>> AKTUALNOŚCI <<

05.04.2023


Dzień dobry,
Stowarzyszenie
Sursum Corda realizuje
projekt powierzony przez POWIAT
IŁAWSKI, w ramach którego prowadzimy nieodpłatną pomoc prawną,
nieodpłatne poradnictwo obywatelskie oraz nieodpłatne
mediacje.
Celem
projektu jest zapewnienie równego dostępu do nieodpłatnej pomocy
prawnej na etapie przedsądowym oraz wsparcie mieszkańców w poradzeniu
sobie z różnymi, trudnymi sytuacjami życiowymi i formalnymi - przy
wsparciu prawników, doradców obywatelskich i mediatorów.
Oprócz
świadczenia indywidualnej, darmowej pomocy - prowadzimy także
EDUKACJĘ
PRAWNĄ,
która zmierza do zwiększania świadomości prawnej społeczeństwa.
Dlatego też – zwracamy
się z prośbą o umieszczenie DARMOWYCH
MATERIAŁÓW EDUKACYJNYCH (wyprodukowanych
w I kwartale 2023 r.) - na Państwa stronie internetowej, serwisach
społecznościowych i tym podobnych kanałach komunikacji, tak by
trafiły do możliwie największej liczby mieszkańców. Materiały
są dostępne do pobrania na dedykowanej dla Powiatu
Iławskiego stronie projektowej.
Wśród
darmowych materiałów edukacyjnych znajdą Państwo m.in.:
-
Kwartalnik młodzieżowy „Z Paragrafem na Ty” („Zakupy
i sprzedaż w Internecie”),
-
Artykuły prawne (m.in.: „Prawo do renty rodzinnej”,
„Pomoc osobom mobbingowanym i dyskryminowanym w pracy”),
-
Słuchowiska prawne/podcasty („Zasiedzenie nieruchomości”,
„Zaliczka, a zadatek”)
Na
stronie znajdą Państwo również szczegółowe
informacje o zakresie i zasadach korzystania z nieodpłatnej pomocy,
wraz z ulotką i
plakatem promocyjnym.
Ponadto zachęcamy do śledzenia - nas na Facebooku, Instagramie i TikToku, gdzie publikujemy m.in. informacje dotyczące dostępu do systemu nieodpłatnych świadczeń, a także posty o zakresie i zasadach udzielania porad oraz prawne zagadnienia tematyczne, w tym w obszarze praw i obowiązków obywatelskich, działalności krajowych i międzynarodowych organów ochrony prawnej, mediacji oraz sposobów polubownego rozwiązywania sporów, a także możliwości udziału obywateli w konsultacjach publicznych oraz procesie stanowienia prawa.
Z wyrazami szacunku:
Daria
Smaga
Koordynator
NPP i NPO
tel. 609
366 166
Stowarzyszenie Sursum Corda
ul. Lwowska 11 | 33-300 Nowy Sącz
tel. 18 44 11 994 (pon.-pt. 8.00-16.00)

05.04.2023

Błyskawiczna tabliczka mnożenia
W dniu 14 marca 2023 roku, w czytelni Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Iławie odbył się finał międzyszkolnego konkursu "Błyskawiczna tabliczka mnożenia" dla uczniów klas II szkół podstawowych powiatu iławskiego, zorganizowanego przez Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie z okazji Międzynarodowego Dnia Matematyki. W finale uczestniczyło 8 uczniów. Rozgrywka finałowa oparta była na formule popularnego programu "1 z dziesięciu". Uczniowie doskonale sobie radzili. Rywalizacji towarzyszyły duże emocje.
Laureatami konkursu zostali:
I miejsce - Daniel Zabłocki ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Iławie
II miejsce - Jan Pawlik ze koły Podstawowej w Tuszewie
III miejsce - Alina Dziugiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Iławie
Laureaci zostali uhonorowani nagrodami rzeczowymi i pamiątkowymi dyplomami. Dyplomy otrzymali również wszyscy uczniowie Mistrzowie etapu międzyszkolnego.
Wszystkim finalistom dziękujemy za udział w konkursie, gratulujemy laureatom. Dziękujemy również wychowawcom i koordynatorom za przygotowanie uczniów i współpracę podczas realizacji konkursu.






