>> AKTUALNOŚCI <<Zmiana godzin pracy Biblioteki w okresie wakacji

W czasie wakacji (od 21 czerwca do 31 sierpnia) Biblioteka będzie czynna:

poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek 9.00 - 15.00

sobota nieczynne


13.06.2019Sieć współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy

Zapraszamy nauczycieli bibliotekarzy bibliotek szkolnych 5 czerwca 2019 na spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy powiatu iławskiego, poświęcone wykorzystaniu komiksu w pracy dydaktycznej. Spotkanie rozpocznie się o godz. 12.00.

Osoby zainteresowane prosimy o potwierdzenie udziału w terminie do 03 czerwca 2019 r. e-mail: bibliotekarze.wspolpraca@o2.pl lub tel. 89 648-23-29.


26.05.2019Hece w bibliotece

Taki tytuł miało spotkanie czytelnicze z grupą uczniów Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych w Iławie, mieszkających w internacie, które odbyło się 21 maja w Czytelni. Z radością i wielkim zaangażowaniem młodzi miłośnicy książek wykonywali przygotowane zadania: rozwiązywali krzyżówkę, poszukiwali przedmiotów na literę K, z Adelą i Adą bawili się w detektywów, wykonali test nt. Ani z Zielonego Wzgórza oraz poszukiwali Źródła zdrowego życia.


26.05.2019Szczęśliwy świat Muminków

W maju, w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Iławie odbyły się zajęcia edukacyjne pod hasłem "Szczęśliwy świat Muminków" promujące czytelnictwo wśród dzieci. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klasy I c i I b ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Iławie oraz uczniowie klas I-III Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych w Iławie. Dzieci poznały sylwetkę autorki książek o Muminkach oraz głównych bohaterów jej opowiadań. Wysłuchały opowiadania "Nowi sąsiedzi w Dolinie Muminków". Rozwiązywały zagadki, układały interaktywne puzzle, historyjkę obrazkową oraz uczestniczyły w muminkowym quizie. Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali "Ordery Przyjaciela Muminka".


22.05.2019Z wizytą u słonia Trąbalskiego

W miesiącu kwietniu uczniowie klas I-III z Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych w Iławie oraz dzieci 5-6 letnie z Niepublicznego Przedszkola "Guguś" w Iławie , uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych "Z wizytą u słonia Trąbalskiego". Dzieci poznały wiele ciekawych informacji na temat słoni. Obejrzały prezentację wiersza Juliana Tuwima pt. "Słoń Trąbalski", układały interaktywne puzzle oraz rozwiązywały zadania doskonalące pamięć.


22.05.2019Zapraszamy nauczycieli kończących staż w r. szk. 2018/2019

27 maja 2019 (poniedziałek) w godz. 15.30-17.00 w Czytelni odbędzie się spotkanie dla nauczycieli powiatu iławskiego kończących staż w roku szkolnym 2018/2019 (wszystkie stopnie awan­su zawodowego).

W programie spotkania warsztat "Awans zawodowy nauczyciela - zakończenie stażu w roku szk. 2018/2019", który po­pro­wadzi Pan Grzegorz Grabski, ekspert ds. awansu zawodo­wego nauczycieli.

Zgłoszenie uczestnictwa tel. 89 648-23-29 (w godzinach pracy Biblioteki) lub e-mail: biblioteka.pedagogiczna@o2.pl liczba miejsc ograniczona!


14.05.2019Zmiana godzin pracy Biblioteki w dniu 30 kwietnia i 2 maja

We wtorek 30 kwietnia oraz czwartek 2 maja Biblioteka będzie czynna w godz. 9.00 - 15.00


24.04.2019Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół życzą pracownicy PCRE w Iławie

18.04.2019Świąteczna zmiana godzin pracy Biblioteki

W Wielki Piątek (19 kwietnia) Biblioteka czynna od 10.00 do 15.00.


17.04.2019Język filmu

W ramach współpracy Biblioteki z Zespołem Szkół im. Bohaterów Września 1939 Roku w Iławie, na przełomie marca i kwietnia odbyły się zajęcia edukacyjne Język filmu. Uczniowie klas pierwszych iławskiej Budowlanki mieli możliwość zaznajomienia się z podstawowymi pojęciami z zakresu języka filmu oraz szerszego poznania wybranych środków wyrazu charakterystycznych dla kina.


