logopedów, pedagogów, nauczycieli, specjalistów udzielających pomocy psychologiczno-pedagogicznej, rodziców i inne osoby zainteresowane w/w tematyką.


    Program:


    1. "Wykrywanie zaburzeń słuchu u dzieci i ich wpływ na rozwój mowy".

    Iwona Bogucka – lekarz laryngolog, specjalista foniatra (Specjalistyczna Poradnia Laryngologiczna w Olsztynie, Specjalistyczny Ośrodek Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci
    i Młodzieży z Wadą Słuchu w Olsztynie)

    1. Diagnoza i terapia dzieci z wadą słuchu”

    1. Diagnoza wielospecjalistyczna dzieci z wadą słuchu:

    • Diagnoza audiologiczna. Prezentacja stopni uszkodzenia słuchu i odbioru dźwięków otoczenia i mowy.

    • Diagnoza surdologopedyczna.

    • Diagnoza pedagogiczna dziecka z wadą słuchu.

    • Diagnoza zaburzeń integracji sensorycznej.

    • Orientacyjne badanie słuchu i wzroku.

    1. Terapia i wspomaganie rozwoju dzieci z wadą słuchu:

    • Rozwój funkcji lokalizacyjnych.

    • Ćwiczenia wstępne: oddechowe, głosowe, usprawniające narządy artykulacyjne –przykłady ćwiczeń (film)

    • Etapy wychowania słuchowego (film)

    • Metoda terapii dzieci z wadą słuchu: metoda audytywno-werbalna i werbo-tonalna.

    • Metody wspomagające: integracja sensoryczna, metoda Weroniki Sherborne i inne.


    Dr n. hum. Anna Prożych – dyplomowany logopeda, surdologopedagog, terapeuta integracji sensorycznej, adiunkt Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej
    w Warszawie: Instytut Pedagogiki Specjalnej – Zakład Surdopedagogiki.



    Ze względów organizacyjnych, osoby zainteresowane, prosimy o imienne potwierdzenie swojego udziału do dnia 22.03.2013 r. na adres elektroniczny Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Iławie: poradnia1@wp.pl lub tel. 89 649 24 35


    Organizatorzy:

    1. Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie

    2. Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczych w Iławie

    3. Iławskie Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Dzieciom z Wadami Słuchu

    4. Specjalistyczny Ośrodek Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu PZG, Olsztyn

    5. Ośrodek Rehabilitacji Słuchu i Mowy, Olsztyn

    6. Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci z Zaburzeniami Słuchu i Mowy, Olsztyn

      13.03.2013



      "Zaburzenia więzi rodzinnych i ich wpływ na funkcjonowanie dzieci i młodzieży w domu i szkole"

      Konferencja, która odbyła się 08.03.2013, cieszyła sie sporym zainteresowaniem. Zdjęcia mozna obejrzećTUTAJ.

      13.03.2013




      Fundacja Rosa mająca swoją siedzibę we Wrocławiu ogłosiła konkurs na sfinansowanie sali Doświadczania Świata w placówkach pod nazwą: „Pomóż na doświadczać świata”

      Liczba uzyskanych w konkursie głosów oddanych na placówkę zwiększa możliwość utworzenia takiej sali.

      Poradnia uczestniczy w tym konkursie, dlatego bardzo prosimy wszystkich odwiedzających naszą stronę o zagłosowanie na naszą placówkę


      GŁOSUJEMY


      IM WIĘCEJ GŁOSÓW,

      TYM WIĘKSZA SZANSA UTWORZENIA W PORADNI

      SALI DOŚWIADCZANIA ŚWIATA



      JEDNA OSOBA MOŻE ODDAĆ GŁOS KAŻDEGO DNIA –

      TRZEBA TO ROBIĆ CODZIENNIE !

      od 4 marca do 31 marca



      Głosy oddajemy na stronie:

      www.fundacjarosa.pl/konkurs


      Sala Doświadczania Świata w ogólnym tego słowa znaczeniu to specjalnie wyodrębnione pomieszczenie wyposażone w różnego rodzaju urządzenia stymulujące rozwój zmysłów.
      Głównym celem organizowania takich sal jest stwarzanie możliwości odbierania nowych bodźców, wzbogacanie doświadczeń oraz miłe spędzanie czasu w atmosferze relaksu i pełnej akceptacji przez osoby z wieloraką niepełnosprawnością.

      04.03.2013




      "Zaburzenia więzi rodzinnych i ich wpływ

      na funkcjonowanie dzieci i młodzieży w domu i szkole"

      Serdecznie zapraszamy na konferencję szkoleniową dn. 08 marca 2013 r.

      godz. 10.00 – 14.00 w sali nr 20 (sala sesyjna) Starostwa Powiatowego w Iławie,
      ul.
      gen. Władysława Andersa 2a

      Celem spotkania będzie prezentacja zagadnień związanych z kształtowaniem się
      i modelami więzi rodzinnych, ich wpływem na
      funkcjonowanie dzieci w domu, szkole, wspieraniem rozwoju dzieci z Zespołem Zaburzenia Więzi.