19.03.2023


21.12.2022


07.09.2022

Informacja dla Klientów
Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie
Informujemy, że w miesiącu listopadzie 2022 roku
PUNKT INFORMACYJNY
Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Iławie
wyjątkowo w PONIEDZIAŁKI
czynny będzie w godzinach 7:15 - 15:15
26.10.2022

Seminarium "Równowaga psychiczna we współczesnym świecie"
Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Iławie w bieżącym roku szkolnym włączyła się w działania na rzecz rozwijania świadomości zdrowia psychicznego w różnych aspektach życia w ramach Warmińsko - Mazurskiego Tygodnia Kariery. Z inicjatywy Powiatowego Koordynatora Doradztwa Zawodowego - Pani Anny Kowalewskiej, we wtorek 18 października 2022 roku w godzinach 9.45 - 12.00 odbyło się seminarium pt: "Równowaga psychiczna we współczesnym świecie". Organizator, Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Iławie na spotkanie zaprosiła dyrektorów szkół podstawowych i ponadpodstawowych powiatu iławskiego, nauczycieli wszystkich specjalności, specjalistów szkolnych realizujących zadania z zakresu pomocy psychologiczno - pedagogicznej, pracowników socjalnych i asystentów rodziny, kuratorów sądowych oraz zainteresowane osoby, którym bliska jest problematyka zdrowia psychicznego.
Seminarium odbyło się w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Iławie i zgromadziło 57 słuchaczy. Zaproszeni goście wysłuchali wykładów zaprezentowanych przez specjalistów Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Iławie w tematyce szeroko rozumianego zdrowia psychicznego. Pan Mariusz Grossmann, psycholog zreferował temat: "Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży", zagadnienie: "Jak zadbać o równowagę psychiczną dziecka/ ucznia by zdążyć przed chorobą? - wczesna pomoc - doświadczenia z praktyki zawodowej terapeuty" zaprezentowała Pani psycholog Eliza Tasarz. Temat: "Zaburzenia psychiczne u dzieci i młodzieży - depresja u dziecka, a funkcjonowanie jego rodziny" - przybliżyła Edyta Surdykowska - psycholog. Natomiast rolę poradni jako instytucji wspierającej "Poradnia psychologiczno - pedagogiczna, jako miejsce działań na rzecz ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży" przedstawiła Pani Marzena Iwasiów - pedagog, dyrektor Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie. Na zakończenie seminarium psycholog Pani Ewelina Woźniak przedstawiła problematykę zdrowia psychicznego z perspektywy osób, które zawodowo zajmują się pomocą, zaprezentowała temat: Równowaga psychiczna w życiu zawodowym.





26.10.2022

Spotkanie inauguracyjne
W piątek, 23 września 2022 roku w godzinach 9.30 - 11.00, dzięki gościnności Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Iławie Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Iławie zorganizowała spotkanie: Inaugurujące współpracę Poradni z placówkami oświatowymi powiatu iławskiego w roku szkolnym 2022/2023. Na spotkanie zostali zaproszeni nauczyciele - specjaliści zajmujący się szeroko rozumianą pomocą psychologiczno - pedagogiczną dzieciom i uczniom oraz współpracą z Poradnią w swoich placówkach.
Spotkanie zgromadziło 55 zainteresowanych nauczycieli, specjalistów - pedagogów, psychologów, logopedów. Wykład inaugurujący: "Rola nauczyciela specjalisty w pomocy psychologiczno - pedagogicznej dziecku i jego rodzinie" zaprezentowała Pani Ewelina Woźniak - psycholog. Natomiast Ofertę PCRE w Iławie, Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Iławie na rok szkolny 2022/2023 - przedstawiła dyrektor placówki Pani Marzena Iwasiów. Ponadto w ramach Wspomagania przedszkoli, szkół i placówek oświatowych przez specjalistów Poradni zaproszeni nauczyciele, specjaliści mieli również możliwość skorzystania z indywidualnych pytań, porad, konsultacji.