09.04.2019Zwiastuny wiosny

Zwiastuny wiosny - to hasło zajęć, w których, w miesiącu marcu uczestniczyły dzieci 5-6 letnie z Niepublicznego Przedszkola "Guguś" w Iławie oraz uczniowie klas I-III z Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych w Iławie. Spotkanie było okazją do poznania pierwszych oznak wiosny a także do pogłębienia zainteresowań czytelniczych. Uczniowie rozwiązywali wiosenne zagadki, układali interaktywne puzzle oraz uczestniczyli w zabawach matematyczno-przyrodniczych. Wszyscy doskonale się bawili.


04.04.2019Nauczycielskie lektury

Zapraszamy nauczycieli i osoby zainteresowane pracą z dziećmi i młodzieżą do zapoznania się z publikacjami Wydawnictwa Pedagogicznego ZNP, prezentowanymi na wystawie w Bibliotece w dniach 22 marca - 12 kwietnia br.


24.03.2019Zapraszamy nauczycieli języka angielskiego na bezpłatne warsztaty

26 marca 2019 w godz. 14.00-16.00 w Czytelni odbędzie się spotkanie szkoleniowe dla nauczycieli powiatu iławskiego pod hasłem Technologie informacyjno-komunikacyjne na lekcjach angielskiego. Warsztaty poprowadzi Dariusz Kulesza, konsultant metodyczny Express Publishing. Uczestnicy szkolenia powinni przynieść ze sobą smartfon i laptop. Liczba miejsc ograniczona.


Chętnych do udziału w szkoleniu prosimy o zgłoszenie uczestnictwa tel. 89 648-23-29 (w godzinach pracy Biblioteki) lub e-mail: biblioteka.pedagogiczna@o2.plw terminie do 22 marca br.


10.03.2019Frazeologia - nie taka trudna

W dniu 27 lutego w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Iławie odbył się finał Międzyszkolnego Konkursu Frazeologicznego dla uczniów klas V szkół podstawowych powiatu iławskiego zorganizowanego z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Celem konkursu było podnoszenie sprawności językowej, wzbogacanie słownictwa oraz propagowanie wśród uczniów znajomości frazeologizmów. Do rywalizacji przystąpiło 12 uczniów. Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu. Wszyscy doskonale sobie poradzili. Najwięcej punktów zdobyła Amelia Glinka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wikielcu. Drugie miejsce po dogrywce zajął Artur Bojarowski ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Iławie. Trzecie miejsce przypadło Oliwii Zabłotnej ze Szkoły Podstawowej w Złotowie. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, a wszyscy uczniowie pamiątkowe dyplomy. Organizatorem konkursu było Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Iławie.


Gratulujemy wszystkim uczniom. Dziękujemy nauczycielom za przygotowanie uczniów oraz współpracę podczas realizacji konkursu.05.03.2019Spotkanie autorskie

W dniu 19 lutego w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Iławie odbyło się spotkanie z panią Eweliną Woźniak, autorką książki "Dzień Ojca".


"Dzień ojca" jest debiutem literackim. To powieść obyczajowa, której akcja została osadzona w Warszawie. Opowiada historię pięciu kobiet, które borykają się z problemami, jakie mogą zdarzyć się w życiu każdemu z nas. Ale ta powieść jest nie tylko o kobietach. Autorka bardzo dużą uwagę zwraca na pozycję i rolę mężczyzny w rodzinie. Postawy i zachowania mężczyzn zostały tutaj pokazane z różnych perspektyw.


Uczestnicy spotkania przeczytali książkę. Przyznali, że wylali trochę łez nad jej kartkami, że powieść naładowana jest emocjami, że ma charakter terapeutyczny. Z sali padło wiele pytań, na które autorka udzieliła wyczerpujących odpowiedzi.


Ewelina Woźniak na co dzień mieszka i pracuje w Iławie. Z wykształcenia jest psychologiem i psychoterapeutką. Spotkanie poprowadziła pani Edyta Surdykowska, także psycholog i koleżanka autorki.


Pani Ewelino dziękujemy za spotkanie, a przede wszystkim za powieść "Dzień Ojca". Czekamy na kolejną!28.02.2019Spotkanie autorskie

1 marca 2019 (piątek) w godz. 9.30 - 11.30 Biblioteka będzie nieczynna (szkolenie).


Za utrudnienia przepraszamy.