      Zapraszamy pedagogów, wychowawców, nauczycieli, pracowników socjalnych, rodziców
      i inne osoby zainteresowane w/w tematyką.

      Program:

      10.00 - Powitanie gości przez dyrektora Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie Panią Renatę Motylińską

      10.10-11.00 – "Wprowadzenie do teorii więzi".

      Katarzyna Kałamajska-Liszcz (edukator PARPA, doradca psychologiczny, instruktor rodzin zastępczych)


      11.00-11.45 – Zakres i zasady międzyinstytucjonalnej współpracy w świadczeniu pomocy rodzinie.

      Sławomir Stasiorowski – (starszy kurator zawodowy w Sądzie Rejonowym w Iławie, główny specjalista Wydziału Kurateli Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji w Ministerstwie Sprawiedliwości)


      11.45 - 12.00 - Przerwa kawowa


      12.00-13.00 – Funkcjonowanie rodzin i dzieci z zaburzeniem więzi – aspekty praktyczne, analiza przypadków

      Magdalena Śmiałek (psycholog zatrudniony w Domu Dziecka w Pacółtowie)

      Kinga Piotrowska (przedstawiciel rodziców zastępczych)


      13.00-13.45 – "Czy jest nadzieja? Jak wspierać rozwój dzieci z Zespołem Zaburzenia Więzi."

      Krzysztof Liszcz (lek. medycyny-psychiatra, ekspert PARPA, doktorant Uniwersytetu Medycznego w Łodzi)


      Ze względów organizacyjnych osoby chętne prosimy o potwierdzenie swojego udziału do dnia 04.03.2013 r. na adres: poradnia1@wp.pl lub pod numerem tel. 89 649 24 35

      Udział w konferencji jest BEZPŁATNY


      21.02.2013


      "Sześciolatek w szkole"

      Informacje dotyczące sześciolatków idących do szkoły - dla rodziców, do znalezienia TUTAJ.

      15.02.2013



      "Sala do terapii metodą Integracji Sensorycznej - zdjęcia i artykuł"

      Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z nowopowstałej sali do terapii Integracji Sensorycznej TUTAJ. oraz do przeczytania artykułu, który przybliży Państwu czym ona jest TUTAJ.

      13.02.2013



      "Sala do terapii metodą Integracji Sensorycznej (SI)"

      Na terenie naszej placówki powstała właśnie doskonale wyposażona sala do terapii metodą Integracji Sensorycznej. Będzie ona oczywiście dostepna dla wszystkich osób korzystajacych z naszych usług. Szczegóły już wkrótce.

      03.02.2013





      Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie

      składa najserdeczniejsze życzenia Bożonarodzeniowe i Noworoczne

      wszystkim osobom korzystającym z naszego wsparcia.


      19.12.2012



      Oferta Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej (Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie) na rok szkolny 2012 - 2013

      Nową ofertę zajęć dla dzieci, rodziców, szkół możecie państwo obejrzeć tutaj. Serdecznie zapraszamy do współpracy. Umieściliśmy także na naszych stronach nowe wzory wniosków. Do pobrania tutaj..

      14.09.2012



      Ważne

      Dnia 01.09.2012 zostało powołane do życia
      Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji,
      w którego skład wchodzą Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Iławie oraz Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Iławie. O wszelkich zmianach z tym związanych będziemy na bieżąco informować.

      04.09.2012



      Witamy po wakacjach i życzymy uczniom, nauczycielom i rodzicom dobrego roku szkolnego 2012 - 2013

      03.09.2012



      "Życzymy miłych i bezpiecznych wakacji

      02.06.2012



      "TERAPIA JĄKANIA - praktyczne sposoby radzenia sobie" - zdjęcia

      28.03.2012 odbyła się konferencja pt."TERAPIA JĄKANIA - praktyczne sposoby radzenia sobie". Zainteresowanie było ogromne, co można zobaczyć na zdjęciach tutaj

      02.04.2012



      "TERAPIA JĄKANIA - praktyczne sposoby radzenia sobie"

      Serdecznie zapraszamy na konferencję szkoleniową 28 marca 2012r

      Celem spotkania będzie prezentacja podejścia do problemu jąkania i problemów osób jąkających się oraz przedstawienie praktycznych sposobów radzenia sobie z dziećmi z niepłynnością mówienia.

      Zapraszamy logopedów, pedagogów, nauczycieli i inne osoby zainteresowane w/w tematyką.

      28.03.2012 godz 11.00 w świetlicy internatu Zespołu Szkół im Bohaterów Września 1939r. Wejście przez teren Poradni.