26.10.2022


07.09.2022


07.09.2022

Szanowni Klienci
Dyrektor Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, przewodniczący Zespołu Orzekającego działającego w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Iławie uprzejmie informuje o zmianach terminów posiedzenia zespołu orzekającego:
- zaplanowane na 20 maja 2022 roku posiedzenie zespołu orzekającego zostaje przeniesione na dzień: 27 maja 2022 roku,
zaplanowane na 17 czerwca 2022 roku posiedzenie zespołu orzekającego zostaje przeniesione na dzień: 24 czerwca 2022 roku.
Za utrudnienia przepraszamy
12.05.2022

Znowu przyszedł trudny czas… Rosja zaatakowała Ukrainę burząc nie tylko domy, ale przede wszystkim codzienne zwyczajne życie Obywateli Ukrainy. Do naszego kraju przybywają – dzieci, młodzież, matki, osoby starsze, schorowane… Okazując Im wsparcie i solidarność Kadra Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Iławie jest w stałej gotowości by nieść pomoc psychologiczno – pedagogiczną Osobom pokrzywdzonym przez działania wojenne. Wspomagamy także dzieci i młodzież, nauczycieli, wychowawców, specjalistów z naszych szkół i placówek, którzy już w swoich społecznościach mają dzieci i uczniów z terenów objętych wojną.
Nauczycieli,
Specjalistów, Rodziców mających bezpośredni kontakt z Rodzinami z
Ukrainy przebywającymi na terenie powiatu iławskiego PROSIMY o
przekazanie informacji
o możliwości skorzystania z
indywidualnej pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży.
Wszystkim zainteresowanym przypominamy o możliwości skorzystania z bezpłatnych konsultacji z psychologiem/ psychoterapeutą. Zainteresowanych Rodziców, Nauczycieli prosimy o wcześniejsze zgłoszenie telefoniczne pod numerem:
89 649 24 35, 664 473 426
Dla
Rodziców i Opiekunów, Nauczycieli, Terapeutów przygotowaliśmy
zestawienie materiałów pomocnych w prowadzeniu rozmów i udzielaniu
wsparcia wszystkim dzieciom.
Rekomendacje
Ministerstwa Edukacji i Nauki pod
linkiem:
Jak rozmawiać z dziećmi i uczniami na temat sytuacji w Ukrainie
– rekomendacje dla nauczycieli i pedagogów szkolnych
WEBINARY, SZKOLENIA ON-LINE: 03.03 godz. 20.30 Interwencja kryzysowa wobec dzieci i młodzieży:
https://www.facebook.com/105443747498286/posts/702561417786513; https://www.subscribepage.com/kryzys_dzieci_specjalisci?fbclid=IwAR3lU-WGFCpS-FtCMujmtPisvsKn-X0BDKG3kj6Z2mXRMz6FXHilrQd0gJY
Podstawy języka ukraińskiego dla nauczycieli wPolsce – bezpłatne cykle szkoleń: https://odnswp.pl/2022/02/26/podstawy-jezyka-ukrainskiego-dla-nauczycieli-w-polsce/?fbclid=IwAR1M7U6ZBaEo5z1rzyRpmSyofE-FeMOI6mLh3BBzkvYioXIjmhuroOcSIs4
DO OBEJRZENIA:
Wojna w Ukrainie. Jak rozmawiać o niej z dziećmi i młodzieżą? Fundacja CEO: https://www.youtube.com/watch?v=R5JyMmbG1PI
Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie? praktyczny poradnik Doroty Zawadzkiej: https://www.facebook.com/watch/live/?ref=search&v=654692302421661
Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie? Centrum Terapii Dialog: https://www.facebook.com/watch/live/?ref=watch_permalink&v=429899208880653
„Jak oswoić dziecięcy strach i lęk?” – WEBINARIUM dla RODZICÓW: https://www.youtube.com/watch?v=CWqvIIMfk7g
Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o agresji zbrojnej? M. Ohme i dr A. Piotrowska: https://youtu.be/tXw2t5PY4lI
Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie? Dr Karolina Appelt: https://www.facebook.com/watch/?v=4756419517768576&extid=CL-UNK-UNK-UNK-AN_GK0T-GK1C&ref=sharing
DO PRZECZYTANIA:
Zasady przyjmowania cudzoziemców do polskich szkół w kontekście obecnej sytuacji na Ukrainie:
Samopomoc nauczycielska w czasach kryzysu – Co dzisiaj robimy? Magdalena Rosada: https://www.facebook.com/codzisiajrobimy/posts/124284916825873
ARTYKUŁY:
Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie w Ukrainie? https://kosmosdladoroslych.pl/…/jak-rozmawiac-z…/
Artykuł Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) Psycholog radzi, jak w domu i w szkole rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o wojnie w Ukrainie: https://blog.ceo.org.pl/psycholog-radzi-jak-w-domu-i…/…
Poradnik ZNP Jak rozmawiać o wojnie w Ukrainie w szkole?” https://znp.edu.pl/poradnik-jak-rozmawiac-o-wojnie-w…/…
Zestawienie materiałów CEO: Migracje i uchodźstwo; Dezinformacja, fake newsy i krytyczna analiza przekazów medialnych; Emocje; Polityka, wojny konflikty: https://blog.ceo.org.pl/…/Jak-rozmawiac-z-mlodymi…
Artykuł JAK ROZMAWIAĆ Z UCZNIAMI O WOJNIE W UKRAINIE? + plakat: https://www.specjalni.pl/…/plakat-jak-rozmawiac-z…
Artykuł Wojna w Ukrainie – jak się nie dać panice? – rozmowa z psycholog Ewa Woydyłło-Osiatyńską: https://weekend.gazeta.pl/…/7,183331,28151661,wojna-w…
SCENARIUSZE LEKCJI, MATERIAŁY DO DRUKU:
Jak wspierać siebie i dzieci w obliczu wojny w Ukrainie:
Poradnik dla osób goszczących uchodźców z Ukrainy: https://drive.google.com/file/d/1Fcnq2yZ5S_iWCoziSIqNMnu5d6-WD_d2/view?fbclid=IwAR0irANZg3T6Ic5nZ5HBghYRhbDmfDAuIwxIESunyIBpN8sHkC8BFAKJ94E
Jak radzić sobie z lękiem przed wojną? Grafiki dr B. Ostrowskiej – do pobrania/ druku PDF:
https://www.superbelfrzy.edu.pl/…/Radzenie-sobie-ze…
Materiały Polskiej Akcji Humanitarnej: https://www.facebook.com/PAHtorun/posts/10159588320194178
Pozytywniaczki – karty dobrych myśli, do pobrania z wpisu w PDF: https://www.facebook.com/100044218216817/posts/500830778067525/
Co się dzieje w Ukrainie od Co dzisiaj robimy? Magdalena Rosada– prezentacja PDF do pobrania: https://drive.google.com/…/1MXlAvma47Qj4KW5pgj1…/view…
Scenariusz godziny wychowawczej: https://www.facebook.com/229050200967307/posts/1139993856539599/
Zalecenia i wskazówki dotyczące edukacji na temat II wojny światowej i Zagłady wydanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, które zawiera cenne wskazówki i podpowiedzi, w jaki sposób rozmawiać z dziećmi i młodzieżą na temat wojny w ogóle, nie tylko II wojny światowej:
„Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o wojnie” wskazówki metodyczne:
Jak rozmawiać o wojnie w Ukrainie: https://zhp.pl/2022/jak-rozmawiac-o-wojnie-w-ukrainie
Zestaw książek pomocnych w prowadzeniu rozmów z dziećmi:
https://www.facebook.com/barbara.ochmanska.7/posts/2515926411875693
https://www.youtube.com/playlist?list=PLWxxS6ji7P25ZE52HLXdapvArgr4-rk4s
WAŻNA WIADOMOŚĆ: rusza telefon zaufania w języku ukraińskim i rosyjskim. Od środy 2 marca przy darmowym Dziecięcym Telefonie Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 dyżurować będzie psycholog biegle posługujący się językiem ukraińskim. Będzie też można uzyskać wsparcie w języku rosyjskim. Dyżury psychologa w języku ukraińskim i rosyjskim – w godzinach 15-22:
środa 2 marca, czwartek 3 marca,
poniedziałek 7 marca, czwartek 10 marca,
poniedziałek 14 marca, wtorek 15 marca, środa 16 marca
poniedziałek 21 marca, wtorek 22 marca, środa 23 marca, czwartek 24 marca
środa 30 marca
więcej informacji o dyżurach psychologa pod adresem: https://www.facebook.com/1722196297873020/posts/4932974446795173
Wyrażając swoją gotowość do pomocy
WSZYSTKIM ZAINTERESOWANYM
Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Iławie
03.03.2022

- Panel zdalnego wsparcia klienta
- Aktualności
- Statut PCRE
- Statut Poradni
- Zadania Poradni
- Koncepcja pracy
- Harmonogram pracy
- Klauzula informacyjna
- Propozycje zajęć
- Regulaminy zajęć
- Zespół orzekający
- Doradztwo zawodowe
- Kadra
- Linki
- Elektroniczna Skrzynka Podawcza
- Zadaj nam pytanie
- Zamówienia publiczne
- Postępowania do 30.000 EURO
- Projekty unijne
- Deklaracja dostępności