24.02.2019Spotkanie autorskie

19 lutego o godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie z panią Eweliną Woźniak autorką książki "Dzień Ojca". Spotkanie odbędzie się w Czytelni (piętro) naszej Biblioteki (ul. Kopernika 8A, internat "budowlanki" wejście od ronda).

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Osoby chętne prosimy o zgłoszenie uczestnictwa (tel. 89 648-23-29 lub e-mail biblioteka.pedagogiczna@o2.pl22.01.2019Zmiana godzin pracy Biblioteki w okresie ferii

W czasie ferii (od 21 stycznia do 1 lutego) Biblioteka będzie czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 15.00


22.01.2019Spotkanie z bałwankiem

W grudniu i styczniu Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Iławie gościła dzieci z Przedszkoli "Pluszak 1" i "Pluszak 2" oraz uczniów klas I-III z Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych w Iławie. Spotkania były okazją do poznania walorów zimy. Dzieci rozwiązywały zimowe zagadki, układały puzzle, łączyły obrazki w pary. Atrakcją były zadania do wykonania na tablicy interaktywnej. Dzieci doskonale sobie z nimi poradziły. Wizyta w bibliotece pogłębiła zainteresowanie dzieci książkami. Wszyscy poznali historię "Pana Płatka Śniegu". Według swojego pomysłu z przygotowanych elementów dzieci układały bałwana. Dzieci doskonale się bawiły.


14.01.2019Godziny pracy Biblioteki w okresie świątecznym

Od poniedziałku 24 grudnia do środy 26 grudnia nieczynne

Czwartek 27 grudnia 9.00 - 15.00

Piątek 28 grudnia 9.00 - 15.00

Poniedziałek 31 grudnia 9.00 - 15.00

Wtorek 1 stycznia nieczynne


19.12.2018Jesienne czwartki w bibliotece

W okresie od września do końca listopada w czwartki Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Iławie gościła dzieci z iławskich przedszkoli. Spotkania były okazją do poznania walorów jesieni. Dzieci rozwiązywały zagadki, układały puzzle, rozpoznawały drzewa po liściach, wykazały się znajomością jesiennych owoców i warzyw. Przedszkolaki wysłuchały wiersza "Na straganie". Wizyta w bibliotece pogłębiła zainteresowanie dzieci książkami. Poprzez samodzielne wypożyczanie książek mogły przez chwilę stać się prawdziwymi bibliotekarzami. Dodatkowe gry i zabawy w sali terapii integracji sensorycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej zapewniły dużo atrakcji i dobrego humoru.


15.12.2018Lekcje biblioteczne w SP w Gałdowie

W dniu 19 listopada w Szkole Podstawowej w Gałdowie odbyły się lekcje biblioteczne dla uczniów klas III, IV,V oraz klas VII-VIII. Uczniowie młodszych klas poznali budowę książki, dowiedzieli się, jakie elementy książki są ważne i potrzebne do sporządzenia karty katalogowej. Dzieci otrzymały do obejrzenia różne książki (bajki, opowiadania, słowniki, atlasy, tomiki poezji). Podczas omawiania zewnętrznych i wewnętrznych elementów książki - uczniowie wskazywali i nazywali poszczególne elementy. Atrakcją  dla wszystkich dzieci było podsumowanie zajęć - rozwiązywanie krzyżówki oraz quiz. Każdy uczestnik spotkania otrzymał schemat zewnętrznej budowy książki. "Od konieczności do przyjemności", to temat spotkania dla klas starszych. Rozmawialiśmy z uczniami o książkach i pożytku z czytania. Zaprezentowano młodzieży dziesięć ciekawych i wartościowych publikacji. Podczas zajęć uczniowie dokonali wyboru najciekawszych książek. Wskazali książki, które ich zdaniem, powinni poznać rodzice i nauczyciele. Karty pracy uczniów posłużyły także do diagnozy potrzeb czytelniczych prowadzonych przez nauczyciela bibliotekarza biblioteki szkolnej.


15.12.2018Spotkanie z książką

W dniu 5 grudnia 2018 uczniowie klas Ia, Ib, IIa, IIb Akademickiego Zespołu Placówek Oświatowych w Fijewie uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych "Czy warto czytać książki"? - Na to pytanie uczniowie odpowiedzieli TAK!!! A dlaczego.? Bo rozwija wyobraźnię, uczy myślenia, wzbogaca słownictwo, dostarcza wiedzę. Dzieci znakomicie poradziły sobie z zagadkami, doskonale wypadły w quizie "Co wiesz o bibliotece i książkach?". Wykonały poprawnie wszystkie zadania. Uczniowie wiedzą jak należy zachowywać się w bibliotece i jak dbać o książki.