      Program:

      11.00 - 11.10 - Powitanie gości przez dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Iławie Panią Dorotę Liskin

      11.10 - 12.00 - Pierwsza cześć wykładu Pani Róży Sobocińskiej (logopeda, pedagog, II st specjalizacji w zakresie logopedii, specjalista w zakresie terapii jąkania, emisji głosu i wczesnej interwencji logopedycznej, terapeuta w zakresie trudności w czytaniu i pisaniu. Ma 24 letni staż pracy w zawodzie logopedy i tyleż samo pracuje z osobami jąkającymi się. Pracuje w szkole, przychodni lekarskiej oraz wykłada na UMK i w WSB w Toruniu.)

      >>> - Pojęcie jąkania i istota jąkania.

      >>> - Etiologia jąkania.

      >>> - Specyfika terapii jąkania (indywidualnej i grupowej). Omówienie przypadków osób jąkających się (film)

      12.00 - 12.15 - Przerwa na kawę

      12.15 - 13.15 - Druga cześć wykładu Pani Róży Sobocińskiej

      >>> - Techniki i metody stosowane w terapii jąkania - metoda Ch. Van Rippera, metoda L. Arutiunian, metoda Z. Engiel, metoda własna - holistyczna terapia osób jąkających się .

      >>> - Ćwiczenia warsztatowe.

      Ze względów organizacyjnych osoby chętne prosimy o potwierdzenie swojego udziału do dnia 16.03.2012 r. na adres: poradnia1@wp.pl lub pod numerem tel. 89 649 24 35

      Udzial w konferencji jest BEZPŁATNY

      23.02.2011



      "Zapraszamy do galerii"

      Do obejrzenia dwa nowe zestawy zdjęc z zajęć prowadzonych w Poradni. "Grafobajka" oraz "Zajęcia terapeutyczne wg. W. Sherborne"

      15.02.2012



      "Nowe zdjęcia w galerii"

      Zapraszamy do działu galeria. Można w niej obejrzeć zarówno zdjęcia z konferencji "Znaczenie wczesnej edukacji w karierze szkolnej ucznia" jak i obrazki z zajęć prowadzonych w Poradni

      22.01.2012



      "Znaczenie wczesnej edukacji w karierze szkolnej ucznia"

      Serdecznie zapraszamy na konferencję 01 grudnia 2011r

      Celem konferencji będzie przedstawienie zagadnień dotyczących efektywnego wspierania rozwoju dziecka, kształtowania jego kompetencji poznawczych, emocjonalnych i społecznych niezbędnych do osiągnięcia sukcesu edukacyjnego. Ważnym elementem konferencji będzie prezentacja praktycznych rozwiązań i metod stosowanych przez specjalistów w pracy z dzieckiem.

      PROGRAM KONFERENCJI:

      11.00 - POWITANIE GOŚCI PRZEZ DYREKTORA PORADNI PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ W IŁAWIE PANIĄ DOROTĘ LISKIN.

      11.15 - WYKŁAD "DZIECKO U PROGU EDUKACJI-WSPÓŁPRACA PORADNI I SZKOŁY W EFEKTYWNYM WSPIERANIU JEGO ROZWOJU"- MONIKA GOŁUBIEW - KONIECZNA - PEDAGOG SPECJALNY, PSYCHOLOG, NAUCZYCIEL AKADEMICKI, DYREKTOR PPP NR 7 W GDAŃSKU.

      12.00 - WYSTĘP DZIECIĘCEJ GRUPY TEATRALNEJ

      12.20 - PRZERWA NA KAWĘ

      12.40 -WYKŁAD " ROLA EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ W KSZTAŁTOWANIU KOMPETENCJI POZNAWCZYCH, EMOCJONALNYCH I SPOŁECZNYCH DZIECKA" - MAŁGORZATA BOROWSKA - PSYCHOLOG PPP NR 4 W GDAŃSKU.

      13.20 - WYKŁAD "ROLA CZYNNOŚCI W KSZTAŁTOWANIU ELEMENTARNYCH POJĘĆ MATEMATYCZNYCH" - Z DOŚWIADCZEŃ WŁASNYCH - MIROSŁAWA SZCZĘSNA - NAUCZYCIEL NAUCZANIA POCZĄTKOWEGO, MATEMATYK, NAUCZYCIEL AKADEMICKI, PRACOWNIK ZKPiG Nr 21 W GDAŃSKU.

      Konferencja odbędzie się w Kinoteatrze "Pasja" w Iławie , ul. Niepodległości 13a. Ze względów organizacyjnych prosimy o potwierdzenie udziału (maksymalnie 3 osób z Państwa placówki) do dnia 18.11.2011 r. na adres: poradnia1@wp.pl lub pod numerem tel. 89 649 24 35

      07.11.2011