15.12.2018Dużo szczęścia, pomyślności, pogody ducha i wiary w lepsze jutro, życzą pracownicy Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie

12.12.2018UWAGA

Dnia 24.12.2018 (poniedziałek) Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie będzie nieczynne (odpracowano 08.12.2018 - sobota).

Za utrudnienia przepraszamy.


12.12.2018Zmiana godzin pracy Biblioteki w dniu 11 grudnia

We wtorek 11 grudnia w godz. 11.00 - 13.00 Biblioteka będzie nieczynna.

Za utrudnienia przepraszamy


30.11.2018Polskie symbole narodowe

W okresie od października do listopada 2018 roku w AZPO Fijewie, SP w Sampławie i w naszej Bibliotece odbywały się zajęcia edukacyjne dla klas I-IV pt. "Polskie symbole narodowe".

Zajęcia miały na celu przybliżenie uczniom dziejów Polski i Polaków oraz polskich symboli narodowych - godła, flagi i hymnu. W trakcie zajęć uczniowie dowiedzieli się, dlaczego godłem Polski jest biały orzeł. Jak zmieniał się jego wizerunek na przestrzeni dziejów naszej ojczyzny i czy zawsze miał koronę? Doskonale wiedzieli, co symbolizują kolor biały i czerwony na fladze oraz kiedy nasz flaga ma swoje święto. Uczniowie poznali też historię powstania hymnu napisanego przez Józefa Wybickiego na cześć polskiego wojska i jego dowódcy Jan Henryka Dąbrowskiego. Na zakończenie zajęć uczniowie podzieleni na zespoły układali godło Polski z puzzli otrzymanych z Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.


30.11.2018Polska droga do niepodległości

Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji, Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Iławie włączyła się obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości Polski. W okresie od października do listopada 2018 roku w AZPO w Fijewie, SP w Sampławie i naszej Bibliotece odbyły się zajęciach pod hasłem "Polska droga do niepodległości", w których uczestniczyli uczniowie klas V i VI.

W ramach zajęć uczniowie dowiedzieli się jak to się stało, że Polska utraciła niepodległość i na 123 lata zniknęła z mapy Europy. W jaki sposób i dzięki komu ją odzyskała. Zapoznali się historią polskich walk o odzyskanie wolności. Poznali najważniejszych bohaterów - Twórców Niepodległej Polski. Dowiedzieli się, dlaczego warto obchodzić Narodowe Święto Niepodległości. Podczas zajęć uczniowie ułożyli hymn i godło Polski z puzzli otrzymanych z Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Na zakończenie każdy uczeń otrzymał krzyżówkę.


30.11.2018Dzień Pluszowego misia

W listopadzie Biblioteka włączyła się w obchody dnia Pluszowego Misia. Na spotkanie z misiem do biblioteki przybyły dzieci z przedszkola Pluszak.

Miś Uszatek, który "zna się z dziećmi nie od dziś" opowiedział przedszkolakom jak to się stało, że jego uszko oklapło i jak trafił do dzieci. Przedstawił przyjaciół, z którymi przeżywał najrozmaitsze przygody, ucząc przy okazji najmłodszych zasad dobrego wychowania, przyjaźni, tolerancji. Dzięki "misiowym zagadkom" dzieci poznały dużo ciekawostek o misiach bajkowych i tych prawdziwych. Nie zabrakło też głośnego czytania opowiadania, którego bohaterem był oczywiście Miś. Powstał również portret Misia, który dzieci ułożyły z różnej wielkości kółek. Uczestnicy zajęć świetnie poradzili sobie z odszukaniem cieni misiów. Układali misie według wielkości oraz wyszukiwali różnic w ich wyglądzie. Na zakończenie każde dziecko otrzymało kolorowankę.


30.11.2018Studiujesz - dowiedz się

Zapraszamy studentów 29 listopada br. (czwartek) w godz. 15.30-16.30 do Czytelni na spotkanie szkoleniowe na temat warsztatu informacyjnego Biblioteki. Dowiedzą się Państwo jakie posiadamy zbiory, jak skutecznie poszukiwać literatury w katalogach oraz ja­kie są podstawowe zasady tworzenia przypisów i bibliografii.

Osoby zainteresowane prosimy o potwierdzenie udziału w terminie do 26 listopada 2018 r. e-mail: biblioteka.pedagogiczna@o2.pl lub tel. 89 648-23-29.


19.11.2018Autor ma swoje prawa

W październiku i listopadzie uczniowie Zespołu Szkół. im. Konstytucji 3 Maja w Iławie oraz Akademickiego Zespołu Placówek Oświatowych w Fijewie, w ramach współpracy z Biblioteką, uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych z zakresu prawa autorskiego. Młodzież miała okazję dowiedzieć się m.in.: kiedy i w jaki sposób można legalnie korzystać z cudzej twórczości, jakie mamy prawa jako twórcy różno­rodnych utworów, komu i w jakich sytuacjach wolno korzystać z naszego wizerunku, jakie są podstawowe zasady eksploatacji Internetu oraz co to znaczy "zawsze podawać źródła".


19.11.2018W filmowym kręgu

W październiku, w ramach współpracy Biblioteki z Zespołem Szkół w Lubawie, odbyły się zajęcia edukacyjne Język filmu. Uczniowie klas pierwszych lubawskiej placówki mieli możliwość zaznajomienia się z podstawowymi pojęciami z zakresu języka filmu oraz szerszego poznania wybranych środków wyrazu charakterystycznych dla kina.


19.11.2018100-lecie niepodległości Polski09.11.2018Kultura dwudziestolecia odrodzonej Polski - wystawa06.11.2018
100 lat niepodległości - wystawa06.11.2018
Bezpieczeństwo uczniów w Internecie - szkolenie

Zapraszamy nauczycieli szkół średnich 14 listopada 2018 o godz. 13.00 do Czytelni Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Iławie na bezpłatne szkolenie Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie. Nowe wyz­wania wychowawcze dla rodziców i szkoły, które odbędzie się w ramach otwartych spotkań sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli powiatu iławskiego.


Osoby zainteresowane prosimy o potwierdzenie udziału w terminie do 9 listopada 2018 r. e-mail: biblioteka.pedagogiczna@o2.pl lub tel. 89 648-23-29.

Serdecznie zapraszamy!


30.10.2018
Sieć współpracy i samokształcenia nauczycieli wychowania przedszkolnego

Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie, Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Iławie zaprasza nauczycieli wychowania przedszkolnego powiatu iławskiego w dniu 29 października 2018 r. na spotkanie sieci współpracy i samokształcenia poświęcone wykorzystaniu technologii informacyjno-komunikacyjnej w pracy z dziećmi. Spotkanie rozpocznie się o godz. 15.30 w czytelni biblioteki.


Osoby zainteresowane prosimy o potwierdzenie udziału w terminie do 26 października 2018 r. e-mail: biblioteka.pedagogiczna@o2.pl lub tel. 89 648-23-29.16.10.2018Zmiana godzin pracy biblioteki

Godziny pracy biblioteki w dniu 12.09.2018r. od 11.00 do 16.00.
Za utrudnienia przepraszamy


09.10.2018
Sieć współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy

Zapraszamy nauczycieli bibliotekarzy bibliotek szkolnych w dniu 17 października 2018 r. o godz. 12.00 do biblioteki szkolnej Szkoły Podstawowej Nr 5 w Iławie przy ul. Wiejskiej 11 na spotkanie inicjujące działalność sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy powiatu iławskiego w roku szkolnym 2018/2019.


Osoby zainteresowane prosimy o potwierdzenie udziału w terminie do 12 października 2018 r. e-mail: biblioteka.pedagogiczna@o2.pl lub bibliotekarze.wspolpraca@o2.pl lub tel. 89 648-23-29.02.10.2018Szkolenie Awans zawodowy nauczyciela

10 września 2018 (poniedziałek) w godz. 15.00-17.00 w Czytelni odbędzie się spotkanie dla nauczycieli powiatu iławskiego pod hasłem "Awans zawodowy nauczyciela - aktualne uregulowania prawne ".


Chętnych do udziału w szkoleniu prosimy o zgłoszenie uczestnictwa tel. 89 648-23-29 (w godzinach pracy Biblioteki) lub e-mail: biblioteka.pedagogiczna@o2.pl w nieprzekraczalnym terminie do 6 września br. (czwartek).


Serdecznie zapraszamy.


02.09.2018


Archiwum